ru ua

Новації НБУ призвели до активізації шахраїв: копії паспортів українців продають по $ 1,5

У столиці з'явилися торговці копіями паспортів киян, які шахраї використовують для оформлення кредитів, реєстрації фірм і махінацій в інтернеті.

Всі сторінки одного паспорта продають за $ 2-4, ну а якщо покупець готовий придбати велику партію, віддадуть і за півтора долара. Юристи нарікають на пункти обміну валют, мовляв, вони - головні розповсюджувачі наших персональних даних. Банкіри ж кажуть: грішити можуть і копі-центри.

Торговців копіями паспортів ми виявили в соцмережі «Вконтакте» і на численних форумах. «Продам скіни (копії) українських паспортів - Київ та інші регіони, до деяких є пенсійні, ідентифікаційні коди, також є паси (паспорти на сленгу. - Ред.) Громадян Євросоюзу, $ 2-4 за штуку. Оптовикам знижки - до $ 1,5 за один », - пише продавець Євген.
І таких, як він, тут десятки. Є і попит: «Куплю велику партію незасвічених паспортів. Потрібні нові обличчя »або« Потрібні копії паспортів українок від 23 до 30 років ». Цілі придбання чужих даних у всіх різні - деякі навіть спокійно пишуть про це в соцмережі. «Я особисто купую для реєстрації на міжнародному ігровому сайті - граю в покер. Щоб на грі гарненько заробити, потрібно мати своїх підставних гравців, але кожного з них реєструють тільки за паспортом. Інакше система не пропустить гравця. Хтось використовує копії для інших інтернет-ігор, відкриття електронних гаманців і т. д., а хтось - в шахрайських цілях. Але я таких сам не бачив », - пише покупець копій Андрій.

Замовники паспортів, наприклад, дівчат певного віку, зізнаються, що документи потрібні для сайтів знаомств. «Все безпечно. Ми реєструємо за реальними паспортами дівчаток, а переписуються за них інші. Ми на листуваннях заробляємо », - зізнається покупець Дана.

Але є й більш небезпечні схеми. «У мене брав один чоловік копії паспортів, для того щоб оформити людей на роботу. У нього у відділі реально працює дві людини, а по штату потрібно сім осіб. Так от за пустушок, я так розумію, він гроші собі в кишеню кладе. Чув, що деякі свої фірми на копії чужих документів примудряються реєструвати, а потім людям доводиться бігати по судах і доводити, що це не його фірма і він взагалі тут не при чому. Є й ті, хто на ці документи бере кредити », - написав нам продавець Євгеній. На питання, звідки беруть копії, він і його колеги відповідали неохоче. «Ну, хтось з обмінники валютою співпрацює, хтось бази даних зламує, інші варіанти. Насправді це дуже просто, тому і ціни такі низькі - від $ 1,5 до $ 4 », - каже Євген.

Банкіри та юристи називають пункти обміну валют головними постачальниками копій документів. «Найголовніший постачальник персональної інформації - це кіоски з обміну валют. У них немає можливості захищати персональні дані і вони не несуть відповідальності, як співробітники банків. Останнім часом дійсно почастішали випадки, коли споживчі кредити беруться пачками на чужий паспорт. А люди потім повинні доводити, що гроші брали не вони, замовляючи графологічну експертизу. Добре, якщо їм вдасться довести, що їх копію паспорта просто вкрали, але ж виходить не завжди. Крім того, почастішали випадки, коли підприємства реєструються на копію паспорта. Людині приходять потім з податкової і вимагають відшкодувати мільйонні борги », - сказав нам радник президента Асоціації українських банків Олексій Кущ.

У банках також нарікають і на копі-центри. «Там більш імовірна витік, і контролю ніякого», - сказав нам топ-менеджер одного з великих банків. За словами правозахисника Едуарда Багірова, можливі витоку і з самих банків, від колекторів і навіть операторів мобільного зв'язку (вони вимагають копії документів при оформленні контракту).