ru ua

Комітет із захисту журналістів розповів про три лінії розслідування вбивства Шеремета

Комітет із захисту журналістів розповів про три лінії розслідування вбивства Шеремета Фото: Павло Шеремет (facebook.com/pavel.sheremet)

Існує три лінії розслідування вбивства Шеремета: Білорусь, Російська Федерація та Україна

Комітет із захисту журналістів розповів про три лінії розслідування вбивства українського журналіста Павла Шеремета в Києві в 2016 році. Про це йдеться у відповідній доповіді комітету.

Так, існує три лінії розслідування вбивства Шеремета: Білорусь, Російська Федерація та Україна.

Білорусь

Як зазначається, підозрюваними є білоруська влада та провладні активісти.

В якості можливого мотиву вказується давня ворожнеча між Шереметом та президентом Білорусі Олександром Лукашенком, а також критика журналістом політики Лукашенка, які призвели до позбавлення Шеремета громадянства країни, критика влади на незалежному сайті "Білоруський партизан", заснованому журналістом.

Наголошується, що по цій лінії всі докази є непрямими. Повідомляється, що Служби безпеки країни підозрюються у вбивстві в 2000 році друга Шеремета - телеоператора Дмитра Завадського, а союзники Лукашенка погрожували Шеремету і його сім'ї.

Разом з тим, влада Білорусі заперечують причетність до вбивства Завадського.

"Лукашенко визнає факт напруженості між ним і Шереметом, але запевняє сім'ю Шеремета, що він ставився до журналіста з повагою", - йдеться в повідомленні.

Російська Федерація

Підозрюваними є влада РФ і прокремлівські активісти.

Можливим мотивом вказується прагнення посіяти хаос і страх в Україні, змусивши замовкнути одного з впливових критичних журналістів. "Відплата Шеремету" за дружбу з Борисом Нємцовим, убитим лідером російської опозиції і критиком Кремля.

Докази по справі також є непрямими.

"Українська влада заявляє, що вбивство Шеремета цілком вкладається в модель розправи з критиками Кремля при Володимирі Путіні. Кремль дає команди російському "Першому каналу" зняти Шеремета з ефіру в 2014 році після його виступу проти анексії Кремлем Криму і військової інтервенції на сході України. Прокремлівські ЗМІ ставляться до нього як до ворога народу", - йдеться в доповіді.

У свою чергу, Росія заперечує свою причетність до вбивства Шеремета і заявляє, що висунуті проти неї звинувачення є проявом української "русофобії".

Україна

Підозрюваними є українська влада або пов'язані з нею угруповання, радикальні націоналісти.

Мотивом вказується прагнення змусити замовкнути впливовий голос і створити атмосферу страху для утримання ЗМІ під контролем. "Відплата за критику нездатності України" провести обіцяні реформи після протестів 2014 року, критику національних сил народного ополчення, а також критичні репортажі на сайті "Українська правда" про діяльність уряду.

Докази по справі також є непрямими.

"Вбивству Шеремета передують фізичні напади та інтернет-атаки на журналістів, які підтримуються деякими офіційними особами. Записи відеокамери служби охорони фіксують присутність колишнього співробітника СБУ поблизу квартири Шеремета в ту ніч, коли невстановлені підозрювані установлюють бомбу. Сайт "Українська правда" все більш активно критикує владу. Шеремет повідомляє, що є об'єктом таємного стеження", - йдеться в доповіді.

Як повідомляється, Нацполіція України і Міністерство внутрішніх справ у листуванні зкомітетом із захисту журналістів зазначили, що розслідування триває, проте відмовилися дати пряму відповідь на питання про те, чи є серед підозрюваних представники владних структур або люди, пов'язані з ними. СБУ відповіла, що її екс-співробітник відношення до вбивства не має.

Комітет із захисту журналістів розповів про три лінії розслідування вбивства Шеремета

Фото: інфографіка щодо розслідування (cpj.org)

Нагадаємо, раніше повідомлялося, що комітет із захисту журналістів закликав українську владу залучити незалежне міжнародне слідство до розслідування вбивства українського журналіста Павла Шеремета.