ua ru

ЄС презентував стратегію побудови Енергосоюз у Європі

Європейська комісія 25 лютого представила стратегію побудови "Енергетичного союзу" в Європі. Про це повідомили в представництва Євросоюзу в Україні.

"Занадто довго енергетика залишалася поза основних свобод ЄС. Однак нинішні події свідчить, що ціна цього досить висока - адже багато європейців бояться, що їм може не вистачити енергії для опалення своїх будинків", - заявив президент ЄК Жан-Клод Юнкер.

Як повідомляється, Енергетичний союз будуватиметься на наступних принципах:

1) Солідарність, тобто зменшення залежності від постачальників-монополістів. Також ЄС введе більшу прозорість контрактів, які країни ЄС укладають для купівлі електроенергії або газу з-за меж ЄС;

2) Енергопотоки вважаються "п'ятої свободою" (поруч зі свободою пересування людей, товарів, капіталу і послуг). Це означає, що ЄС посилить вже наявні заходи щодо роз'єднання енергетичних монополій і зміцненню незалежних регуляторів. Крім того, буде перебудований європейський ринок електроенергії, щоб зробити національні ринки більш інтегрованими і з'єднаними між собою, а також з метою підвищити роль поновлюваних джерел енергії.

3) Енергоефективність розглядається як ще одне джерело енергії, поряд з іншими; питання про збільшення виробництва енергії є рівноправним з питанням про підвищення енергоефективності.

4) Перехід до низьковуглецевої економіки, тобто забезпечення того, що енергія, вироблена з відновлюваних джерел, може бути ефективно інтегрувана до енергетичної мережі. Цей пункт стратегії також передбачає перетворення ЄС в технологічного лідера в сфері зеленої енергії, у тому числі через розвиток нового покоління відновлюваної енергетики та придбання лідерської ролі у сфері виробництва електромобілів.

Крім того, в рамках стратегії Європейська Комісія розгляне можливість для колективної (всеєвропейської) покупки газу під час кризи, особливо в ситуаціях, де держава ЄС залежна від монопольного постачальника.

Також передбачається ввести оцінку міжурядових контрактів щодо поставок енергоресурсів в їх укладання, а не після. Єврокомісію повідомляти про хід переговорів на ранніх етапах переговорів. Участь Єврокомісії в цих переговорах з третіми країнами і перехід до стандартних положень міжурядових контрактів також дозволить поліпшити дотримання європейських правил.

Єврокомісія також заявила про більшу прозорість у сфері комерційних контрактів з постачання газу. Вона виступить з пропозицією щодо цього питання в контексті перегляду Регламенту про безпеку газопостачання.

Крім того, ЄК розгляне питання про зміцнення незалежних енергетичних регуляторів, зокрема Агентства зі співпраці енергетичних регуляторів.

Крім того, у відповідності зі стратегією, до 2020 року рівень взаємного поєднання електричних мереж країн ЄС досягти 10%. "Це означає, що кожна держава ЄС має розташовувати енергомережу, що зможе транспортувати не менше 10% її електроенергії до країн-сусідів", - сказано в повідомленні.

Нагадаємо, сьогодні Президент РФ Володимир Путін пригрозив Україні припиненням поставок газу, додавши про загрозу для транзиту до Європи.

Водночас "Нафтогаз" очікує отримання передплаченого російського газу до кінця лютого.