ua en ru

Всі газові схеми: де і за якою ціною Україна може купувати газ

У 2013 -му « Нафтогаз » вперше закупить нашого газу більше , ніж російського

Для України наболілим залишається газове питання , який влада намагаються вирішити за допомогою ослаблення нашої залежності від Кремля. Минулого тижня президент , пояснюючи вибір країною європейського курсу фракції Партії Регіонів , робив акцент на небажанні Кремля послабити « газовий зашморг » на шиї України . А на зустрічі з головами райдержадміністрацій Віктор Янукович заявив , що в разі збереження газового договору Путіна - Тимошенко країна нарощуватиме закупівлі газу в Європі , зменшуючи прямі закупівлі у «Газпрому ». Втім , Єврогаз - не єдина і навіть не основна можливість для України злізти з « газпромівської » голки. Скільки газу ми купуємо і у кого , а також - де можемо його брати в перспективі.

Середня ціна - $ 70-80

Згідно із заявою президента , в 2013-му будуть здобуті 21 млрд кубів. З них вперше 1 млрд дав газ чорноморського шельфу. Правда , його собівартість вище , ніж видобутого в « сухопутних » свердловинах - $ 150 , але це все одно набагато нижче імпортних цін . А найголовніше - у чорноморського газу є перспектива збільшення видобутку : за словами незалежного експерта Валентина Землянського , до 3 млрд кубів у 2015 році. У « сухопутних » свердловин резервів вже немає.

« ГАЗПРОМ» , ЗАКУПІВЛЯ « НАФТОГАЗУ » - 18 МЛРД КУБІВ

Середня ціна - $ 415

Закупівля за договором Путіна - Тимошенко, з стодоларовій знижкою за Чорноморський флот. У 2013 - му очікується на рівні не більше 18 млрд кубів - тобто вперше за свою історію « Нафтогаз » купить газпромівського газу менше , ніж українського . Перспективи збільшення поставок практично не обмежені , але , природно , за нинішньої ціни цього не станеться. Навіть незважаючи на те , що зараз російський газ обходиться "Нафтогазу" в $ 406 замість $ 425 в січні.

« ГАЗПРОМ» , ЗАКУПІВЛЯ OSTCHEM - 8 МЛРД КУБІВ

Середня ціна - $ 400

Газ , що купується кіпрською компанією Дмитра Фірташа для його ж підприємств (насамперед , виробляють добрива) в Україні . Економія в порівнянні з закупівлею у « Нафтогазу » невелика , але кращих варіантів все одно поки немає.

RWE ( НІМЕЧЧИНА) - 1,3 МЛРД КУБІВ

Середня ціна - $ 390

Той же газпромівський газ , що купується у німців , яким він обходиться набагато дешевше. Максимально можлива закупівля за нинішньої схеми реверсу - 5 млрд кубів , але ця схема дуже залежна від країн , через територію яких йде реверс - Польщі , Словаччини та Угорщини. Наприклад , на даний момент Словаччина реверс призупинила.

АЛЬТЕРНАТИВНІ ВАРІАНТИ

1 . Сланцевий газ

Рік тому Микола Азаров говорив про можливість через 10 років видобувати до 30 млрд кубів з двох родовищ - Юзівського і Олеського . Але по Олеського «завдяки» галицьким облрадам контракт досі не підписаний , а на Юзівському Shell тільки готується бурити другу розвідувальну свердловину . За словами Землянського , поляки , у яких Shell пробурив вже 15 таких свердловин , планують вийти на обсяги видобутку в 5 млрд кубів лише до 2024 року . Відповідно, наш процес , швидше за все , буде ще більш тривалим.

2 . Туркменія

На початку року ще вважалося реальним домовитися про закупівлю 10-15 млрд кубів на рік у Туркменії за ціною $ 220 , з доставкою через російську трубу . Раніше також розглядався варіант з трубопроводом по дну Каспійського моря і виходом на грузинські порти. Але обидва варіанти не спрацювали , і зараз вже Туркменія домовилася про продаж основних обсягів своєї здобичі Китаю. Тому ймовірність закупівель практично нульова.

3 . КАТАР І АЗЕРБАЙДЖАН

Обидва варіанти були зав'язані на проекті LNG - терміналу зрідженого газу , який міг дати до 10 млрд кубів на рік за ціною $ 350. Але терміналу все ще немає , Туреччина блокує можливість проходу танкерів з катарським газом через Босфор і Дарданелли , а Азербайджан домовився з Туреччиною та Іраном про збільшення своїх поставок. Тому ймовірність реалізації проекту - не більше 10%.