Економічне зростання в країнах Азії у 2012 р. сповільниться до 6,9%, а в 2013 р. - збільшиться до 7,3%, - Азіатський банк розвитку

Зростання економіки азіатського регіону в 2012 р. сповільниться на тлі кризи в зоні євро. Такий прогноз опублікував у своєму звіті Азіатський банк розвитку, пише видання "Комерсант".

Проте вже в 2013 р. темпи економічного зростання будуть відновлені за рахунок посилення внутрішнього попиту. Грошово-кредитна політика країн регіону, прогнозують експерти, буде швидше послідовною і обережною: різкі заходи можуть посилити інфляцію, загроза якої з ростом цін на нафту стає все більш актуальною.

Згідно зі звітом, високі темпи економічного зростання в країнах, що розвиваються відновляться вже в 2013 р., а уряди країн навряд чи будуть вдаватися до активних стимулюючих заходів, навпаки, можливе зростання інфляції обмежить потенціал використання заходів грошово-кредитної політики. На думку АБР, найближчим часом азіатські економіки повинні бути готові до можливої затяжної кризи в зоні євро і слабкому попиту з ЄС. Профіцит торгового балансу в регіоні вже впав з 4% в 2010 році до 2,6% в 2011-м, і, за прогнозом на 2012 рік, очікується подальше його скорочення до 1,9% ВВП.

Інфляція також поступово сповільнюється - з 5,9% в 2011 році до прогнозованих 4,6% в 2012-м (за результатами першого кварталу ця динаміка підтверджується) і 4,4% в 2013 році. Однак суттєвою залишається загроза її прискорення на тлі зростання цін на пальне і продовольство. "У азіатських країн немає підстав для проведення активних заходів стимулювання, більш того, в разі підвищення інфляційних очікувань та посилення потоків спекулятивного капіталу буде необхідне проведення стримуючої монетарної політики", - прокоментував підсумки доповіді головний економіст АБР Чанг Йонг Рі.

Більшість азіатських валют зміцнилися з початку поточного року, і експерти банку побоюються, що спекулятивні інвестиції можуть підсилити тиск на обмінні курси і темпи інфляції. Для боротьби з цією загрозою банк закликає ввести жорсткі обмеження для спекулятивних інвестицій (у багатьох країнах Південно-Східної Азії вони були введені після кризи кінця 90-х років), своєрідною "подушкою безпеки" служать і суттєві валютні резерви, що дозволяють виробляти інтервенції з метою регулювання обмінних курсів. Експерти АБР відзначають також, що заділ використання заходів грошово-кредитної політики вже, ніж у фіскального регулювання, так як загроза відновлення зростання інфляції не дозволяє знижувати ставки відсотка. У той же час суттєве збільшення видатків держбюджету є небажаним для Індії, Малайзії і Пакистану, які вже мають високий рівень держборгу.

У довгостроковій перспективі відсутність нових економічних шоків у світовій економіці може привести до відновлення інфляційного тиску з боку сукупного попиту, що веде до перегріву економіки, що потребують проведення стримує фінансової політики. Що стосується держбюджетів, то зростаюче соціальне навантаження на них, ймовірно, зажадає розширення податкової бази та підвищення якості збору податків у більшості країн регіону.

Як очікують експерти АБР, економічне зростання в Азії сповільниться до 6,9% в 2012 році (у 2011-му - 7,2%, в 2010-м - 9,1%). Однак уповільнення не буде тривалим - вже в 2013 році темпи зростання збільшаться до 7,3%, включаючи 8,7-відсоткове зростання в КНР (прогноз на 2012 рік - 8,5%), 7,5-відсотковий в Індії (7% на 2012 рік). Таїланд, в свою чергу, стане драйвером зростання в Південно-Східній Азії вже в 2012 році (5,2% проти 4,6% в 2011 році). У Центральній Азії (з урахуванням РФ) за результатами 2012 очікують 6,1-процентного зростання. 

On Top
Продовжуючи переглядати www.rbc.ua, ви підтверджуєте, що ознайомилися з Правилами користування сайтом, і погоджуєтеся з Політикою конфіденційності
Пропустити Погоджуюся