ru ua

Ізраїль і Туреччина відновлять військове і дипломатичне співробітництво

Анкара і Тель-Авів готові відновити дипломатичні відносини і відновити військово-технічне співробітництво. Телефонні переговори між прем'єрами Ізраїлю і Туреччини Біньяміном Нетаньяху і Реджепом Тайіпом Ердоганом стали головним підсумком близькосхідного турне Президента США Барака Обами. Про це пише "Комерсант-Україна".

В останній день його візиту Нетаньяху приніс турецькому колезі вибачення за інцидент 2010 р., коли бійці ізраїльського спецназу вбили дев'ятьох громадян Туреччини на судні Mavi Marmara, що прямував до Гази з гуманітарним вантажем. Прем'єр Ізраїлю пообіцяв, що сім'ям загиблих буде виплачено компенсації, як того і вимагав турецький уряд. У відповідь Реджеп Тайіп Ердоган оголосив, що публічне визнання помилки задовольнило Туреччину.

До цих пір Тель-Авів робив кілька спроб зближення з Анкарою, але вони були відкинуті. Повернення послів і припинення судового переслідування ізраїльтян, причетних до вбивства турецьких громадян, Анкара ставить у залежність від зняття блокади сектора Газа. Ця вимога для Ізраїлю неприйнятно, хоча Біньямін Нетаньяху і спробував згладити його пропозицією "разом попрацювати над поліпшенням ситуації в секторі".

В Ізраїлі впевнені: незважаючи на жорстку риторику, Реджеп Тайіп Ердоган в підсумку піде на компроміс. Як запевнило видання високопоставлене джерело в МЗС Ізраїлю, всупереч заявам Анкари, принципова домовленість про повернення послів досягнута.

Налагодження ізраїльсько-турецьких відносин було невідворотним, упевнені експерти.

"По-перше, перемир'я вигідно самим Туреччини і Ізраїлю. Тепер можна відновити контракти на поставки ізраїльських безпілотників, електроніки і танків (близько 180 млн долл на рік ). По-друге, воно важливе в більш широкому аспекті, адже у США більше немає стабільних союзників в цьому регіоні. В разі війни з Іраном американські бази в Туреччині будуть відслідковувати удари по Ізраїлю. А найближчим часом координація зусиль може знадобитися в Сирії", - пояснив виданню ізраїльський фахівець в області безпеки Яків Кедема.

Минулого тижня командувач силами НАТО в Європі адмірал Джеймс Ставрідіс заявив, що не виключає військового втручання альянсу в Сирії.

Читайте також: Ізраїль відновлює переказ податкових надходжень Палестині