ua en ru

Що таке артеріальна емболія?

Що таке артеріальна емболія?

Артеріальна емболія (емболіческая оклюзія) - це раптове припинення кровотоку через тромб, який прилип до стінки артерії.
Емболія - ​​термін, який використовується для опису згустків крові, які переміщуються в інше місце від місця, де вони утворюються. Коли тромботический згусток розривається, це призводить до тромбоемболії. 80% артеріальних емболій виникають в серці і переміщаються до кінцівки; нижні кінцівки уражаються значно частіше, ніж верхні.

Більшість емболів виникають у хворих зі значними основними захворюваннями серця. Тяжкість основного захворювання пацієнта може збільшити ризик операції і обмежити варіанти вибору для відновлення кровотоку в кінцівках.

Артеріальна емболія відбувається в мозку, призводить до кисневої депривації в тканинах головного мозку. Коли рівень кисню сильно падає, клітини мозку починають відмирати, що призводить до інсульту. Серцевий напад виникає, коли потік багатою киснем крові до частини серцевого м'яза припиняється. Якщо потік не відновлюється досить швидко, то частина серцевого м'яза починає вмирати.

Своєчасна діагностика і раннє лікування дають відмінний прогноз. Запізніле медикаментозне лікування може призвести до летального результату.

Хто перебуває в зоні ризику?

Артеріальна емболія може виникнути у будь-якої людини, в будь-якому віці. Захворюваність підвищується з віком, через генетичних факторів або способу життя, а також атеросклерозу.

Наявність атеросклерозу створює умови для утворення тромбу в кровоносній судині. Як правило, артерії гладкі і еластичні, що робить проходження крові по судині легким. При атеросклерозі артерії стають твердими і забитими бляшками. Іноді, згустки крові або бляшки можуть відірватися від артеріальної стінки, що може перешкодити потоку крові в життєво важливі органи (мозок, серце, легені).

Є й інші причини, які можуть збільшити шанси формування згустків крові в кровоносних судинах, такі як генетичні захворювання, прийом деяких препаратів і інфекції.

Приклади генетичних захворювань, що викликають підвищений ризик утворення тромбу: дефіцит фактора Лейдена, недостатність протеїну S.

Фактори ризику виникнення захворювання наступні:

Високий кров'яний тиск: ризик розвитку збільшується з віком. Частіше схильні чоловіки, ніж жінки.
Високий рівень цукру в крові: цукровий діабет 2 типу вражає чоловіків і жінок в рівній мірі (в основному осіб старше 45 років). Підвищений рівень ліпідів в крові; дієта з високим вмістом жиру, холестерину і цукру може привести до ожиріння, високого рівня тригліцеридів і поганого холестерину, низького рівня хорошого холестерину.
Куріння тютюну: вносить істотний внесок, створюючи дисбаланс рівня холестерину, обмежуючи надходження кисню і пошкоджуючи кровоносні судини.
Малорухливий спосіб життя (недостатня фізична активність).
Ожиріння або надмірна маса тіла: наявність надмірної кількості жирових клітин збільшує ризик.
Вік: чим старша людина, тим вище ризик.
Травми.
Вроджений порок серця.
Фібриляція передсердь: найбільш часте розлад серцевого ритму у хворих похилого віку, що збільшує ризик артеріальної емболії.
Мітральний стеноз: це, як правило, придбана форма захворювання серцевих клапанів, що пов'язано з ревматичної лихоманкою. Підвищує ризик розвитку миготливої ​​аритмії. Мітральний стеноз виникає через потовщення і нерухомості стулок мітрального клапана, що викликає обструкцію (непрохідність) кровотоку з лівого передсердя в лівий шлуночок. Така механічна непрохідність призводить до збільшення тиску в лівому передсерді. Це викликає фібриляцію передсердь, яка збільшує ризик застою крові.
Інфекції серця, наприклад, ендокардит.
Історія інсульту або попереднього серцевого нападу.
Важливо відзначити, що наявність факторів ризику не означає, що це призведе до емболії. Вони збільшують шанси на виникнення захворювання в порівнянні з людиною без факторів ризику. Деякі фактори ризику є більш важливими, ніж інші. Також, якщо у людини немає таких факторів, це не означає, що він не може схильний емболії.

Які ознаки і симптоми артеріальної емболії?

Ознаки та симптоми захворювання залежать від місця розташування, де емболія відбувається. До загальних симптомів відносяться:

слабкість,
судоми,
зміна кольору шкіри,
відчуття оніміння,
відчуття поколювання і біль в ураженій області.
При артеріальній емболії в коронарної артерії, яка постачає серце, виникає тупий, стискаючий біль в грудній клітці.

До інших симптомів відносяться:

нудота,
блювота,
пітливість,
болю з іррадіацією в ліве плече,
тривожність.
Емболія в мозок може впливати на функцію управління: здатність рухатися, думати, говорити і відчувати. Коли потік крові до мозку порушується, виникають такі симптоми, як труднощі з промовою, втрата координації, або навіть втрата функції м'язів.

