ua en ru

З завтрашнього дня за оцінку квартири українцям доведеться викласти від 3,5 до 8 тисяч гривень

1 серпня в Україні починають діяти нові правила оцінки майна, без якої не обійдеться жодна угода з нерухомістю.

Оцінювачі прогнозують: черги до них виростуть, а ціни на їх послуги збільшаться в 3-5 разів. Адже далеко не всі оцінювачі отримали право на таку діяльність, а термін дії попередніх дозволів закінчився 31 липня. Крім того, витрати представників цієї професії для отримання сертифікатів значно збільшилися.

Згідно з постановою Кабміну, діяльність оцінювачів, які працювали за старими правилами, закінчується сьогодні, 31 липня. Вже завтра їх звіти не будуть брати нотаріуси. Для нової ліцензії потрібно пройти навчання за 5 тис. грн і скласти іспит.

На сьогодні, судячи з даних сайту Фонду держмайна (регулює діяльність оцінювачів), з 10177 оцінювачів кваліфікаційний іспит здали 249 чоловік, а іспит керівника суб'єкта оціночної діяльності (їх більше трьох тисяч) - 166 осіб.

Незважаючи на такі складності, у Фонді держмайна нам сказали, що документів, які скасовували б або переносили б вступ в силу нових правил оцінки майна, немає. «Ми керуємося постановою Кабміну, яка регламентує нові правила оцінки майна з 1 серпня, іншої інформації у нас немає», - сказали нам у прес-службі Фонду держмайна.

Втім, оцінювачі сподіваються, що правила все ж відкладуть. Як підтвердили кілька оцінювачів в Києві та інших містах, а також ріелтори, поки ніхто не отримав чітких інструкцій, як робити оцінку за новими правилами - куди вносити дані, в якій програмі працювати.

Зараз оцінювачі беруть за свої послуги від 200 (стара однокімнатна квартира) до 1,5 тис. грн, а буде, за їх словами, в 3-5 разів більше - мовляв, потрібно відбити витрати на навчання. Відмовитися від оцінки нерухомості можна. Висновок оцінювача (ціну обчислюють на основі аналізу декількох оголошень про продаж подібні об'єктів) - обов'язковий документ для нотаріуса при будь-якій угоді з нерухомістю. Він потрібен для обчислення розміру збору до Пенсійного фонду (1% від вартості квартири) і держмита (також 1%). Крім того, якщо квартира знаходиться у власності продавця менше трьох років, йому потрібно заплатити ще 5% від її вартості. Нотаріус не має права завіряти договір купівлі-продажу (у ньому повинна бути вказана сума, що не менше, ніж в оцінці) або документи про дарування / спадкуванні без оплати згаданих зборів і податків.

Домовитися з оцінювачами про те, щоб знизити суму оцінки, можна, але тільки за умови, що квартира купується без кредиту (у цьому випадку буде заперечувати банк) і не набагато - наприклад, якщо квартира коштує $ 50 тис., то оцінювач зможе знизити ціну максимум на $ 2-3 тис., що дасть економію при сплаті податків, мита та зборів у 300-500 грн або 450-650 грн, якщо потрібно платити податок 5%. Це зроблено для того, щоб люди не йшли від сплати грошей у скарбницю, тим більше що часто зниження цін оберталося проблемами. Після угоди у продавця з'являвся далекий родич, який заявляв права на квартиру і через суд домагався розірвання договору купівлі-продажу, а покупцеві діставалася лише сума з договору. Є багато випадків, коли покупцеві повертали по 15-20 тис. грн, хоча фактично він платив $ 50-60 тис.

Як розповіли самі оцінювачі, які отримали документи, що дозволяють робити оцінку нерухомості за новими правилами, вони вже повідомили банкам і нотаріусам свої нові розцінки - від 3,5 тис. грн (за однокімнатну) до 7-8 тис. грн (за трикімнатну) і вище (приблизно по 100 грн за кожен кв. м). Неофіційно стало відомо, що такі ціни протримаються кілька місяців, поки доучатся інші оцінювачі.

Всі дані про квартирі будуть вноситися до Єдиної бази оцінок майна, ключ до якої повинні будуть отримати оцінювачі та нотаріуси. Базу обіцяють захистити від хакерських атак і підробок. Ще одна новинка - огляд квартири, який проводили оцінювачі перед складанням звіту, за новими правилами, необов'язковий. Відповідальність за всі дані про квартиру (ремонт, стан комунікацій) тепер несе замовник (власник квартири), огляд необов'язковий », - каже київський оцінювач Едуард Мартиненко.

За його словами, за наявності хорошого ремонту і заміні всіх комунікацій вартість квартири може підвищитися на 40-80 тис. грн, а то й більше. А його харківська колега Наталія Скібовская говорить, що відмова від огляду завадить реально оцінити вартість нерухомості.

Віце-президент Асоціації ріелторів України Артур Пилипчук прогнозує, що в перший час кількість угод стане менше: «Угоди будуть здійснювати лише ті, у кого обмежені терміни оформлення документів. Але з часом, коли люди навчаться і все стане ясніше, ринок повернеться на нинішні показники ».