Мільярдні борги "Укренерго" загрожують генерації: в УВЕА назвали рішення
Борги "Укренерго" сягнули критичного рівня (фото: facebook.com/npcukrenergo)
Криза на балансуючому ринку продовжує загострюватися через накопичення багатомільярдних боргів, які вже впливають на фінансову стійкість енергокомпаній.
Про це заявив голова правління ГС "Українська вітроенергетична асоціація" Андрій Конеченков, пише РБК-Україна з посиланням на "Главком".
За його словами, НЕК "Укренерго" наразі заборгувала виробникам електроенергії на балансуючому ринку понад 31 млрд грн. Водночас самій компанії боржники винні близько 46 млрд грн, причому значна частина цих боргів припадає на державні підприємства та структури, які споживають електроенергію, але не здійснюють розрахунки.
"По-перше, дуже критична ситуація. НЕК "Укренерго", на сьогоднішній день, має 31,4 мільярда заборгованості перед виробниками на балансуючому ринку. Але НЕКу 46 мільярдів винні боржники", - зазначив Конеченков.
Експерт наголосив, що проблема має системний характер і не може бути вирішена силами самого ринку. На його думку, для врегулювання ситуації необхідне безпосереднє втручання держави.
"І це питання можна вирішити лише за допомогою держави. І якщо ці борги будуть і далі накопичуватись, це буде впливати на роботу НЕК "Укренерго", зробить банкротом їх і, звичайно, це буде впливати на генерацію електроенергії на території України", - підкреслив Конеченков.
Ситуація з боргами на балансуючому ринку
Раніше голова правління НЕК "Укренерго" Віталій Зайченко заявив, що заборгованість учасників балансуючого ринку перед "Укренерго" досягла найвищих показників за весь час існування ринку. Обсяг боргів накопичується через низку проблемних категорій споживачів, які не здійснюють повних розрахунків.
За його словами, наразі розробляються конкретні кроки для стабілізації ситуації, які передбачають як зміни до постанов Кабміну, так і законодавчі ініціативи.
Нагадаємо, за словами директорки Європейсько-українського енергетичного агентства Анастасії Верещинської, подальше зростання заборгованості на балансуючому ринку створює ризики для стабільної роботи всієї генерації в Україні.
Крім того, галузеві експерти зауважували, що борги на балансуючому ринку відлякують приватних інвесторів в енергетику.