Єврокомісія наполягає на якнайшвидшому збільшенні стабфонду

НовиниЕкономіка    26.03.2012 - 09:23

Єврокомісія наполягає на якнайшвидшому вирішенні питання про збільшення стабфонду, фінансові ресурси якого допоможуть захистити Європу від повторення боргової кризи за грецьким сценарієм. Навіть Німеччина, яка раніше виступала проти такого кроку, готова змиритися з його неминучістю.

План, підготовлений Єврокомісією, містить три варіанти об'єднання коштів вже існуючого тимчасового фонду EFSF і нового, постійного, ESM, який почне діяти з 1 липня 2012 р. Перший і найменш кращий варіант передбачає об'єднання ESM з розподіленими капіталами старого фонду. Після 1 липня з EFSF нові засоби виділятися вже не будуть, а ось старі зобов'язання, що включають майже 200 млрд євро для кредитування Ірландії, Португалії та Греції, будуть діяти. Таким чином, загальний обсяг доступних коштів для видачі нових кредитів складе лише 500 млрд євро і буде дорівнювати обсягу ESM.

Другий і третій варіант Єврокомісії дуже близькі. Опція номер два передбачає тимчасове (до кінця червня 2013 р.) об'єднання всього EFSF об'ємом 440 млрд євро з ESM. В рамках цього річного перехідного періоду буде можлива видача нових кредитів на загальну суму 740 млрд євро (ще майже 200 млрд євро із запасів EFSF вже розплановані під кредити Ірландії, Португалії та Греції). Потім обсяг кредитування складе лише 500 млрд євро (тобто капітал ESM). Завдяки такій схемі довіра до ринків зросте більше, ніж це було б у разі використання першого варіанту.

Третя опція припускає найзначніше збільшення фінансового щита для ЄС. Не використані до цих пір 240 млрд євро з EFSF повинні бути перетворені в капітал ESM, в результаті загальні кошти фонду складуть 940 млрд євро (740 млрд євро нових кредитів плюс вже обіцяні трьом проблемним країнам 200 млрд євро). На відміну від другого варіанту, збільшення обсягу кредитування буде не тимчасовим, а постійним.

На думку Єврокомісії, найбільш доцільним є третій варіант. По-перше, він дозволить створити можливості для допомоги проблемним країнам на довгостроковій основі, що максимально підвищить довіру ринків . По-друге, два фонди не будуть конкурувати один з одним, і у них не буде необхідності координувати свої дії.

Ідеї, сформульовані в документі Єврокомісії, будуть обговорюватися на зустрічі міністрів фінансів зони євро, яка в кінці тижня відбудеться в Копенгагені. Саме там належить ухвалити рішення про те, чи буде збільшено ESM, і якщо так, то яким чином це повинно відбутися.

Питання про можливості збільшення захисного механізму обговорюється вже досить довго, так як європейський локомотив - Німеччина - донедавна була категорично проти. Позиція канцлера Ангели Меркель цілком зрозуміла - у цьому випадку з німецької скарбниці доведеться виділити не 211 млрд, а 280 млрд євро. "Під тиском ЄС і МВФ міністр фінансів Німеччини Вольфганг Шойбле вже не виключає можливості тимчасового (на перехідний період) збільшення обсягів стабфонду. Я виходжу з того, що політики домовляться про мінімальне збільшення", - відзначив старший економіст Commerzbank Крістоф Вайль.

Нагадуємо, не забудьте обрати свій спосіб читати новини.
On Top