ua en ru

Інвестори з КНР звернулися до НКРЕ з проханням зберегти величину "зеленого" тарифу для геліоенергетики

Китайська національна група корпорацій з будівельних матеріалів (CNBM) висловила стурбованість щодо можливого зниження "зеленого" тарифу в Україні для вже введених в експлуатацію сонячних електростанцій. Про це йдеться в листі, направленому в Національну комісію регулювання енергетики (НКРЕ).

Зокрема, у компанії висловили глибоке здивування діями уряду, а саме, прийнятим розпорядженням Кабінету міністрів № 589-р від 18 червня, яким НКРЕ рекомендується знизити коефіцієнт пікового часу з 1,8 до 1,01, що автоматично зменшить величину "зеленого" тарифу майже в два рази, в тому числі, і для введених в експлуатацію об'єктів.

"Рівень тарифів для вже побудованих об'єктів, який міститься в рекомендаціях Кабміну і зафіксований у проекті рішення НКРЕ, є неприйнятним для інвесторів", - підкреслюється в листі.

У разі зниження гарантованого законом "зеленого" тарифу для вже введених в експлуатацію електростанцій, компанія розглядає можливість звернення в суди, в тому числі міжнародні, з позовами проти України, з метою захисту своїх інвестицій. У разі зниження "зеленого" тарифу під загрозою опиняться не тільки власні активи CNBM, повернення фінансування, залученого в цю галузь за участю фінансових і страхових організацій КНР, а також подальші інвестиційні вкладення в українську економіку, заплановані компанією (у розмірі близько 2 млрд дол. США).

"Додатково компанія готова інвестувати в інші сектори економіки України, такі як будівельний сектор, сільське господарство, логістику та ін. Однак рішення про подальші інвестиції буде прийнято з урахуванням ситуації щодо гарантій захисту інвестицій за вже реалізованих проектів", - резюмується в листі.

Крім того, в CNBM нагадали, що є державною компанією і тому відповідають перед урядом КНР за перспективи китайських інвестицій.

"В даному випадку йдеться про захист інтересів держави, а не тільки одного підприємства. Ініційоване урядом України зниження "зеленого" тарифу та можливе у зв'язку з цим банкрутство галузі негативно позначиться на стратегічному партнерстві України з Китайською Народною Республікою. Це стане тривожним сигналом для всіх іноземних інвесторів і буде мати сумні наслідки для двосторонніх відносин в інших галузях народного господарства між нашими країнами", - йдеться у листі-зверненні.

На закінчення китайські інвестори висловили надію на виважену і послідовну політику уряду України по відношенню до іноземних інвесторів як запоруку довгострокового і стабільного економічного розвитку держави.

Нагадаємо, CNBM працює на українському ринку з 2009 року. Спочатку компанія виступала виключно постачальником обладнання, а з 2012 року стала повноцінним партнером у реалізації проектів у сфері сонячної енергетики в Україні. Загальна сума інвестицій компанії в Україну склав майже 1 млрд дол. Загальна потужність сонячних парків компанії становить приблизно 1000 МВт. В даний час СNBM займає 267 місце в топ-500 найбільших компаній світу FortuneGlobal .

Як повідомлялося раніше, НКРЕ опублікувала для обговорення проект рішення про зниження пікового коефіцієнта, яке ґрунтується на пропозиціях Міністерства енергетики та вугільної промисловості, економічна доцільність та юридична обґрунтованість яких викликали сумніви у експертів галузі та Міністерства юстиції України.