Естонія з 1 січня ц.р. вступила в зону євро

Естонія з Нового року вступила в зону євро, відмовившись від своєї національної валюти - естонської крони. Після 00:00 за місцевим часом в естонській столиці розпочався святковий гала-концерт, приурочений до введення нової валюти, а прем'єр-міністр країни Андрус Ансіп демонстративно зняв перші гроші в євро з банкомату.
Естонія стала 17-ою країною Європейського союзу (ЄС), яка прийняла євро в якості своєї національної валюти.
Як відзначає РБК з посиланням на агентство Associated Press, Естонія - найбідніша країна у складі єврозони. Середня місячна зарплата в Естонії (за даними на III квартал 2010 р.) становить 760 євро, а рівень безробіття - 15,5%. У 2009 р. під впливом світової фінансової кризи естонська економіка втратила майже 14% свого об'єму - чи не найгірший результат у всьому Євросоюзі. Проте в 2010 р. економіка країни активно відновлювалася, і в новому році Міжнародний валютний фонд прогнозує зростання ВВП Естонії на 4%.
Вступ Естонії до єврозони довелося на критичний для блоку період, коли саме існування євро поставлено під загрозу. У 2009 р. спочатку Греція, а потім Ірландія звернулися за міжнародною фінансовою допомогою, щоб уникнути дефолту за своїми боргами. На черзі - Португалія та Іспанія, а у віддаленій перспективі бюджетно-боргову кризу може перекинутися і на таких важковаговиків зони євро, як Італія і Франція. На цьому фоні в Естонії помітно посилився євроскептицизм. Так, за даними опитування, проведеного восени 2010 р., більше половини жителів Естонії - 52,8% - не підтримують перехід країни з крони на євро. Підтримують перехід на євро лише 34,3% респондентів. 12,8% опитаних не змогли визначитися з відповіддю.
Тим часом можна сказати, що Естонія є зразковим членом єврозони, з якого сміливо можуть брати приклад держави PIGS (Португалія, Ірландія, Греція, Іспанія). У травні 2010 р. Єврокомісія назвала Естонію єдиним кандидатом на вступ до єврозони, чиї бюджетно-фінансові показники повністю відповідають встановленим критеріям. Так, дефіцит держбюджету Естонії в 2009 р. склав лише 1,7% від ВВП, а рівень державного боргу - 7,2% ВВП (найнижчий серед всіх країн єврозони).
Естонія стала членом ЄС з 2004 р. Вона - третя країна блоку у Східній Європі після Словенії та Словаччини, яка перейшла на євро. За умовами угоди сім інших держав регіону - Литва, Латвія, Польща, Румунія, Угорщина, Болгарія і Чехія також повинні перейти на євро. Однак ніяких крайніх термінів для урядів цих країн не встановлено.

On Top
Продовжуючи переглядати www.rbc.ua, ви підтверджуєте, що ознайомилися з Правилами користування сайтом, і погоджуєтеся з Політикою конфіденційності
Пропустити Погоджуюся