Оренда житла. Де ціни найбільше "б'ють" по гаманцях українців
Де оренда найбільше "з'їдає" заробіток українців (фото: Freepik)
В Україні зростає фінансове навантаження на орендарів. У більшості міст індекс доступності оренди погіршився, і тепер з бюджету українців іде ще більша частка заробітку на житло.
Про це пише РБК-Україна із посиланням на ЛУН.
Київ і лідери за витратами
За пів року індекс доступності оренди у столиці зріс на 7% і досяг 67%. Це означає, що оренда однокімнатної квартири забирає дві третини середньої зарплати киян.
Втім, Київ не є лідером. Найдорожче винаймати житло в Ужгороді, де вартість оренди сягає 84% середньої зарплати. У Луцьку цей показник становить 73%, в Івано-Франківську - 72%, у Львові - 70%.
Доступніші регіони
Значно легше винаймати житло у східних та південних областях. У Харкові оренда "з’їдає" лише 18% середньої зарплати, у Запоріжжі - 27%, у Миколаєві - 31%.
Водночас саме в Одесі та Тернополі зафіксоване найбільше зростання індексу - на 16% та 14% за пів року відповідно.
Відсоток заробітку, який витрачають українці на оренду житла (скриншот)
Що кажуть дані Держстату
За офіційною статистикою, на оренду 1-кімнатної квартири в середньому по Україні витрачається до 30% зарплати.
Найменше - у прифронтових регіонах:
- Херсонській (13,8%);
- Запорізькій (15,1%);
- Миколаївській (16,7%);
- Харківській (18%).
Найбільше у:
- Закарпатській (53,6%);
- Чернівецькій (46,8%);
- Львівській (45,6%);
- Рівненській і Хмельницькій (45,2%);
- Івано-Франківській (40,8%).
Цікаво, що за даними Держстату у Києві на оренду йде лише 24,1% середньої зарплати - менше чверті.
Чому цифри різняться
Як пояснив бренд та бізнес-директор ЛУН Денис Суділковський, розбіжності виникають через різні методи збору даних. ЛУН аналізує ціни в нових оголошеннях, які відображають поточну ситуацію на ринку, та використовує зарплатні дані з work.ua.
Натомість Держстат враховує лише легальні договори оренди й дані по всіх областях, а не лише по обласних центрах.
Середня ціна на оренду однокімнатної квартири в Україні (скриншот)
Читайте також про те, що за останні пів року ціни в Києві піднялись на всі види нерухомості. Найбільше подорожчали трикімнатні квартири - на 6%, а оренда житла зросла на 15-18%.
Раніше ми писали про те, що у першому півріччі 2025 року в Україні ввели в експлуатацію 51 557 нових квартир. Це на 6,7% менше, ніж за аналогічний період торік.