ua en ru

Скільки алкоголю п'ють в Росії? Популярність кодування від алкоголізму зростає

18 л на кожного , включаючи немовлят

У середовищі питущих людей живе безліч міфів. Наприклад , що винахід горілки пов'язано з ім'ям великого російського хіміка Д.І. Менделєєва , що не відповідає дійсності. Або що нашим предкам було властиво широке пияцтво. Чи так це ? Чому багато лікарі зараз відзначають підвищення популярності кодування від алкоголізму ?

Скільки випивали дідусі наших дідусів

У часи багатьох російських царів продаж горілки або була зовсім заборонена, або заборонена частково , а церква різко засуджувала вживання алкоголю. Так , за часів царя Олексія Михайловича в 1652 р. продаж горілки була заборонена більш ніж 180 днів в році. Заходи з обмеження продажу спиртних напоїв і збільшенню цін на них вводили багато правителі.

Погляньмо на історію споживання алкоголю в Росії за попереднє століття . Дані 1913 р., на які так любили посилатися радянські статисти , говорять про те , що в цей час , перед початком Першої світової війни , наші співвітчизники вживали 4,7 л абсолютного алкоголю на душу населення.

Ця цифра змушувала державних мужів і свідомих представників інтелігенції хапатися за голову: « Величезна кількість » ! Як пізніше писали в радянських книжках , в дореволюційній Росії існувала « державна політика споювання населення». Насправді занепокоєне суспільство приймалося активно діяти на благо свого оздоровлення :

вводилася винна монополія , частину виручки від продажу алкоголю відправлялася на боротьбу з пияцтвом.

Примусово були закриті десятки тисяч шинків і за рахунок держави відкриті замість них чайні , столові , бібліотеки. А рівно 100 років тому в Дворянських зборах Санкт -Петербурга проходив I Всеросійський з'їзд по боротьбі з пияцтвом.

«Необхідно стукатися у двері , вона ще не відкрита. Дайте початок , стукайте , і кличте і застерігайте сучасне вам суспільство. Культурне товариство не повинно терпіти алкогольних надмірностей , воно повинно згуртуватися для боротьби з алкоголізмом в ім'я своїх дітей і прийдешнього покоління » , - проголошували делегати того з'їзду.

Також тиражами в сотні тисяч примірників випускалися тоді журнали та буклети антиалкогольної тематики , а в школах викладали алкоголеведеніе , давали знання про здоровий спосіб життя , шкідливість алкоголю , давали задуматися про те , скільки б людина заощадив , якби не пив , і багато інших корисних знань про шкоду алкоголю.

Алкогольне питання в Радянському Союзі

Що пішли слідом за тим історичні катаклізми не дозволили продовжувати ці починання. Після революції споживання алкоголю в Росії тільки зростає. Все більше поширюється самогоноваріння , особливо на селі. У 1919 р. Ленін для боротьби з ним підписує постанову РНК « Про заборону на території РСФСР виготовлення та продажу спирту , міцних напоїв ... ». У населення починають конфісковувати самогонні апарати: в 1922 р. - 22 000, а в 1924 р. - вже 73 000 штук. Однак це допомагає мало: в 1927 р. споживання алкоголю в молодій Країні Рад виходить на рівень 7,5 л людини.

До 1984 р. наша країна досягла рівня споживання вже 10,7 л алкоголю на душу населення. І лише в період проведення антиалкогольної політики Михайлом Горбачовим у середині 80 -х на три роки споживання алкоголю стало спадати - до 5,9 л на душу населення. Що дозволило зберегти життя одному мільйону чоловік.

Мінус Краснодар на рік

З відміною держмонополії на виробництво алкоголю в 1991 р. наша країна вийшла на абсолютне , недосяжне світове лідерство за споживанням алкоголю. У 2010 р. на кожного нашого співвітчизника , включаючи немовлят , в рік припадало по 18 л чистого алкоголю. Від середньоєвропейського рівня ми відірвалися в півтора рази.

«Наші сьогоднішні демографічні проблеми значною мірою пов'язані з споживанням алкоголю» , - зазначав у бутність свого президентства Дмитро Медведєв. І це не дивно , адже щороку пияцтво позбавляє нашу країну близько 700 000 жителів (населення цілого міста начебто Краснодара ).

У 2010 р. Президент РФ Дмитро Медведєв поставив завдання до 2012 р. знизити споживання алкоголю до 14 л на душу населення. Тільки от , як це можна вирішити без держмонополії на виробництво та обіг алкоголю , неясно. Адже алкоголь - це унікальний товар , який сам підсилює попит на себе і розширює ринок збуту , долаючи обмеження на шляху до споживача.

Треба сказати , що в 2012 р. споживання алкоголю на душу населення становило за офіційними даними 15,6 л , а в 2013 р. 13,5 л . Проте, за оцінкою директора Центру досліджень федерального і регіональних ринків алкоголю ( ЦДФРРА ) Вадима Дробиза , даної ним у листопаді 2013 р., величезна кількість алкоголю на ринку є нелегальним . Так , він зазначив , що « в цілому , якщо взяти 100 % обсягу міцного алкоголю , який випивається нашим населенням , то 65 % - це підпільна , нелегальна сурогатна продукція, і 35 % - легальна.

Говорити про повну перемогу у боротьбі з алкоголізмом поки рано. Тому всім людям , як і 100 років тому , треба « стукати у двері , вона ще не відкрита ...».

Огородніков Олександр Анатолійович,

головний лікар наркологічної клініки ОДОСЕО