ua ru

Борги з іпотеки є перспективною сферою діяльності для колекторів, - експерт

На сьогоднішній день від загального обсягу заборгованості фізосіб близько 70% складають прострочені іпотечні кредити. Борги з іпотеки - проблема для банків і перспективна сфера для колекторів. Прихід на ринок крупних покупців і довіра банків забезпечать розвиток колекторного бізнесу в даному напрямі, вважає директор компанії «ЕОС Україна» Олексій Тесленко.

Вже зараз банки починають усвідомлювати неефективність своїх підходів до стягнення заборгованості з іпотеки і готові привертати до цього партнерів на аутсорсингі. За останній рік було декілька успішних продажів іпотечних боргів колекторним компаніям. Проте масово вкладати кошти в покупку і обслуговування таких боргів колектори поки не прагнуть.

За словами О.Тесленко, цьому є декілька об'єктивних причин. Перш за все це дуже тривалий цикл отримання коштів від вилучення і реалізації застави. «Заставну нерухомість дуже складно стягнути в примусовому порядку, якщо формально це єдине житло боржника. Навіть якщо після тривалого судового розгляду житлоплоща переходить в розпорядження кредитора, в поточних умовах її дуже важко перепродавати. Інтерес колекторів до іпотечних боргів зросте з появою на ринку крупних гравців, готових вкладати великі суми на тривалий період», - коментує експерт.

Таким чином, робота з іпотечною заборгованістю - це трудомісткий і витратний процес. Навіть останні зміни до закону «Про виконавче виробництво», що розширили права держвиконавців, не вирішують проблему повністю. Зі свого боку боржники йдуть на будь-які хитрощі, щоб затягнути справу, а сума кредиту значно перевищує поточну вартість застави після переоцінки.

«Реалізація майна не дозволяє погасити борг повністю. Щоб отримати заставу швидко і добровільно, кредиторові необхідно пропонувати боржникам лояльні умови реструктуризації залишку заборгованості», - відзначає О.Тесленко. Перепродаж нерухомості також виявляється проблематичним для кредиторів. Після кризи добробут населення істотно знизився, а банки пропонують кредит під нерухомість з мінімальним першим внеском - 30%, що для іпотеки істотна сума.

Крім того, у колекторних компаній на сьогоднішній день немає достатнього досвіду роботи з боргами з іпотеки. На думку О.Тесленка, активна співпраця з банками допоможе колекторам наладити ефективні механізми стягнення в даній сфері. «Для розвитку колекторного бізнесу в сегменті іпотеки необхідно дві умови: готовність банків на тривалий час передавати іпотечні заборгованості в роботу на аутсорсинг і бажанні самих колекторів вкладати великі суми строком на 3 - 5 років», - сказав він. Плюс іпотечних боргів в очевидній наявності джерела погашення заборгованості. Це полегшує роботу колекторів і пояснює їх зацікавленість в обслуговуванні іпотеки.