ru ua

Банки повинні взяти на себе частину відповідальності за валютні кредити населення, - експерт

Через девальвацію гривні українські громадяни виявилися не в змозі обслуговувати кредити, взяті в іноземній валюті - від чого страждають не тільки самі позичальники, але й банки. Про це заявив директор Центру світової економіки і міжнародних відносин НАН України Олег Устенко, коментуючи голосування Верховної Ради за законопроект № 4895 "Про переведення кредитних зобов'язань з іноземної валюти в національну".

Експерт зазначив, що девальвація гривні в 2008-2009 роках і на початку 2014 року сильно вплинула на якість кредитного портфеля комерційних банків.

"Досить згадати, що під час минулої кризи частка поганих кредитів у банківському портфелі перевищувала 40%, при цьому мала явну негативну тенденцію до подальшого зростання. Основна причина цього була саме у валютних кредитах", - підкреслив Устенко.

При цьому він вважає, що вирішувати проблему валютних кредитів повинні всі зацікавлені сторони.

"Цю проблему не можна повністю перекласти на плечі держави. Має бути солідарна відповідальність: з одного боку, комерційні банки повинні зазнати збитків і взяти на себе частину відповідальності, свою частину відповідальності повинні взяти на себе і ті, хто брав валютні кредити, і третя сторона - держава. Питання в тому, як розподілити цю відповідальність", - зазначив експерт.

Нагадаємо, що 19 червня під час обговорення законопроекту № 4895 "Про переведення кредитних зобов'язань з іноземної валюти в національну" народний депутат від ВО "Свобода" Олексій Кайда заявив, що на засіданнях робочої групи з урегулювання ситуації з валютними кредитами було прийнято рішення про розподіл компенсаційних механізмів між трьома сторонами: державою, банками та самими позичальниками. При цьому, за його словами, саме держава має своїми оперативними та ефективними діями забезпечити рішення цього питання.

Як повідомлялося, народні депутати не прийняли цей законопроект у першому читанні. Тим не менш Олексій Кайда підкреслив, що фракція "Свободи" і надалі буде робити все можливе, щоб прискорити вирішення проблеми валютних позичальників.

"Вже найближчим часом відбудеться чергове засідання робочої групи, на якому ми будемо шукати шляхи вирішення проблеми, щоб допомогти десяткам тисяч українців", - заявив народний депутат.