Китай створює регіональний банк для посилення свого впливу в Азії
Китай має намір розширити свою присутність у блоці АСЕАН за допомогою свого банку, пише Reuters з посиланням на обізнані джерела. Китай, ймовірно, стане найбільшим акціонером банку - первинні інвестиції можуть скласти до 30 млрд юанів (4,7 млрд дол.). Після схвалення проекту Держрадою КНР Пекін офіційно запросить членів АСЕАН, Японію і Південну Корею внести вклад в банк АСЕАН. Частка кожного ще обговорюватиметься.
"Банк АСЕАН буде комерційним, але в той же час політичним банком, свого роду маленький Азіатський банк розвитку (АБР)", - сказало джерело агентства. Прототип був створений ще в 1966 році для боротьби з бідністю в регіоні і налічує 67 країн-вкладників. Блок АСЕАН налічує десять країн і є третім за величиною торговим партнером Китаю після ЄС і США.
Новий банк забезпечить дешеві кредити для інфраструктурних проектів у регіоні, а також інвестиції для малих і середніх китайських підприємств. "Поява такого банку - хороша ідея. Тому що в Китаї є банки, які надають кредити для прямих іноземних інвестицій в основному для державних і великих приватних компаній. Та підтримка регіонального банку має дуже допомогти невеликим компаніям, особливо на півдні і сході Китаю", - сказав РБК daily економіст Capital Economics Ван Циньвей.
Китайський малий і середній бізнес опинився в досить жорстких умовах через згортання Пекіном дешевих кредитних програм, сильного юаня, падіння експорту, а також зростання витрат на оренду та оплату праці.
Штаб-квартира нового банку з'явиться в південному Гуансі-Чжуанської автономному районі КНР. Це допоможе збалансувати розвиток зі сходу на захід, тобто вирівняти за рівнем добробуту багаті китайські прибережні провінції і бідні внутрішні райони.
Влада Піднебесної сподівається, що цей банк, крім іншого, налагодить торгівлю в юанях між Китаєм і АСЕАН, що стане ще одним кроком у тривалої кампанії по перетворенню юаня в регіональну валюту. Експерти, втім, сумніваються, що кредитна організація допоможе КНР у створенні так званої зони юаня. "Використання юаня в торгівлі не буде дуже значущим кроком, велику допомогу інтернаціоналізації валюти зробить подальше відкриття фінансових ринків КНР для іноземних інвесторів", - вважає Ван Циньвей.