ЄС чинить тиск на Грузію щодо вступу Росії у СОТ, - джерело

Четвер 27 жовтня 2011 10:03

Росія може вступити до СОТ, не чекаючи згоди Грузії. За даними американських ЗМІ, таку загрозу минулого тижня привіз грузинській владі представник ЄС.
У Кремлі РБК daily відмовилися коментувати ймовірність тиску ЄС на Грузію, але неофіційно відзначили, що вступ Росії у СОТ зараз вигідний всім сторонам. Тому завзятість Грузії, яка вимагає від Москви відмови від визнання Південної Осетії і Абхазії, може вийти боком і самому Тбілісі, і падаючій в кризу Європі.
Про те, що на Грузію чиниться тиск, вчора з посиланням на джерела в ЄС, повідомила The Wall Street Journal. Як пише видання, минулого тижня в Тбілісі побував голова управління Єврокомісії зі Східної Європи, Кавказу та Центральної Азії Гуннар Віганд. Він зустрівся з високопоставленими грузинськими чиновниками і поставив Тбілісі ультиматум - дати згоду на вступ Росії у СОТ найближчим часом. За даними видання, були навіть названі конкретні терміни. У разі завзятості Грузії Віганд пригрозив, що ЄС на засіданні робочої групи СОТ 15-17 грудня в Брюсселі може розглянути можливість приєднання Росії до СОТ більшістю голосів, без згоди Грузії.
За даними РБК daily, основні переговори щодо СОТ Москва завершила ще в минулий четвер. Росія пішла назустріч ЄС з режиму промскладання автомобілів без прив'язки до локалізації: сторони домовилися про механізм так званих компенсацій ЄС, якщо введений Росією режим промскладання призведе до зниження експорту автокомпонентів з Європи. Також Москва гарантувала, що угода про зміну системи справляння роялті за транссибірські перельоти, яка зараз дорого обходиться європейським авіакомпаніям, набуде чинності найближчим часом.
З цього моменту єдиною перешкодою залишилася Грузія. Тбілісі пару тижнів тому оголосив, що переговори Росії з СОТ зайшли в безвихідь, після чого заявив, що не може дати згоду на вступ Росії у СОТ, "поки Росія не змінить свою позицію з приводу окупованих територій (Абхазії і Південної Осетії. - РБК daily)". Заява прозвучала незважаючи на те, що в березні віце-президент США Джозеф Байден на зустрічі з Путіним повідомив, що Вашингтон просив Тбілісі не перешкоджати процесу вступу Росії у СОТ.
Позавчора на заяву Грузії досить різко відреагував один з учасників переговорів Росії до СОТ, помічник Президента з економічних питань Аркадій Дворкович. Він підкреслив, що пропоновані Грузією вимоги для Росії неприйнятні. "Грузія хотіла б, щоб у документах були записи (про визнання якихось невизначеностей з приводу статусу двох республік. Але ми на це піти не можемо", - заявив він. Вчора Дворкович відмовився коментувати РБК daily, що з'явилася новина про тиск ЄС на Грузію, підкресливши, що зараз переговори з Тбілісі йдуть практично кожен день за посередництва Швейцарії.
Неофіційно у Кремлі кажуть, що вступ Росії у СОТ на сьогодні вигідний всім сторонам, тому завзятість Грузії, яка вимагає від Росії відмови від Південної Осетії і Абхазії, може вийти боком і самої Грузії, і організації. СОТ об'єднує 153 країни, рішення про вступ в організацію приймаються на основі консенсусу. Росія є найбільшою економікою, яка не входить в організацію і при цьому залишається найбільшим ринком збуту для Європи.

Читайте РБК-Україна в Google News

On Top
Продовжуючи переглядати RBC.UA Ви підтверджуєте, що ознайомилися з Політикою конфіденційності Правилами користування сайтом і згодні з використанням файлів cookie. Ознайомитися
Погоджуюся