ua en ru

НБУ суттєво погіршив прогноз щодо кількості українських біженців за кордоном

НБУ суттєво погіршив прогноз щодо кількості українських біженців за кордоном Фото: кількість біженців з України досягне 8 млн осіб наприкінці 2022 року (Віталій Носач, РБК-Україна)

Збереження високих безпекових ризиків зумовлює подальше збільшення кількості переселенців. За прогнозом НБУ, за кордоном залишатиметься значно більше українців, ніж очікувалося раніше.

Про це повідомляє РБК-Україна з посиланням на "Інфляційний звіт" Національного банку України (жовтень 2022 року).

"З урахуванням поточної ситуації та високих безпекових ризиків, що збережуться щонайменше до середини наступного року, а також зростання ризиків для опалювального сезону 2022/2023 років, оцінку кількості мігрантів, які залишаться за кордоном, суттєво збільшено", - йдеться у звіті.

НБУ суттєво погіршив прогноз щодо кількості українських біженців за кордоном

НБУ прогнозує, що на кінець 2022 року за кордоном перебуватимуть 8 млн біженців з України.

"Зі зменшенням безпекових ризиків з другої половини наступного року очікується активізація повернень громадян, хоча наприкінці 2024 року за кордоном, за припущеннями НБУ, усе ще залишатиметься близько 5 млн осіб, що зумовить відповідне зменшення робочої сили та закладає ризики для післявоєнного відновлення", - зазначили в НБУ.

НБУ наводить дані ООН, за якими 24 лютого до 30 вересня з України виїхало 13,4 млн осіб, а повернулося - 6,3 млн осіб. Значною залишається і кількість внутрішньо переміщених осіб - за даними Міжнародної організації міграції, майже 7 млн осіб наприкінці серпня, з них зареєстровано як ВПО 3,2 млн осіб.

Кількість повернень з-за кордону практично відповідала оцінкам, оприлюдненим в Інфляційному звіті за липень 2022 року, водночас кількість тих, хто виїхав - значно їх перевищила, зазначили НБУ. Портрет мігранта практично не змінився порівняно з початком війни. Хоча мігранти відчувають значні матеріальні проблеми та мовний бар'єр, збереження високих безпекових ризиків є основною причиною значної кількості виїздів та відкладання повернення. Іншою важливою причиною є брак роботи в Україні з огляду на глибокий спад економіки.

"Частина мігрантів перебуває в Росії. Вони могли бути вивезені туди примусово та мають складнощі з поверненням", - йдеться у звіті НБУ.

З плином часу все більше мігрантів адаптуються в країнах, які їх прийняли: наразі 4,2 млн осіб отримали статус тимчасового захисту (Temporary Protection) або аналогічний у країнах ЄС, що полегшує доступ до систем соціального захисту та працевлаштування; значна частина дітей-мігрантів відвідує місцеві навчальні заклади, частина дорослих знайшла роботу тощо. Частка тих, хто планував чи планує повернутися в найближчому майбутньому, залишається низькою, хоча загалом налаштованість на повернення зростає, зазначили в НБУ.

За прогнозом НБУ, після зменшення безпекових ризиків кількість мігрантів, що повертатимуться в Україну, збільшиться. Водночас може активізуватися і зворотний рух, зокрема з метою об'єднання родин. Триватимуть також виїзди на сезонні роботи. Пожвавити повернення може і поступове зменшення соціальної допомоги у країнах-реципієнтах, що подекуди вже анонсується. Водночас суттєвий спад економічної активності, слабкий стан ринку праці, скорочення доходів цього року та помірне відновлення в наступні роки можуть стимулювати додаткові виїзди в пошуках заробітку.

"Отже, ризики подальших непоправних демографічних втрат залишаються суттєвими, що може ускладнити повоєнну відбудову України", - йдеться у звіті.