ua en ru

НБУ переживає за депозити українців

Регулятор хоче ввести додаткові вимоги до банків.

Зростання депозитів населення в портфелях банків викликає занепокоєння з боку Нацбанку. Тому регулятор має намір вимагати збільшення капіталу установ зі статусом ощадних, пише Комерсант-Україна.

До таких установ віднесуть банки, в пасивах яких не менше 50% складають вклади фізичних осіб (незалежно від типу активів).
У НБУ пропонують заборонити включати в розрахунок пасивів банку кредиторську заборгованість за операціями з фінансовими інструментами. Іншим пунктом вводиться новий економічний норматив Н3-1 для недержавних ощадних банків. Він розраховується зі співвідношення регулятивного капіталу до зобов'язань установи.

"Ця постанова підготовлено з метою посилення захисту вкладників банків, в яких вклади населення складають більше 50% їх пасивів", - отметілів НБУ.

Згідно з чинним законодавством, установа стає ощадним після того, як частка депозитів населення протягом 30 днів поспіль в середньому перевищує 50% його пасивів. Тоді банк повинен виконувати підвищені нормативи. Згодом зі зниженням частки депозитів банк автоматично втрачає статус.

Банкіри стурбовані ініціативою регулятора.

"Ця постанова торкнеться багатьох, адже депозити населення зараз є основною базою для пасивів, - зазначив голова правління Астра Банку Михайло Власенко. - Логічно, що Нацбанк прив'язує зростання депозитів до капіталу, забезпечуючи повернення депозитів. І якщо звернутися до досвіду іноземних банківських систем, то ми побачимо аналогічні моменти, особливо після кризи. Однак ми повинні розуміти, що це обмежуючий фактор. Багато банки зіткнуться зі складністю докапіталізації, що є проблемою для їх акціонерів. Це відіб'ється і на закордонних банках, що намагаються сконцентруватися на материнських ринках, і на українських установах ".

Генеральний директор Українського кредитно-банківського союзу Галина Оліфер направила в НБУ лист, у якому назвала проект регулятора антиконституційним і дискримінаційним по відношенню до комерційних банків.

"Запропонована норма створює нерівні умови діяльності для 97% банків України, дискримінуючи їх за формою власності", - заявила вона.