ua en ru

"Умови дуже суворі, а евакуюватися неможливо": перший українець вирушив на безлюдний острів

"Умови дуже суворі, а евакуюватися неможливо": перший українець вирушив на безлюдний острів Фото: Мандрівник Вадим Івлєв (РБК-Україна)

Українець вперше перебуває у складі масштабної радіоекспедиції на безлюдний острів Дюсі у Тихому Океані

У суботу, 13 жовтня, український мандрівник-ентузіаст Вадим Івлєв вирушив у масштабну двотижневу експедицію на безлюдний острів Дюсі, що знаходиться у важкодоступному районі Тихого океану. Останній раз експедиція на Дюсі проводилася десять років тому. Вадим Івлєв стане першим українцем, який побуває на острові.

Киянин Вадим Івлєв перебуватиме у складі експедиції, в яку вирушать 14 людей з шести країн. Це будуть досвідчені мандрівники із США, Нової Зеландії, Бразилії, Німеччини, Угорщини. Протягом двох тижнів дослідники будуть жити на повністю безлюдному острові без душу і пральні, без особливих умов. Головна особливість експедиції — повна ізольованість від усього, що зазвичай оточує людину в соціумі.

У суботу киянин вирушив з Києва літаком до Парижа. З Парижа він вилетить у Лос-Анджелес, а звідти – до Таїті. З Таїті добиратиметься до острова кораблем разом з іншими учасниками експедиції.

Якою буде радіоекспедиція і в яких екстремальних умовах опиняться дослідники на безлюдному острові – Вадим Івлєв розповів під час прес-конференції у Києві.

"Умови дуже суворі, а евакуюватися неможливо": перший українець вирушив на безлюдний острівФото: Острів Дюсі розташовується на кордоні так званого "Кладовища космічних станцій", де колись були затоплені станції "Мир" та "Тянонг-1" (РБК-Україна)

Рідко хто наважується потрапити на острів

Отримати дозвіл на висадку на острів Дюсі дуже важко. Це охоронна територія, і влада намагається зберегти його у максимально первинному вигляді. По-друге, це дуже важкодоступний район Тихого океану: добиратися до нього треба кілька днів. Яхти або танкери через цей район проходять, але дуже рідко.

"Час від часу там проходять великі лайнери від Таїті до острова Пасхи. Але вони проходять повз Дюсі, бо для туристів зазвичай там особливо нічого цікавого немає. Туди рідко хто наважується потрапити. Час від часу там зупиняються кораблі, але перебувати на острові довгий час заборонено", - каже киянин.

На острові погода майже завжди сонячна: там немає де сховатись, бо немає дерев. Температура вдень зараз там сягає трохи вище 20 градусів тепла, а вночі – до 15 градусів тепла.

Потрапити до лав такої експедиції дуже складно, зізнається дослідник-мандрівник.

"Умови дуже суворі, а евакуюватися неможливо": перший українець вирушив на безлюдний острівФото: Мандрівник Вадим Івлєв буде у складі 14 членів експедиції з шести країн (РБК-Україна)

"По-перше, саме перебування в таких умовах - це величезний стрес для організму. Питної води там немає, є лише опріснювач на кораблі. Їжа – теж дуже специфічна, новозеландська. Для нас, українців, вона дуже незвична. Багато чого на Дюсі брати із собою забороняється: є заборона на ввіз фруктів, наприклад. Це робиться для того, щоб там не виросло штучно завезених рослин, а острів зберігався у первинному природному стані, яким він був із самого початку свого існування", - каже Вадим Івлєв.

"Навіть якщо у житті хтось займає керівну посаду, то на безлюдному острові ніхто командувати не буде"

Керівник експедиції на Дюсі – це давній знайомий киянина. Вони разом були в інших експедиціях. Три тижні вони провели в арктичних умовах на іншому острові.

Вісім американців, які також беруть участь у експедиції на острів Дюсі, – теж хороші знайомі Вадима Івлєва. Це люди переважно старші 50 років, які давно знають одне одного.

"У таку експедицію беруть переважно добре знайомих людей, щоб під час перебування в таких екстремальних умовах не виникло конфліктів і стресових ситуацій ще й між людьми. Там буде ще однин мій добрий знайомий. Це французький науковець із величезним досвідом участі в рятувальних операціях. Зараз він мешкає у Новій Зеландії", - розповідає киянин-мандрівник.

Також є в експедиції і німці, і угорці. Всі вони прекрасно знають правила поводження в таких умовах, запевняє Вадим Івлєв.

"Умови дуже суворі, а евакуюватися неможливо": перший українець вирушив на безлюдний острівФото: Питної води на острові Дюсі немає, є лише опріснювач на кораблі. Їжа – теж дуже специфічна, новозеландська, каже киянин (РБК-Україна)

"У таких експедиціях зазвичай всі між собою рівні, і навіть якщо у житті хтось займає керівну посаду, то на безлюдному острові ніхто командувати не буде. Ніяких конфліктів, образ чи суперечок: я впевнений, що як завжди всі намагатимуться одне одному допомогти, а не сперечатися", - каже він.

"Це виклик, спорт, азарт! А іноді це навіть мета всього життя!"

Радіоекспедиція - різновид дослідницької та географічної експедиції, в якій беруть участь кілька радіоаматорів, каже Івлєв.

"Головна мета радіо експедиції – встановити максимальну кількість сеансів радіозв'язку. Радіоаматори – це дуже цікава спільнота, яка використовує дуже прості й дешеві засоби зв’язку, але при цьому намагаються отримати максимальний результат. Якщо хтось дізнається, що хтось із аматорів поїхав на такий безлюдний острів і сидить там без їжі, то в цілому світі тисячі радіоаматорів будуть якось реагувати. Це виклик, спорт, азарт! А іноді це навіть мета всього життя!" – зізнається мандрівник.

