Експерт: Збільшення контрактів по імпорту приватними газопостачальними компаніями залежить від реформи газового ринку

"Нафтогаз" як основний імпортер природного газу забронював всі вільні потужності для транспортування газу по словацькому маршруту. Компанія публічно ще в першій половині жовтня виступила з пропозицією приватним газопостачальним компаніям з купівлі потужностей при необхідності.

У той же час, НАК залишає за собою право прийняти чи відхилити будь-який запит на використання газотранспортних потужностей до моменту укладання угоди, а також скасувати процес прийняття запитів на використання газотранспортних потужностей у будь-який час без взяття на себе будь-яких зобов'язань перед заявниками.

«Імпортують газ в Україну і незалежні трейдери, хоча протягом 2015 року не багато українських компаній самостійно імпортували газ. І сьогодні як таких труднощів з доступом до потужностей немає», - каже президент асоціації "Газові трейдери України" Андрій Мізовець, президент асоціації «Газові трейдери України».

Згідно з законом України "Про ринок природного газу" приватні постачальники нарівні з НАК "Нафтогаз України" отримали право здійснювати поставки газу українським підприємствам. При цьому, за словами Сторожева, сьогодні вже місяць як в Україні повинен працювати газовий ринок згідно з новими умовами. Але досі не вступили в силу підзаконні нормативні акти.

"Наприклад, не опубліковано жодного Кодекс газотранспортних мереж, ні Кодекс газорозподільних мереж і так далі. Саме ці нормативно-правовими актами встановлюють правила надання послуг Оператором, обов'язки Замовника. Оскільки транспортні газопроводи є природними монополіями, вони повинні бути предметом регулювання", - пояснює президент асоціації «Надрокористувачі України» Роман Сторожев.

За словами президента асоціації "Газові трейдери України" Андрія Мізовця, гарантувати рівні умови доступу до газотранспортних потужностей для всіх учасників ринку повинен незалежний оператор, а стежити за дотриманням принципу недискримінаційності, має незалежний регулятор.

Проте до цих пір не прийняті підзаконні нормативні акти. Таким чином, якщо ціна на європейських ринках цікава, в тому числі, і для приватних газопостачальних компаній є ризики, що один з учасників ринку може мати перевагу в частині доступу до потужностей.

Учасники ринку звертають увагу на те, що постачальників, у тому числі з ЄС, сьогодні хвилює інша проблема: збільшення втричі страхового запасу.

"Для українських компаній це нововведення виллється в більш ніж 2 млрд. грн. додаткових витрат на створення в ПСГ «страховки». А європейські компанії навряд чи захочуть купувати додатково на європейських хабах і завантажувати значні обсяги природного газу в українські сховища як гарантію забезпечення контракту на постачання газу споживачам України. Тому при таких умовах, які планують ввести в дію вже з 01 січня 2016 р., підвищення попиту на потужності не варто очікувати", - резюмує Роман Сторожев.

Тому лише розвиток конкурентного ринку однозначно сприятиме диверсифікації поставок, збільшення числа контрактів по імпорту приватними газопостачальними компаніями, говорять трейдери.

Так, домовитися з "Нафтогаз" і отримати доступ до труби вдалося тільки компанії "Енергетичні ресурси України". З серпня компанія імпортує газ з Європи, поставляючи його великим промисловим споживачам, серед основних споживачів ЗМІ називають Метінвест холдинг, що входить в групу СКМ Рената Ахметова.

В Європі газотранспортні потужності виставляються на аукціон, і таким чином дотримується принцип прозорості. Таку модель необхідно реалізувати в Україні. Порушує принципи конкуренції підхід "Нафтогаз" до розподілу потужностей між учасниками ринку, повинен визначити Антимонополный комітет України.

Нагадаємо, максимальні можливості по реверсу газу в Україну по словацькому маршруту складають 14,5 мільярдів кубометрів в рік або 1,2 млрд. на місяць.

On Top
Продовжуючи переглядати www.rbc.ua, ви підтверджуєте, що ознайомилися з Правилами користування сайтом, і погоджуєтеся з Політикою конфіденційності
Пропустити Погоджуюся