Якщо залучені кровоносні судини черевної порожнини, пацієнти можуть відчувати болю в животі після їжі, які зникають протягом декілька годин. Симптоми можуть бути гострими або хронічними, з болем в животі і кривавим поносом.

Як проводиться діагностика?

Діагностика артеріальної емболії залежить від її місця розташування. Діагностичні інструменти включають в себе:

Фізичне обстеження з оцінкою анамнезу.
У разі емболії, пов'язаної з коронарними артеріями, біль в грудях є найбільш поширеним симптомом. Початкові тести болю в грудях включають в себе електрокардіограму (ЕКГ) і аналізи крові. Крім цих тестів може бути виконана ехокардіографія.
Ангіографія використовується для виявлення розташування артеріальних захворювань, шляхом введення спеціального контрастної речовини в кровоносні судини і вивчення рентгенівських знімків. Результати ангіографія дозволяють лікарю визначити, чи є шунтування або ангіопластика кращим варіантом лікування.
Дуплексне УЗД: цей тест зазвичай проводиться для визначення закупорки артерій кінцівок і сонних артерій шиї.
Аналізи крові, щоб визначити підвищення активності ферментів: специфічного тропонина серця, а також рівень цукру в крові і холестерину.
Багато клінічні умови можуть мати аналогічні ознаки і симптоми. Під час діагностики лікар повинен виключити інші клінічні умови для постановки остаточного діагнозу.

Які можливі ускладнення артеріальної емболії?

Залежно від місця емболії, ускладнення можуть відрізнятися.

До них відносяться:

У разі емболії серця: інфаркт міокарда, вади серця і серцева недостатність. Інфаркт міокарда може істотно вплинути на насосну функцію серця, в результаті гострої або хронічної серцевої недостатності. Пошкодження стінки серця може привести до розвитку регургітації (зворотна робота) мітрального і аортального клапана.
У разі емболії мозку: інсульт, викликаний раптовою закупоркою припливу крові до мозку.
Мезентериальная ішемія (ішемія кишечника) може бути результатом емболії в черевній порожнині. Це небезпечний для життя інфаркт кишечника, і він вимагає невідкладного медичного втручання.
Ембол в артерії, яка постачає кров'ю руки або ноги може призвести до некрозу (відмирання тканин). Інфекція в ураженій тканині може привести до септичного шоку.
Як артеріальна емболія лікується?

Лікування захворювання залежить від місця засмічення кровотоку.

Два найважливіших органу, де закупорка може привести до серйозних травм: серце і головний мозок. При закупорці коронарних артерій, використовують два найбільш поширених кардіологічних методу: коронарну ангіопластику зі стентуванням і коронарне шунтування. Ці процедури виконуються, щоб допомогти відновити кровотік.

Аортокоронарне шунтування проводиться, щоб уникнути або обійти потік крові, навколо закупореній коронарної артерії.

Також призначається ряд препаратів, таких як, наприклад, Аспірин, Клопідогрел або Гепарин. Вони можуть допомогти в запобіганні утворення нових тромбів в коронарних артеріях. Однак, вони не розчиняють тромби, які вже утворилися. Болезаспокійливі засоби можуть призначатися для зменшення болю.

Лікування може включати заходи щодо зниження артеріального тиску і рівня холестерину.

Як артеріальну емболію можна запобігти?

Захворювання можна запобігти за допомогою зміни способу життя, включаючи дієту, в якій мало насичених жирів. Рекомендується знижене споживання холестерину і підвищене споживання розчинних волокон (клітковини).

Уникати паління, оскільки воно збільшує ризик інсульту.

Почати програму регулярних фізичних вправ, таких, наприклад, як ходьба (після консультації з лікарем). Регулярні вправи можуть допомогти поліпшити циркуляцію крові і допомогти втрати зайвої ваги.

Антитромбоцитарна терапія може бути запропонована лікарем, щоб допомогти захистити від майбутнього інсульту або інфаркту.

Регулярно вимірюйте кров'яний тиск і рівень холестерину в крові.

Який прогноз артеріальної емболії?

Прогноз при артеріальній емболії залежить від розташування тромбу і тяжкості закупорки артерії. В даний час застосовуються ефективні заходи лікування, які рятують життя людей і допомагають уникати довгострокових ускладнень. Завжди є ризик рецидиву.

Виникнення епізоду артеріальної емболії може мати довгострокові наслідки для здоров'я, якщо не вжити відповідних заходів. Дослідження показали, що людина, яка перенесла інфаркт, має в 3-4 рази більшу ймовірність інсульту мозку.

У Інноваційному судинному центрі для видалення тромбів з артерій застосовують технологію STRAUB ROTAREX. Дізнайтеся більше на сайті клініки https://angioclinic.ru/