Мотоцикліст Оністрат купує у італійців Правекс-банк

Наприкінці минулого тижня стало відомо про продаж Правекс - банку . «Сторони вийшли на фінішну стадію в процесі покупки" , - розповіло джерело , близьке до операції . Він повідомив , що покупцем 100 % акцій банку , що належали італійській групі Intesa Sanpaolo , стане співвласник невеликого банку «Національний кредит» (у рейтингу Нацбанку займає 81 місце з 178 банків) - Андрій Оністрат. Офіційно ці дані поки не підтверджують , але і не спростовують.

« Акціонери дійсно ведуть переговори про покупки в банківському секторі. Однак у цих переговорах вони пов'язані угодою про конфіденційність " , - сказав нам прес - секретар банку « Національний кредит »Юрій Павлов.

Джерела не розголошують обсяг угоди , а фінансисти тільки анонімно роблять на цей рахунок приблизні прикидки . За їх оцінками , вартість Правекс - банку оцінили в 40 % -60 % розміру його капіталу - в млн 400-600 . грн. Тобто в 10-15 разів менше того , що п'ять років тому за банк заплатила італійська група під час купівлі його у попереднього власника - екс -мера Києва Леоніда Черновецького : банк був проданий за $ 750 млн.

«Навряд чи пан Оністрат набуває Правекс самостійно , швидше за все , він приверне до цієї оборудки своїх партнерів- акціонерів по банку " Нацкредіт » - чи Валерія Горбаня , чи Ігоря Бобнева " , - припустив у розмові з заступник голови одного з київських банків.

Очікується , що операція з купівлі Правекс - банку буде повністю завершена на початку 2014 А з весни майбутнього року експерти прогнозую запуск злиття купленого банку з банком "Національний кредит" яким сьогодні володіє Андрій Оністрат.

Вперше світ дізнався про банкіра Андрій Оністрат в кінці 2002 р., Коли він почав свою роботу в Укрсоцбанку ( на посаді заступника керуючого Київської міської філії ) . Він покинув його тільки після шести років роботи - перейшов в перші заступники голови Партнер- Банку. Тоді ж по ринку рознеслися чутки про плани Андрія Аркадійовича купити пакет акцій цієї фінустанови , проте він їх швидко спростував. Зате придбав в кінці 2009 р. проблемний банк "Національний кредит" .

Нацкредіт був однією зі складових імперії Промінвестбанку , якої довгий час правила сім'ї Матвієнко ( Володимира - батька і Павла - сина). Але після введення тимчасової адміністрації Нацбанку вони були змушені шукати покупця - ним і став Андрій Оністрат (Промінвестбанк придбав російський Зовнішекономбанк) .

Банкіра до того часу знали вже не тільки у фінансовій сфері , а й у спортивній : він став кращим мотогонщиком України в класі SBK у змаганнях з шосейно -кільцевих перегонів , а останнім часом захопився бігом - бере участь у марафонах (у тому числі , в міжнародних по серії Всесвітній марафон Majors ) .

Експерти пояснили покупку Оністратом Правекс - банку планами з розвитку обслуговування населення . «Важливим фактором залишається філіальна мережа: роздрібне кредитування найближчим кілька років все одно буде рости швидше , ніж корпоративний сегмент . Розмір також має значення. Невеликий банк можна купити дешевше , але надалі в нього будуть потрібні більші вкладення для завоювання пристойної частки ринку " , - сказала старший аналітик Dragon Capital Анастасія Туюкова .

Фінансисти бачать потенціал в роботі з громадянами , але говорять при цьому про необхідність інвестицій . «У роздробу є потенціал , але потрібно вкладатися в технології - скорингові і системи IT. Ми свого часу вважали і вийшли на цифри $ 3-5 млн. Стільки базово потрібно вкласти в технології , щоб запустити обслуговування населення. Зрозуміло , сюди не входять витрати на рекламу , прорахувати які відразу дуже складно (вони залежать від дій конкурентів) " , - зазначив у бесіді з перший заступник голови правління Укргазбанку Станіслав Шлапак. Гроші ж на активну видачу роздрібних кредитів , на думку фінансистів , банк буде залучати там же , де і його колеги - на депозитному ринку .

Після покупки в 2008 р. банку у Черновецького з більш ніж 560 відділеннями , " італійська команда » Правекс - банку майже в два рази скоротила його регіональну мережу. І нові власники навряд чи продовжать закривати відділення. «Вони їм потрібні для розвитку роздробу , так що мережа збережуть , щоб через неї налагоджувати продажу послуг населенню . Більшість відділень банку сьогодні знаходиться в власної нерухомості ( дуже багато на перших поверху житлових будинків) , менше - в орендованих приміщеннях " , - сказав нам джерело , близьке до операції .
Деякі експерти навіть прогнозують відкриття нових відділень. «Якщо новий інвестор буде зацікавлений у диверсифікації роботи Правекс - банку , можливе розширення продуктової лінійки та мережі" , - сказала нам заступник голови правління Індустріалбанку Оксана Гребінський.

Відхід з України італійської Intesa Sanpaolo сьогодні пояснюють відразу декількома причинами. У першу чергу - збитками , в які вилилися списання неповернень за кредитами в останні роки: якщо ще на початку 2009 р. Правекс - банк показував прибуток на рівні 443 млн. грн. , то за підсумками третього кварталу 2013 пішов у "мінус" на 165,7 млн. грн.

Другий істотний фактор - нові пріоритети материнської структури . «Ймовірно , розвиток банку вимагало додаткових витрат , які не вписувалися в бізнес -модель Intesa Sanpaolo " - припустив провідний економіст блоку «Фінансові ринки» Креді Агріколь Банку Олександр Печеріцин.

Опитані експерти допускають продажу та інших банків з іноземним капіталом до кінця 2013 р. і впродовж 2014 « Ринкової часткою йдуть іноземних банків цікавляться великі українські бізнес структури, здатні переорієнтувати викуплене установа під певний сегмент економіки . Так , нідерландський VAB Банк , придбаний власником агрохолдингу «Авангард » Олегом Бахматюком , зараз робить ставку на кредитування агросектору. І стійкий інтерес до придбання фінансових активів демонструють співвласник Дельта Банку Микола Лагун і власник футбольного клубу « Металіст » Сергій Курченко " , - розповіла нам Анастасія Туюкова .

" Також на місце відхідних західних банків претендують і російські гравці , такі як Альфа -Банк , який вів переговори з декількома нашими фінустановами , а також Ощадбанк Росії і ВТБ " , - доповнив колегу керівник департаменту інвестиційно -банківських послуг ІК "Альтана Капітал » Павло Мішустін .

За його словами , вартість банків , розглянутих сьогодні на купівлю коливається від 10 до 80 % % розміру капіталу . «Реальний коефіцієнт навряд чи перевищить 60 % капіталу " , - зазначив Павло Мішустін .

Не виключають фінансисти і повторних покупок. Наприклад , паралельно з новиною про купівлю Андрієм Оністратом Правекс - банку зараз продовжують ходити чутки про те , що він претендує на покупку ще однієї фінустанови . Який ще банк планує придбати , правда , ще не відомо.

On Top
Продовжуючи переглядати www.rbc.ua, ви підтверджуєте, що ознайомилися з Правилами користування сайтом, і погоджуєтеся з Політикою конфіденційності
Пропустити Погоджуюся