ua en ru

У НБУ вважають, що долар загрожує нацбезпеці України

Автор: RBC.UA
Високі обсяги готівкового долару в Україні, що використовуються в т.ч. у тіньовій економіці, можуть вважатися загрозою національній безпеці України. Таке припущення зробив директор департаменту з управління валютним резервом та здійснення операцій на відкритому ринку Національного банку України (НБУ) Олександр Дубихвіст.

Високі обсяги готівкового долару в Україні, що використовуються в т.ч. у тіньовій економіці, можуть вважатися загрозою національній безпеці України. Таке припущення зробив директор департаменту з управління валютним резервом та здійснення операцій на відкритому ринку Національного банку України (НБУ) Олександр Дубихвіст під час засідання фінансового прес-клубу.

"Поза банківською системою у нас 195 млрд грн - це близько 24 млрд дол. А тільки за найбільш скромним підрахунком, 50 млрд дол. - на руках. Так чи не є цей готівковий долар, який використовується в тіньовій економіці, загрозою для національної економічної безпеки?", - зауважив Дубихвіст.

Представник НБУ нагадав, що за 10 місяців банки про кредитували економіку на 17 млрд грн. Населення ж вклало в долари (а значить економіку США) 8,5 млрд дол. (біля 70 млрд грн). "Якби було навпаки, кредитні ставки і по іпотеці, і для юридичних осіб були б набагато прийнятніші і, безумовно, це позитивно вплинуло б на економіку", - констатував Дубихвіст.

Він також зауважив, що офіційно доларизованими є економіки таких екзотичних країн, як Зімбабве, Еквадор, Сальвадор, Маршалові острови, Східний Тимор і т.д.

Читайте також: Долар і євро за сьогодні на міжбанку підросли на копійку

Раніше голова комітету по запобіганню проведення недобросовісних валютних операцій Національного банку України Юрій Горшков повідомив, що обсяг здачі валюти населенням на цьому тижні збільшився на 50%. "Порівняно з минулим тижнем, щоденний обсяг здачі валюти збільшився на 50%", - повідомив Горшков. Він також зазначив, що на зниження курсу долара на міжбанку в тому числі вплинуло постанову, що зобов'язало експортерів до продажу 50% валютної виручки. "За нашими розрахунками 50% більш ніж достатньо, щоб задовольнити існуючий попит", - підкреслив представник НБУ.

Читайте також: Курс євро до гривні в обмінниках виріс на 1-2 копійки, курс долара втратив півкопійки

У свою чергу глава Нацбанку Сергій Арбузов заявляв, що тимчасове зниження курсу гривні, яке спостерігалося в середині листопада, відбулося виключно через необгрунтовані панічні настрої населення. "Я неодноразово говорив, що економічних підстав для знецінення гривні немає, і ми побоюємося тільки паніки. Паніка відбулася - заяви політиків були почуті населенням і ажіотаж був великим. Паніка дійшла до того, що курс долара виріс на готівковому ринку до 8,35-8,4 грн. На жаль, люди купували іноземну валюту за таким курсом, але сьогодні ситуація бачите яка: гривня почала зміцнюватися, і ті люди, які купували долари, вже почали втрачати",- заявив Арбузов.

Відповідаючи на питання про можливе посилення національної валюти і межі, до якого вона може підвищитися, глава НБУ заявив: "Ми живемо в умовах ринкових відносин, саме ринок керує курсом, але я думаю, що нинішній рівень не межа, я думаю, що курс буде рухатися". При цьому Арбузов стверджує, що Нацбанк не перейшов до механізму гнучкого курсоутворення і не планує відпускати гривню у "вільне плавання".

Також він зазначив, що НБУ буде рішуче боротися з тими банками, які притримують продаж валюти громадянам. "Багато банків сьогодні мають проблеми з цим. Ми проводимо перевірки. Якщо знаходимо таку ситуацію - деякі банки втрачають ліцензію", - заявив глава НБУ.

Читайте також: Банки продають готівкову валюту без обмежень, - НБУ

Відзначимо, що комітет Верховної Ради з питань фінансів, банківської діяльності, податкової та митної політики запропонував відкликати законопроект "Про внесення змін до деяких законів України щодо операцій з іноземною валютою" з метою його доопрацювання.

У свою чергу Верховна Рада відклала, спираючись на рішення профільного комітету, розгляд законопроекту, згідно з яким фізичні особи можуть бути зобов'язані платити 15% збору на обов'язкове державне пенсійне страхування при продажу іноземної валюти за готівкову гривню.

Читайте також: Податок на продаж валюти: Парламент відклав розгляд законопроекту (відео)

Згідно із законопроектом № 11433 від 16 листопада 2012 р., автором якого є голова комітету Верховної Ради з питань фінансів, банківської діяльності, податкової та митної політики Віталій Хомутинник (ПР), в перелік платників збору на обов'язкове державне пенсійне страхування пропонується додати фізичних осіб, які здійснюють операції з продажу іноземної валюти за готівкову гривню. Збір буде розраховуватися за офіційним курсом гривні до іноземних валют на день здійснення операції.

"Мета законопроекту - збільшити надходження до Пенсійного фонду України, знизити доларизацію економіки і створити правові передумови для збільшення довіри населення країни до національної валюти України", - зазначає автор документу.

Звільнятися від сплати збору громадянин буде лише у випадку, якщо продасть належні йому суми в іноземній валюті за готівкову гривню безпосередньо в момент отримання, йдеться в законопроекті.

У разі прийняття закон набуде чинності через 60 днів з дня його опублікування.