ru ua

Оренда житла в мирних містах навколо зони АТО подорожчала в два рази

Збройний конфлікт на сході країни оживив ринки нерухомості в прилеглих до Донбасу регіонах.Міграція населення та бізнесу з охопленої воєнними діями сходу призвела до збільшення попиту і цін на оренду нерухомості. Більше за інших зможуть заробити рантьє Харкова, Запоріжжя, Дніпропетровська і Маріуполя.

Збройний конфлікт на сході країни оживив ринки нерухомості в прилеглих до Донбасу регіонах.
Міграція населення та бізнесу з охопленої воєнними діями сходу призвела до збільшення попиту і цін на оренду нерухомості. Більше за інших зможуть заробити рантьє Харкова, Запоріжжя, Дніпропетровська і Маріуполя.
У всіх чотирьох містах агентства нерухомості констатують зростання попиту і кількості угод мінімум на 50%, що призвело до збільшення ставок оренди житлової нерухомості на 20-100%.

Вибір мігрантами зі сходу міст на південно-сході зрозумілий: більшість сподівається вже восени повернутися на малу батьківщину, а значить, їхати далеко немає сенсу. Найбільше зріс попит і ціни на оренду житла, вартість оренди комерційної нерухомості змінилася незначно.
Втім, вимушеним переселенцям з Донбасу нелегко зняти квартиру не тільки з-за зростання цін. "Багато власників квартир не хочуть здавати їх переселенцям: бояться, що вони отримають офіційний статус біженців і не будуть платити за оренду", - пояснює директор дніпропетровського агентства "Реал" Анастасія Чуприна. "Були прецеденти, коли сім'ї заїжджали, оплачували перший та останній місяць, а потім відмовлялися платити, мотивуючи це тим, що вони біженці. Тому якщо ще місяць тому орендодавці охоче здавали житло мешканцям зі сходу, то зараз, коли накопичилося багато випадків несплати, багато дивляться на квартиронаймачів з Донбасу з побоюванням", - розповідає директор агентства нерухомості "Ялта-Сіті Запоріжжя" Олена Божко.

Маріуполь
Маріупольські ріелтори відзначають сплеск активності на ринку нерухомості з початку липня. "Значне зростання попиту на довгострокову оренду житла в місті спостерігається десь з 7 числа цього місяця. За нашими підрахунками, попит на оренду житла виріс у 5-6 разів. Якщо раніше у нас було не більше п'яти дзвінків в день на одного агента, то зараз до 30, - повідомили кореспонденту ЛІГАБізнесІнформ в агентстві нерухомості "Перспектива". - За комерційним об'єктам попит збільшився лише вдвічі".
За даними агентства, ціни на комерційні об'єкти в Маріуполі змінилися незначно. Оренда квартир помітно подорожчала, але не рівномірно. "Оренди квартир економ-класу залишилися в тому ж діапазоні, а от елітні об'єкти значно зросли в ціні (квартир з хорошим ремонтом у Маріуполі дуже небагато). Якщо раніше зняти таку квартиру можна було за 4000 грн/міс., то зараз вони здаються на 50-100% дорожче - за 6000-8000 грн/міс." - говорять в агентстві. Однокімнатну "гостинку" в місті зараз, як і кілька місяців тому, можна зняти за 600-800 грн/міс., а однокімнатну квартиру побільше - за 1300-1400 грн/міс.
Попит на елітні за маріупольським мірками квартири можна пояснити тим, що в місто перебралося багато "білих комірців" і чиновників. Так, Маріуполь частково переїхали офіси Метінвесту і мережі АЗС " Паралель, що належать Рінату Ахметову. А в середині червня Петро Порошенко розпорядився перенести сюди офіс Донецької облдержадміністрації. Втім, у міському центрі оренди нерухомості "Оренда-Маріуполя" запевняють, що вартість оренди офісних квадратних метрів не змінилася. Одна з причин - СКМовские компанії (найбільший орендар) переїжджають в Маріуполь у свої приміщення.

Дніпропетровськ
За даними місцевих операторів ринку, в Дніпропетровську найбільше зріс попит на оренду офісних об'єктів. Але так як до цього в місті був надлишок офісних квадратних метрів, то збільшення попиту ще не вилилося в зростання цін. "Буквально минулого тижня ми закрили дві великі угоди по оренді офісних приміщень для компаній з Донецька: приміщення на 150 кв м для 30 співробітників, які приїжджають сюди зі своїми сім'ями, і офіс більш ніж на 500 кв м для 250-300 співробітників, які повинні прибути до нас вже в понеділок", - розповідає директор агентства нерухомості "Інвестор" Сергій Маласай. (Він утримався від зазначення назв компаній і сум угод.)
У Дніпропетровську значно виросла вартість оренди житлової нерухомості. "Якщо раніше мінімальні орендні ставки на однокімнатні квартири становили 1200-1500 грн/міс., то зараз вже 2500 грн/міс." - запевняє Маласай.

Запоріжжя

У столиці сусідньої з Донецької області ситуація з попитом на оренду житла і офісів схожа з Дніпропетровськом. За даними агентства "Ялта-Сіті Запоріжжя", кількість угод з оренди житла збільшилася мінімум на 50%. "Квартири, які коштували 1500 грн/міс., сьогодні коштують 2000 грн/міс., а ті, що коштували 2000 грн/міс., зараз обходяться в 3000 грн/міс." - каже директор цього агентства Олена Божко.

Зараз у Запоріжжі спостерігається ситуація, яка була в Києві перед початком Євро-2012: навіть за укладеними договорами орендні ставки переглядаються у бік збільшення, повідомляють в ріелторської компанії "Арсенал" (Запоріжжя).
Орендні ставки на офісні приміщення поки що не виросли. "Навіть трохи просіли, оскільки орендодавці йдуть на поступки", - стверджує Божко. Проблема запорізьких рантьє - їх комерційна нерухомість не задовольняє запитам бізнес-мігрантів. "Запоріжжя небагато хорошими бізнес-центрами, нам не вистачає площ, щоб задовольнити сьогоднішній попит. Були великі донецькі компанії, які намагалися зайти до нас, але поїхали в Дніпропетровськ, так як тут не знайшлося офісного приміщення, куди можна було б посадити 500 осіб", - розповідає Божко.

Харків
За даними компанії "Харківське агентство нерухомості" (ХАН), у порівнянні з минулим роком попит на квартири значно виріс, але орендні ставки поки не змінилися. Мінімальна ціна стандартної однокімнатної квартири у Харкові сьогодні становить 2000 грн в місяць. На оренду двокімнатної квартири необхідно мінімум 2700 грн. Ріелтори відзначають, що змінилися умови щодо строків оренди. "Багато біженці з населених пунктів, в яких ведуться бойові дії, хочуть зняти житло строком на один - максимум два місяці", - пояснює керівник компанії ХАН Світлана Якимова.
А ось бізнес в першу столицю України переїжджає неохоче. "Попит на офісні та торгові площі в цілому залишився на колишньому рівні. Нам відомо кілька поодиноких випадків, коли з міст, в яких велися бої, в Харків переїжджали нотаріуси або IT-фахівці. Але в цілому вони не вплинули на баланс попиту і пропозиції на ринку комерційної нерухомості", - підкреслила Якимова.

Оренда житла в мирних містах навколо зони АТО подорожчала в два рази