ua en ru

НБУ отримав право тимчасово зобов'язувати експортерів продавати частину валютної виручки - закон набув чинності

Автор: RBC.UA
В Україні сьогодні, 17 листопада, набув чинності закон №5480-VI "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення інструментів впливу на грошово-кредитний ринок", яким закріплюється право за Національним банком України (НБУ) тимчасово вводити норми про обов'язкову продажу частини надходжень в іноземній валюті.

В Україні сьогодні, 17 листопада, набув чинності закон №5480-VI "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення інструментів впливу на грошово-кредитний ринок", яким закріплюється право за Національним банком України (НБУ) тимчасово вводити норми про обов'язкову продажу частини надходжень в іноземній валюті.

Читайте також: Обов'язковий продаж валюти експортерами стабілізує курс, - екс-заступник глави НБУ

Законом за НБУ тимчасово (на термін до 6 місяців) закріплено право вводити (з подальшою відміною після стабілізації ситуації на внутрішньому валютному ринку та врівноваження платіжного балансу України) норми про обов'язковий продаж частини надходжень в іноземній валюті.

Крім того, НБУ одержує право тимчасово змінювати терміни розрахунків за операціями експорту та імпорту товарів.

На думку авторів законопроекту, це сприятиме тому, що в період погіршення стану платіжного балансу грошові кошти резидентів будуть працювати на вітчизняну економіку (за рахунок скорочення термінів інвестування (кредитування) економіки інших держав).

Читайте також: Підстав для коливання курсу гривні до долара у 2013 р. немає, - Колобов

Нагадаємо, відповідний закон Верховна Рада прийняла 6 листопада. Раніше парламент попросив Кабмін надати висновок за ініціативою про надання НБУ права зобов'язувати частково продавати надходження у валюті.

АУБ підтримала ініціативу НБУ щодо вимоги про обов'язковий продаж валютної виручки експортерів. Такий захід, на думку асоціації, сприятиме збільшенню пропозиції валюти на міжбанківському валютному ринку в умовах зростаючого негативного дисбалансу зовнішньоторговельної діяльності та нестабільності на світових фінансових ринках.

Читайте також: Ажіотажний попит на долар створюють експортери, притримують валютну виручку, - експерти

Як заявив в середині вересня глава НБУ Сергій Арбузов, норма про обов'язковий продаж частини валютної виручки буде застосовуватися у випадку погіршення ситуації на світових ринках. "Будь-який інструмент, що надається законодавством Нацбанку, використовується нами гнучко, з урахуванням поточних особливостей стану вітчизняного ринку та економіки в цілому", - повідомив Арбузов, додавши, що дана норма не є унікальною у світовій практиці і застосовується цілою низкою країн - Бразилією, Мексикою тощо.

Президент України Віктор Янукович підписав закон №5480-VI 15 листопада.

Читайте також: Курс долара на міжбанку за тиждень знизився на 3 копійки

Раніше, 5 жовтня ц.р., Янукович підписав закон №5285-VI, згідно з яким НБУ буде здійснювати організацію готівково-грошового обігу. Відповідно до закону, до повноважень Нацбанку також відноситься здійснення організації готівково-грошового обігу, встановлення обмеження на використання систем захисту, платіжних ознак та відтворення елементів дизайну банкнот і монет, а також правил випуску обробки, вилучення з обігу та знищення готівки.

Зазначимо, позитивне сальдо надходження валюти в Україну, станом на 1 жовтня з початку 2012 р., становило 10 млрд дол. Напередодні НБУ пообіцяв жорстко реагувати на безпідставну відмову банків продавати валюту фізособам.

Також повідомлялося, що експерти виступають за введення 15%-го податку на продаж інвалюти. Нагадаємо, дана ініціатива, а також 1% відрахування до Пенсійного фонду з валютних операцій містяться у програмі по боротьбі з валютними спекуляціями, розробленій НБУ і Мінфіном.