ua en ru

Українці зберігають вдома від 30 до 50 млрд готівкових доларів, - НБУ

Автор: RBC.UA
У громадян України у формі готівки знаходиться від 30 до 50 млрд дол. Про це в ході прямої лінії у "Комсомольській правді" заявив голова комітету Національного банку з протидії недобросовісним валютним операціям Юрій Горшков, передає кореспондент РБК-Україна.

У громадян України у формі готівки знаходиться від 30 до 50 млрд дол. Про це в ході прямої лінії у "Комсомольській правді" заявив голова комітету Національного банку з протидії недобросовісним валютним операціям Юрій Горшков, передає кореспондент РБК-Україна.

Читайте також: Кількість власників банківських карт в Україні за 9 міс. 2012 р. зросла на 18% - до 41,3 млн осіб

"До 50 млрд дол., за нашими оцінками, знаходиться готівкою у наших громадян. Тобто, від 30-50 млрд - це реальна сума", - сказав Горшков.

Він уточнив, що це гроші, які не розміщені на депозитах у банках: "Так, це ті гроші, які знаходяться у "трилітрових банках".

Читайте також: Валютний курс залишиться стабільним після введення 15-відсоткового збору при обміні валюти

При цьому НБУ, за словами Горшкова, рекомендує вкладати гроші в золото. "Золото - непогане вкладення коштів. Як показує практика останніх років, вартість золота хоч трохи, але росте... Можливо, золото - не настільки вигідне вкладення, як депозит чи казначейські зобов'язання Мінфіну, але все-таки вигідне", - заявив він.

Горшков упевнений, що вкладення коштів у золото дає гарантії збереження заощаджень: "Ви не втратите точно... Враховуючи, що монети мають нумізматичну цінність, вкладення в золоті точно вигідні", - пояснив він.

Читайте також: НБУ заявляє про спроби "розхитати" валютний курс в Україні

Як повідомлялося напередодні, в НБУ вважають, що високі обсяги готівкового долара загрожують національній безпеці України. "Поза банківською системою в нас 195 млрд грн - це близько 24 млрд дол. А тільки, за найскромнішими підрахунками, 50 млрд дол. - на руках. Так чи не є цей готівковий долар, який використовується в тіньовій економіці, загрозою для національної економічної безпеки?" - заявив директор департаменту з управління валютними резервами і здійснення операцій на відкритому ринку НБУ Олександр Дубихвіст.

Представник НБУ нагадав, що за 10 місяців банки прокредитували економіку на 17 млрд грн. Населення ж вклало в долари (а значить економіку США) 8,5 млрд дол. (близько 70 млрд грн). "Якби було навпаки, кредитні ставки і по іпотеці, і для юридичних осіб були б набагато більш прийнятні, і, безумовно, це позитивно вплинуло б на економіку", - констатував Дубихвіст.

Читайте також: НБУ передбачить для валютних спекулянтів більш жорсткі міри покарання, - Горшков

Він також зазначив, що офіційно доларизованими є економіки таких екзотичних країн, як Зімбабве, Еквадор, Сальвадор, Маршаллові острови, Східний Тимор тощо.

Раніше Горшков повідомив, що обсяг здачі валюти населенням минулого тижня збільшився на 50%. Він також зазначив, що на зниження курсу долара на міжбанку в тому числі вплинула постанова, що зобов'язала експортерів до продажу 50% валютної виручки. "За нашими розрахунками, 50% більш ніж достатньо, щоб задовольнити наявний попит", - наголосив представник НБУ.

Читайте також: Запобігти девальвації гривні змогли тільки конкретні дії НБУ і ДПСУ, - АУБ

Своєю чергою, глава Нацбанку Сергій Арбузов заявляв, що тимчасове зниження курсу гривні, яке спостерігалося в середині листопада, відбулося винятково через необгрунтовані панічні настрої населення.

"Я неодноразово говорив, що економічних підстав для знецінення гривні немає, і ми побоюємося тільки паніки. Паніка сталася - заяви політиків були почуті населенням, і ажіотаж був великим. Паніка дійшла до того, що курс долара виріс на готівковому ринку до 8,35-8,4 грн. На жаль, люди купували іноземну валюту за таким курсом, але сьогодні ситуація бачите яка: гривня почала зміцнюватися, і ті люди, які купували долари, вже почали втрачати", - заявляв Арбузов.

Читайте також: НБУ вивчає можливість прив'язки курсу гривні до бівалютного кошика, - Дубихвіст

Як повідомлялося, сьогодні на відкритті міжбанківського валютного ринку торги по долару проходили в діапазоні 8,1880-8,1970 грн/дол. При цьому в обмінних пунктах курс покупки долара сьогодні складає 8,16-8,166 (8,135-8,16 - вчора), продажу - 8,195-8,209 (8,185-8,195 - вчора) грн за долар. Середній курс купівлі долара становить 8,1582 (8,1570 - вчора), продажу - 8,2030 (8,1916 - вчора) грн за долар.

Нагадаємо, що офіційний курс долара до гривні, встановлений НБУ на 29 листопада, становить 799,3000 грн за 100 дол.

Зазначимо також, що прогнозний курс долара у проекті бюджету-2013 був підвищений до 8,4 грн/дол.