Використання ядерного палива американського виробництва може бути пов'язане з певними ризиками. Таку думку висловив голова ради міжнародного центру «Енергетика і інформатика - ХХІ століття» Михайло Ватагін, коментуючи інформацію про початок постачань палива виробництва Westinghouse на Запорізьку АЕС з 2012 р.
«Westinghouse не так давно почав займатися шестигранними касетами, які використовуються на українських АЕС, тоді як ТВЕЛ їх виробляє вже 50 років», - сказав Ватагін.
За його словами, американське паливо здійснює більше навантаження на корпус реактора, що особливо актуально в контексті надтривалого терміну експлуатації деяких українських енергоблоків. За підрахунками експерта, в середньому в активну зону реактора завантажується 163 тепловиділяючих складки (ТВС), вага кожної складає приблизно 434 кг (паливо ТВСА російського виробництва) і 485 кг (виробництва Westinghouse). «Звичайно, ця різниця у вазі надає додаткове навантаження, і поки не зрозуміло як поводитиметься реактор в такій ситуації», - говорить експерт.
Ватагін нагадав ситуацію, яка склалася на чеській АЕС Темелін, де через збої в роботі реактора, завантаженого паливом Westinghouse, довелося достроково вивантажити американські паливні касети і замінити їх на касети виробництва ТВЕЛа.
Експерти відзначають, що якби не було постачань американського палива, українські енергоблоки були б давно переведені на нові типи ТВС, які ТВЕЛ давно пропонує Україні. Це дало б додатковий економічний ефект в роботі АЕС, вважають вони.