"Нафтогаз" отримав дозволів на розробку 7 площ, де може видобуватися до 7 млрд куб. м газу в рік

Понеділок 28 травня 2012 08:50

НАК "Нафтогаз України" готується до значного збільшення обсягів видобутку нафти і газу в країні. У п'ятницю в монополії повідомили про отримання дозволів на розробку семи великих площ, де може видобуватися до 7 млрд кубометрів газу в рік. Однак у НАК немає коштів і технологій для самостійної розробки, тому партнерами "Нафтогазу" стануть міжнародні добувачі, пише "Комерсант-Україна".

Протягом 2011-2012 років "Нафтогаз" отримав вісім спеціальних дозволів на розвідку і видобуток нафти і газу на найбільших площах, повідомив заступник директора департаменту з видобутку газу та нафти НАК Василь Гладун в п'ятницю в ході круглого столу, організованого Кембриджською асоціацією енергетичних досліджень (HIS CERA ) і Міненерго. "Це дуже великі об'єкти: якщо раніше ми отримували ділянки по 50-100 кв. км, то ці дозволи дозволяють нам вести видобуток на площі 3,5 тис. кв. км", - пояснив Гладун. За оцінками НАК, до 2020 року на цих ділянках може добуватися близько 7 млрд кубометрів газу в рік.

У "Нафтогазу" немає ні технологій, ні коштів для самостійної розробки, зазначає провідний експерт енергетичних програм Центру ім. Разумкова Володимир Омельченко. Він нагадує, що кредиторська заборгованість компанії перевищує 100 млрд грн. "При такому боргу НАК змушена шукати зовнішніх інвесторів, які мають досвід розробки нафтогазових родовищ", - говорить експерт. Тому для реалізації цих проектів НАК залучила міжнародних добувачів. Італійська Eni вже вивчила попередні документи і готує ТЕО для проведення розвідки Яблоновського, Абазівского і Скіфського родовищ, зазначив Гладун. Спільно з німецькою RWE "Нафтогаз" вивчає площу Лучицького родовища (зараз проводиться його сейсмічне 3D-дослідження), французька Total веде роботи на глибоководній частині Чорного моря, а американська Exxon/Mobil - на південному сході України.
У зарубіжних компаніях відзначають, що українські родовища мають середні ризики видобутку. Коефіцієнт ризику прибутковості українських нафтогазових проектів становить 3,2 для наземних і 3,7 для підводних проектів. Для порівняння - в Росії та США цей показник становить 3,9, а у Венесуелі - взагалі 5. Директор Eni Ukraine з розвідки і запасів Джанні Еркі повідомив, що зараз в компанії оцінюють ризики, пов'язані з розробкою Скіфського родовища, в тому числі і що стосуються морських кордонів. "Якщо будуть хороші результати, ми приступимо до розробки родовищ", - зазначив він.

Проте партнерство з міжнародними здобувачами вимагатиме від українського уряду лібералізації законодавства. Радник з питань регулювання діяльності ExxonMobil на газовому ринку Аксель Шеуер зазначає, що саме складності законодавчого характеру негативно впливають на наміри інвесторів. Зокрема, компанії скаржаться на дуже тривалу процедуру отримання спеціальних дозволів та погодження договорів про спільну діяльність, каже керівник програм консалтингової компанії IHS CERA Лорент Русекас. "Крім того, в Україні висока рентна плата за видобуток нафти і газу - в 1,5 рази вище, ніж в окремих європейських країнах", - говорить експерт.

Зараз в уряді змушені зайнятися поліпшенням законодавства у сфері надрокористування, вважає член комітету Верховної ради з ПЕК Олександр Гудима. На його думку, після невдалих переговорів з Росією про зниження ціни газу Україні необхідно нарощувати власний газовидобуток. Останній раунд переговорів між "Газпромом" і Міненерго закінчився взаємними заявами сторін про безперспективність подальших переговорів. "Збільшення видобутку для нас - основний пріоритет. Енергоефективність та пошук нових джерел імпортного палива - на другому плані", - заявив у п'ятницю міністр енергетики та вугільної промисловості Юрій Бойко.

Нагадаємо, також Президент України Віктор Янукович рініше заявляв, що Україна продовжить працювати над збільшенням видобутку власного газу і буде шукати альтернативні джерела постачань енергоносіїв через високу ціну за російський газ.

Ціна російського газу для України в II кварталі 2012 р. зросла на 2,1% - до 425 дол./тис. куб.м. Україна у I кв. 2012 р. зменшила імпорт газу на 24,2% - до 3,5 млрд дол. Імпорт газу складає 18,7% всього імпорту за січень - березень 2012 р. Зазначимо, що в абсолютному вираженні, Україна скоротила імпорт газу на 52,3% - до 8,5 млрд куб. м.

При цьому видобуток газу в Україні росте дуже повільно. У січні-квітні 2012 р. до аналогічного періоду 2011 р. він виріс всього на 0,2% - до 6,4 млрд куб. м.

 

Читайте РБК-Україна в Google News

On Top
Продовжуючи переглядати RBC.UA Ви підтверджуєте, що ознайомилися з Політикою конфіденційності Правилами користування сайтом і згодні з використанням файлів cookie. Ознайомитися
Погоджуюся