ua en ru

АПК втратив понад 5,2 млрд гривень через антидемпінгові мита на азотні добрива, - експерти

АПК втратив понад 5,2 млрд гривень через антидемпінгові мита на азотні добрива, - експерти

Основними причинами втрат експерти назвали введення антидемпінгових мит та зупинку заводів Ostchem

Дефіцит азотних добрив в Україні напередодні посівної кампанії 2017 року та введення антидемпінгових мит на азотні добрива із РФ створили базис для стрімкого зростання цін, в результаті чого АПК України втратив більше 200 млн доларів або 5,2 млрд - 5,8 млрд гривень прибутків. Такого висновку дійшли експерти консалтингового агентства ААА при розрахунку втрат аграріїв в 2017 році від введення в дію антидемпінгових мит щодо імпорту в Україну азотних добрив, пише Главком.

Основними причинами втрат експерти назвали оголошення МКМТ про введення антидемпінгових мит та непрогнозовану зупинку заводів Ostchem.

Так, в грудні 2016 року МКМТ прийняла рішення щодо введення антидемпінгових мит на добрива із РФ, але момент їх введення в дію був відкладений. Фактично ринок напередодні і в процесі посівної кампанії 2017 року уже врахував у ціні очікуване введення антидемпінгових мит на карбамід і КАС, що призвело до зростання внутрішніх цін на ці групи азотних добрив приблизно на 20%.

При цьому, як зазначається, світові тенденції по карбаміду і КАС були протилежними – середні світові ціни на карбамід виросли тільки на 3% (рік до року), а на КАС навпаки впали на 5%.

"Таке зростання внутрішніх цін в Україні перед і в процесі посівної кампанії 2017 року важко пов’язати з гіпотетичним демпінгом постачальників азотних добрив із РФ. Це більше пов’язано з внутрішнім монополізмом", - зазначається в експертному висновку ААА.

Про той факт, що проблема криється не в демпінгу з боку компаній із РФ, а в методах управління виробництвом в Україні, на думку експертів ААА, може свідчити, зокрема, зупинка заводів Групи Ostchem в ситуації, коли внутрішні ціни значно перевищують світові:

"В березні 2017 року, незважаючи на отримання передплати за добрива під посівну кампанію та нечувано високі ціни внутрішнього ринку, заводи Ostchem зупинили свою роботу, що призвело до подальшого зростання різниці між внутрішніми та світовими цінами".

Окремо експерти звернули увагу на те, що через перевищення внутрішніх цін в Україні на азотні добрива над світовими (від 50% до 95% в залежності від виду добрив), яке виникло до травня 2017 року, введення антидемпінгових мит проти азотних добрив із РФ в розмірі 31,84% в травні 2017 року жодним чином не вплинуло на зростання цін – різниця між світовими та внутрішніми цінами на аміачну селітру, карбамід і КАС збереглися на попередньому рівні або навіть зменшилися.

Більше того, введення мит не зменшило обсяги імпорту із РФ, а тільки законсервувало ситуацію, а з нею – втрати українських аграріїв.

"Російські виробники продовжили поставляти добрива в Україну. Таким чином, "навіть з урахуванням сплати мит вони отримували додатково мінімум 15% до доходів від продажу добрив на світовому ринку", - зазначається в експертному висновку.

Нагадаємо, в середині червня 2017 року представники провідних вітчизняних аграрних асоціацій звернулись до президента, уряду та Верховної ради із вимогою скасувати рішення Міжвідомчої комісії з міжнародної торгівлі про поновлення дії антидемпінгового мита на імпорт азотних добрив, доручити АМКУ провести розслідування на внутрішньому ринку добрив, зокрема, щодо факту "монополізації ринку" групою компаній Ostchem, а також ініціювати "розформування монополії" шляхом примусового продажу частини підприємств, що входять до Групи Ostchem.