Deutsche Bank, UBS і BNP Paribas запідозрили у допомозі податковим ухильниками

Понеділок 08 квітня 2013 10:06

Deutsche Bank, UBS і BNP Paribas запідозрили в допомозі податковим ухильниками. Дані Міжнародного консорціуму журналістських розслідувань (ICIJ) допомогли виявити міжнародну мережу посередників, які допомагають сховати гроші, серед яких і опинилися провідні банки Німеччини, Швейцарії та Франції.

Минулого тижня ICIJ почав серію публікацій, над якими більше року працювали 86 журналістів з 46 країн.

Основою для розслідування став жорсткий диск з 260 Гб інформації про офшори та їх клієнтів, який опинився в розпорядженні консорціуму. Частина інформації була пошкоджена або засекречена, що вимагало обробки даних за допомогою комп'ютерних програм. У підсумку в розпорядженні журналістів виявилося близько 2,5 млн документів, що містять інформацію про 120 тис. підставних компаній, офшорні рахунки і сумнівні угоди. В ухиленні від податків підозрюється 140 тис. осіб з 170 країн.

Розслідування ICIJ виявило цілу галузь, що допомагає ухильниками ховати свої гроші. "Добре оплачувана індустрія бухгалтерів, посередників та інших виконавців допомагала офшорним патронам приховувати їх особисті дані та ділові інтереси, часто прикриваючи відмивання коштів та інші порушення", - відзначили в ICIJ. У їх числі багато провідних міжнародних банків, які допомагали своїм клієнтам створювати підставні компанії в офшорних зонах.

Одним з перших із звинуваченнями зіткнувся німецький Deutsche Bank. За даними газети Sueddeutsche Zeitung і телерадіоканала NDR, більше 100 співробітників Deutsche Bank у Сінгапурі до 2011 року обслуговували різні фірми, розташовані в офшорах, в першу чергу на Британських Віргінських островах. "Вірогідність того, що податкова гавань використовується в протизаконних цілях, дуже велика", - заявив NDR експерт з питань фінансової політики парламентської фракції партії "Союз90"/"Зелені" Герхард Шик. На його думку, мова може йти і про ухилення від сплати податків, і про корупційні схеми.

Лідер банківського сектора Німеччини спростував звинувачення на свою адресу. "Deutsche Bank не надає в офшорах ніяких послуг типу податкових консультацій або підтримки створення фірм", - заявив його офіційний представник. Його підтримав і глава Федерального союзу німецьких банків Андреас Шмітц, який підкреслив, що у банків немає повноважень для перевірки того, чи сплачені податки з грошей, переказаних у офшори. Глава німецького фінансового регулятора BaFin Ельке Кеніг заявив, що відомство може почати власне розслідування, якщо отримає достатньо підстав вважати, що якийсь банк систематично порушує податкове законодавство.

Звинувачення на свою адресу відкидають і провідні швейцарські банки. За даними Sonntagszeitung, UBS був залучений у створення 2,9 тис. структур в різних податкових гаванях. Його конкурент Credit Suisse (через "дочку" Clariden) допоміг створити 700 офшорних компаній. Обидва банки активно працювали з компанією Portcullis TrustNet, що спеціалізується на створенні офшорних схем "під ключ". TrustNet згадувалася в 30 судових процесах про відхід від оподаткування за участю громадян США, в тому числі засудженого за інсайд екс-глави хедж-фонду Galleon Раджа Раджаратнаму.

Credit Suisse підозри на адресу своєї "дочки" ніяк не прокоментував. В UBS заявили, що банк дотримується "найвищих міжнародних стандартів" боротьби з відмиванням коштів, а TrustNet був лише "одним з більш ніж 800 провайдерів послуг", за допомогою яких клієнти банку вирішували питання, пов'язані зі своїми активами і передачею їх у спадщину". Також там зазначили, що з TrustNet активно працювали й інші банки.

Останній теза підтверджується і даними ICIJ. Зокрема, Le Monde в п'ятницю повідомила, що до послуг TrustNet вдавалися французькі банки, які оформляли офшорні компанії на її співробітників.

BNP Paribas допомагав своїм клієнтам йти в офшори через свої дочірні компанії в Сінгапурі та Гонконгу, а Credit Agricole діяв через швейцарську "дочку". За даними BBC і The Guardian, 28 співробітників TrustNet були номінальними директорами 21 тис. офшорних компаній, окремі з них "керували" відразу 4 тис. структур.

Credit Agricole відмовився прокоментувати свої зв'язки з офшорними структурами, пославшись на банківську таємницю. BNP Paribas підтвердив висновки Le Monde лише частково, заявивши, що брав участь у створенні офшорних структур в минулому, але вже припинив цю діяльність. При цьому в банку наполягають, що ці послуги не надавалися клієнтам з країн континентальної Європи, де використання офшорних трастів заборонено. Навпаки, вони допомагали клієнтам в Азії, де ті цілком законно могли виводити гроші і компанії в офшори, щоб передати їх у спадок. Однак дані ICIJ свідчать, що банк допомагав йти в офшори клієнтам з Греції.

Читайте також: У США іпотечне агентство Freddie Mac подало в суд на ряд банків за маніпуляцію ставкою LIBOR

Читайте РБК-Україна в Google News

On Top
Продовжуючи переглядати RBC.UA Ви підтверджуєте, що ознайомилися з Політикою конфіденційності Правилами користування сайтом і згодні з використанням файлів cookie. Ознайомитися
Погоджуюся