ua en ru

Міжнародні кредитори поставили Кіпру погані оцінки з економіки

Автор: RBC.UA
"Трійка" міжнародних кредиторів (Міжнародний валютний фонд (МВФ), Європейський центробанк і Єврокомісія) - дійшли висновку, що стан економіки Кіпру "гірший, ніж очікувалося", тому уряду доведеться провести хворобливе антикризове коригування.

"Трійка" міжнародних кредиторів (Міжнародний валютний фонд (МВФ), Європейський центробанк і Єврокомісія) - дійшли висновку, що стан економіки Кіпру "гірший, ніж очікувалося", тому уряду доведеться провести хворобливе антикризове коригування, передає Rеuters.

"Трійка" відвідала Кіпр, щоб оцінити стан економіки острова відразу після того, як 25 червня ц. р. уряд Кіпру звернувся до партнерів по єврозоні із закликом надати фінансову допомогу для стримування ризиків в економіці Кіпру, які головним чином виникають через негативний вплив на фінансовий сектор з боку Греції.

Однак представники "трійки" дійшли висновку, що проблеми кіпрської економіки виникають не тільки через піддатність банківського сектора країни ризикам з боку Греції, а й через фінансовий дисбаланс, для усунення якого необхідно вжити термінових заходів.

Через списання суверенного боргу Греції, проведеного при схваленні всіх країн-членів Євросоюзу, включаючи сам Кіпр, найбільші банки країни Popular Bank і Bank of Cyprus зафіксували дефіцит нормативного капіталу завбільшки 2,3 млрд євро і звернулися до влади за фінансовою допомогою. Експерти банків чекають, що Кіпр зануриться в рецесію в 2012 і 2013 рр., і вказують на необхідність термінових антикризових заходів, у тому числі скорочення виплат держслужбовцям.

Варто зазначити, що з травня 2011 р. Кіпр практично ізольований від міжнародних боргових ринків. Прибутковість торгованих облігацій Кіпру різко підскочила на тлі бюджетної нестабільності і "зав'язаності" місцевого банківського сектора на Грецію, яка перебуває в переддефолтному стані. На цьому тлі країна звернулася по фінансову допомогу, яку їй надала Росія завбільшки 2,5 млрд євро. Кошти були надані на 4,5 року за ставкою 4,5% річних. Представники кіпрського уряду повідомляли, що запропонована Москвою відсоткова ставка була значно нижче ставок, що обговорювалися з іншими потенційними кредиторами, зокрема європейськими країнами, які пропонували 15% річних. У липні ц.р. Росія отримала звернення від Кіпру на надання йому кредиту завбільшки 5 млрд євро.

Раніше повідомлялося, що для порятунку економіки Кіпру знадобиться 13 млрд євро. Згідно з даними експертів "трійки" тільки уряду буде потрібно 4 млрд євро, а банкам - не менше 9 млрд євро.

Обговорення основних елементів програми надання Кіпру фінансової допомоги почнеться після того, як Єврогрупа отримає аналіз даних, зібраних представниками "трійки" міжнародних кредиторів. Остаточний варіант програми буде затверджено у вересні ц.р. Влада ЄС неодноразово заявляла, що фінансова підтримка Кіпру можлива лише в тому випадку, якщо країна запустить антикризові реформи. При цьому Кіпр налаштований критично: президент Кіпру Дмітріс Хрістофіас заявив, що влада країни не пристане на умови фінансової допомоги від ЄС, якщо вважатимуть їх несправедливими.