За його словами, для спільноти радіоаматорів зв'язок – це дуже захоплюючий процес, хоча часто таких людей дехто вважає диваками.

"На острові Херд я зв’язався із досвідченими радіоаматорами із Каліфорнії. Пізніше він надіслав мені листа зі словами подяки. Писав, що сенс того зв'язку став для нього найкращим спогадом за п'ять років! Такі диваки часом рухають прогрес людства", - зізнається киянин.

"Умови дуже суворі, а евакуюватися неможливо": перший українець вирушив на безлюдний острівФото: Радіоекспедиція - різновид дослідницької та географічної експедиції, в якій беруть участь кілька радіоаматорів (РБК-Україна)

Учасники експедиції будуть робити все, щоб за два тижні із ними хоч один раз зв'язалися, каже він.

"Де ми будемо спати – я не знаю! Зазвичай сплять там, де працюють"

Учасники експедиції будуть "стояти" на острові трьома таборами. Один табір буде "штабом": там, зокрема, буде супутниковий зв'язок із родинами учасників подорожі. У них буде два табори, які будуть відносно віддалені один від одного, аби між ними не було електромагнітних коливань.

"Де ми будемо спати – я не знаю! Зазвичай сплять там, де працюють. Будемо час від часу проводити наради, тому зручно спати поряд, а не бігати кілометр туди і назад від штабу до штабу" – підкреслює Вадим Івлєв.

Остання експедиція на цей острів проводилася десять років тому, у 2008 році.

Всі учасники, які будуть на острові цього разу, відвідають це місце вперше. Щодня члени експедиції будуть чергуватися між собою. Кожен працюватиме протягом чотирьох годин: вони сидітимуть перед комп’ютерами і намагатися встановити радіозв’язки.

"Умови дуже суворі, а евакуюватися неможливо": перший українець вирушив на безлюдний острівФото: "Якщо дізнаються, що хтось із аматорів поїхав на такий безлюдний острів і сидить там без їжі, то в цілому світі тисячі радіоаматорів будуть якось реагувати" – Вадим Івлєв (РБК-Україна)

"Це буде небезпечно через морські рифи, через дику природу. Там немає якірної стоянки, бо це атол. Корабель курсує і постійно знаходиться десь поряд. Якщо буде буря чи шторм, потрібна буде екстрена евакуація. Дослідники висаджуватимуться на острів на надувних човнах, а потім перекидатимуть через риф буквально тонни обладнання. Далі будуть ставити намети, збирати і підключати обладнання, заливати паливо у генератори. Коли люди матимуть час, то постійно заправлятимуть генератори, оскільки всі передатчики працюють постійно", - розповідає Вадим Івлєв.

Мандрівник-дослідник також буде збирати на острові природні зразки, які потім передасть у Національний антарктичний науковий центр України, де їх будуть досліджувати. Всі необхідні дозволи на взяття зразків учасники експедиції отримали від місцевої влади.

"Якщо щось трапляється, то евакуація неможлива"

Острів Дюсі – небезпечний і екстремальний для туриста: там немає гір, дерев, їжі.

"Там просто нічого немає! Острів знаходиться в океанській пустелі. Він дуже віддалений, ізольований. Якщо щось трапляється, то евакуація звідти неможлива. Керівник експедиція якось пожартував: "У нас багато чорних мішків, на всіх вистачить". Треба бути готовим, що в разі небезпечної ситуації приїхати за людиною буде неможливо. Ми, звісно, це обговорювали, і коли питали, зупиняти експедицію чи продовжувати її у випадку екстреної ситуації, всі виступили за те, щоб її продовжити", - розповідає Івлєв.

"Умови дуже суворі, а евакуюватися неможливо": перший українець вирушив на безлюдний острівФото: "Керівник експедиція якось пожартував: "У нас багато чорних мішків, на всіх вистачить" – Вадим Івлєв (РБК-Україна)

Можна евакуюватися на корабель, але тоді треба буде добиратися на ньому ще як мінімум три дні до найближчої точки.

"Але і там, куди прибуде корабель, немає місця, де могли б надати допомогу. Проте із нами їдуть два радіоаматори, які мають медичну освіту, тому вони будуть чітко пильнувати стан і самопочуття учасників експедиції", - каже він.

Відсутність душу і суворе харчування

Харчуватися учасники експедиції будуть дуже специфічно: перебувати будуть на новозеландському експедиційному судні. Там є кухар, який готуватиме.

"Це новозеландська "дієта". Сніданок ми готуватимемо самі: мюслі, чай з молоком без цукру. Все дуже прісне і стримане. Після цього - ланч. Це зазвичай млинці, можливо салат. Є також вечеря, на яку дають смажений бургер. Якщо я не їм м'яса, то беру собі макарони. Нічого зайвого там немає: ні тортів, ні фруктів. Душу також там немає. Душ – це море! А прісну воду беремо з опріснювача на кораблі. Вона несмачна, але дітися немає куди. Є корабельний душ: це величезні дірки, все дуже примітивно і базово. Нічого зайвого!" – каже мандрівник.

Радіоекспедицію фінансує спільнота радіоаматорів і мандрівників. Вони зібрали близько 150 тисяч доларів на всю експедицію. Також гроші шукають і самі учасники: квитки на літак вони купують для себе за власний рахунок.

Відео: У гонитві за літом або де найкраще відпочивати в оксамитовий сезон (video.rbc.ua)

Нагадаємо, раніше відомий український поліцейський-альпініст розповів, як підкорює гірські вершини України і світу.

Також ми підібрали для вас десять захоплюючих книг, які варто взяти із собою у відпустку.