ru ua

Кабмін пропонує Раді надати мажоритаріям право на обов'язковий викуп акцій у міноритаріїв

Кабінет міністрів України пропонує Верховній Раді України врегулювати інтереси міноритаріїв та мажоритаріїв та унеможливити рейдерське захоплення підприємств.

Кабінет міністрів України пропонує Верховній Раді України врегулювати інтереси міноритаріїв та мажоритаріїв та унеможливити рейдерське захоплення підприємств. Про це йдеться у доопрацьованому проекті закону № 4534а "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення рівня корпоративного управління в акціонерних товариствах", який зареєстрований у парламенті.

Згідно з повідомленням прес-службі Кабінету міністрів України, даний законопроект розроблений Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку.

"Перш за все, зазначу, що однією із новацій запропонованого нами документу є впровадження процедури, коли мажоритарні акціонери при зосередженні ними 95% акцій набувають права вимагати від решти акціонерів продажу належних їм акцій, а, в той же час, міноритарії мають продати свої пакети цінних паперів мажоритаріям. Так, важливим моментом є встановлення справедливої ціни акцій, і даний законопроект прописує умови її визначення з дотриманням інтересів усіх акціонерів", - повідомив голова НКЦПФР Дмитро Тевелєв.

Згідно з діючим законодавством, у випадку придбання акціонером великого пакету акцій, дрібні акціонери повністю виключаються із процесів, які впливають на роботу компанії, і прийняття рішень на зборах. Крім того, при зосередженні в руках одного акціонера такого пакету ліквідність міноритарного пакета може знизитися, і дрібним акціонерам буде складно реалізувати свої акції за вигідною ціною на публічному ринку.

Тому у новому законопроекті запропонована процедура, яка дозволить паритетного врахувати інтереси власників великих пакетів акцій і міноритаріїв шляхом застосування такого права на обов'язковий викуп акцій, як сквіз-аут (squeeze-out).

"Ця процедура спрямована на захист міноритарного акціонера, якому як компенсація пропонується викуп належних йому акцій за справедливою ціною", - йдеться у повідомленні.

Також процедура сквіз-аут спрямована на унеможливлення рейдерского захвату підприємств. Так, за захистом своїх порушених прав до суду може звернутися будь-який акціонер, навіть власник однієї акції, який буде незадоволений невеликим технічним огріхом у процедурі ухвалення рішень загальними зборами акціонерів тощо. Потім може бути застосована рейдерська схема втягування акціонерного товариства у судові спори, які створюють перепони в управлінні підприємством.

"Запропонований механізм обов'язкового продажу акцій міноритарним акціонером акціонеру - власнику 95% і більше акцій унеможливлює такі випадки. Таким чином, дана ініціатива Комісії направлена не лише на дотримання паритету у захисті інтересів міноритаріїв і мажоритаріїв, а й на захист прав та інтересів інвесторів, що є пріоритетним завданням регулятора", - зазначив Тевелєв.