ua en ru

Російська економіка сповільнюється шість кварталів поспіль

Згідно з опублікованими в п'ятницю 9 серпня даними Росстату Росії, індекс ВВП цієї країни в другому кварталі поточного року склав за попередньою оцінкою 101,2% по відношенню до відповідного періоду минулого року, що означає річне зростання фізичного обсягу валового внутрішнього продукту стани 1,2%.

Згідно з фактичними даними, такий показник економічного зростання Росії істотно нижче навіть зазвичай більш стриманих по відношенню з вільним економістам прогнозів Мінекономрозвитку РФ, що припускали 1,9-відсоткове зростання.

У 2012 році зростання валового внутрішнього продукту склав 1,6%, всього ж негативні значення темпів зростання ВВП Росії послідовно відзначаються шість останніх кварталів.

Росстат не публікує інших економічних показників, які дозволили б зробити проаналізувати причину настільки низьких даних економічного зростання. Ними можуть бути скорочення інвестицій, промислового виробництва і споживання, вважає Джейсон Валентайн, економічний оглядач видання Boyko.ru.

Тривалий спад імпульсу економічної діяльності в Росії може породити у інвесторів страхи про початок рецесії російської економіки, у зв'язку з чим інвестори можуть вважати ділові ризики в цій країні надлишковими, що ще погіршить макроекономічний клімат.

Тим не менш, Центральний Банк Росії, який з недавнього часу очолює Ельвіра Набіулліна, останнім рішенням залишив у силі діючі процентні ставки через побоювання зростання інфляції. Це викликало полярну реакцію економістів - поряд з тими, хто вважає поточні ставки відповідними нинішніх показників російської економіки, частина їх сприйняла таке рішення недалекоглядним.
Політики пов'язання процентних ставок до рівня інфляції дотримувалося і колишнє керівництво Центрального Банку, довгий час зберігав ставки на рівні, відповідному економіці Росії початку дев'яностих років - тоді підприємства отримували кінцеві кредити за ставкою до 25% річних. До стримування інфляції в ті роки це не призвело - навпаки, така політика закінчилася економічним спадом, гіперінфляцією і дефолтом країни 1998 року, хоча факторів, які призвели до тих результатів, було істотно більше і в сьогоднішній Росії вони подолані.

Побоювання негативного сценарію не поділяють і багато російські чиновники, які впевнено пророкують зростання економічних індикаторів у третьому кварталі завдяки високому врожаю і іншим довгостроковим факторам, закладеним в уряді після кризи 2008 року.

Втім, відповідальності за сьогоднішній стан темпів росту з уряду це не знімає. У зв'язку з тим, що дані Росстату РФ вийшли перед вихідними, невтішні дані поки не прокоментували в Кремлі та Білому Домі. Цілком можливо, що наслідком їх стануть кадрові зміни в уряді Росії, робота якого вже падала критиці президента Володимира Путіна, допускає думку видання Boyko.ru.