Енергонезалежність неможлива без лібералізації енергоринків, - нардеп

Новини Енергетика 13.10.2017 - 15:44
Фото: Сергій Сажко (прес-служба нардепа)
Фото: Сергій Сажко (прес-служба нардепа)

В останні роки Україна стала дефіцитною країною за всіма видами енергоресурсів

В останні роки Україна стала дефіцитною країною за всіма видами енергоресурсів, що гостро ставить питання про інвестиції у власний видобуток, про диверсифікацію поставок енергоресурсів і в цілому про досягнення Україною енергонезалежності. Про це заявив народний депутат України Сергій Сажко, повідомляє "Главком".

Зокрема, політик зазначив, що Україна в цьому році зробила декілька важливих кроків і прийняла два важливих для галузі документа – це новий закон "Про ринок електроенергії" і Енергетична стратегія до 2035 року.

"Важливість досягнення енергетичної незалежності чітко прописана в Стратегії: Завдання №1 - мінімізація імпорту, інтенсивне нарощування ресурсної бази і видобутку енергетичних ресурсів на території України", - зазначив нардеп.

Сажко також підкреслив, що мінімізація імпорту і нарощування власної ресурсної бази неможливе в умовах ручного регулювання цін на енергоносії.

"Це показує і ринок газу, і ринок вугілля, де до впровадження прозорих формул розрахунку цін на енергоресурси ми спостерігали падіння видобутку. Впевнений, що тільки справедлива ринкова ціна на енергоресурси, створення конкурентних ринків газу, електроенергії, теплової енергії, вугілля, нафти і нафтопродуктів дасть Україні приплив інвестицій у видобувну галузь і забезпечить енергетичну незалежність від зовнішніх джерел", - заявив він.

Раніше перший заступник голови МВФ Девід Ліптон заявив, що енергетична політика повинна залишатися відповідною програмним зобов'язаннями України перед МВФ, і рішення деполітизувати цей процес через застосування автоматичних формул має вирішальне значення.

Директор ЄБРР в Україні Шевкі Аджунер підкреслив важливість ринкового ціноутворення. На його думку, саме цей фактор є у низці вирішальних для приходу в українську енергетику іноземних інвестицій.

В 2016 році з ініціативи міжнародних організацій і донорів Україна почала процес лібералізації системи ціноутворення на енергоресурси. 27 квітня 2016 року КМУ прийняв постанову №315, якою урівняв ціни на газ для промисловості та населення.

Цим же рішенням визначена формула ціни газу, в основі якої лежать котирування в європейському хабі NCG (поблизу німецького міста Дюссельдорф) + доставка до україно-словацькому кордоні.

3 березня 2016 року НКРЕКП прийняла постанову №289, в якій затвердила нову методологію розрахунку оптової ринкової ціни електроенергії (ОРЦ). Згідно цієї методології, вугільна складова у тарифі на електроенергію заснована на котируваннях вугільного хаба ARA (Роттердам) + доставка в український порт.