ua en ru

LNG-термінал в Україні почнуть будувати в середині листопада 2012 року

Автор: RBC.UA
Будівництво LNG-терміналу в Україні почнеться в середині листопада 2012 р. Про це заявив голова Державного агентства з інвестицій та управління національними проектами (Держінвестпроект) Владислав Каськів в ході прес-конференції в одеському порту "Південний", повідомляє прес-служба відомства.

Будівництво LNG-терміналу в Україні почнеться в середині листопада 2012 р. Про це заявив голова Державного агентства з інвестицій та управління національними проектами (Держінвестпроект) Владислав Каськів в ході прес-конференції в одеському порту "Південний", повідомляє прес-служба відомства.

"Переходимо до фази технічного виконання проекту, яка почнеться через 2 місяці - в середині листопада. Відбудеться офіційний початок будівництва терміналу - стику трубопровідної злуки української ГТС з терміналом. Тоді ж очікується і підписання низки різних документів в рамках угоди про створення консорціуму "LNG-термінал", - повідомив Каськів.

За його словами, під час 9-ї Ялтинської щорічної зустрічі відбулася зустріч потенційних партнерів нацпроекту "LNG-термінал" за участю міністра енергетики і вугільної промисловості України Юрія Бойко.

"На цій зустрічі було представлено 7 компаній, які представляють різні частини цього проекту: інвесторів, консорціуму, партнерів, провідна юридична компанія, що працює у сфері енергетики, інвестиційний фонд", - сказав він.

Читайте також: "Вартість LNG-терміналу становить 969 млн євро", - Держінвестпроект

За словами Каськіва, завдяки цій зустрічі наступного тижня очікується рішення уряду, яке дозволить розгорнути роботу з реалізації морської частини проекту (проект складається з трьох частин: будівництво морського підводного каналу, наземної частини - це будівництво самого заводу і приєднання його до магістрального газопроводу).

"Всю цю роботу буде координувати державне підприємство - ПП "LNG-термінал", яке було замовником ТЕО на попередній стадії. Це підприємство буде замовником морської частини. Ця частина буде здійснюватися як окремий проект, завдяки державним гарантіям, які будуть виділені урядом. Основна частина будівництва наземного LNG-терміналу буде реалізовуватися як інвестиційний проект, де фінансова частина держави не буде перевищувати самих відсотків", - пояснив він.

Відзначимо, 15 вересня відбулась 1-а координаційна зустріч партнерів національного проекту "LNG-термінал", у якій взяли участь керівники 7-и провідних світових компаній-лідерів ринку у сфері управління LNG-терміналами, постачальники зрідженого природного газу, інвестиційні фонди та юридичні компанії. Зокрема в зустрічі взяли участь: Excelerate Energy, Enagas, Gas Natural Europe, Оpiser, Lazard freres, Baker Botts, Conlan&Associates.

Напередодні, Владислав Каськів повідомив, що створено передумови для участі турецької сторони в реалізації проекту "LNG-термінал". "Створено передумови для участі турецької сторони в реалізації нашого проекту і будівництва аналогічного заводу на території Туреччини за участю України. Ми очікуємо, що план практичного співробітництва буде розглянуто в рамках 4-го українсько-турецького енергетичної ради, що має відбутися найближчим часом", - сказав Каськів.

Нагадаємо, Кабмін затвердив ТЕО проекту "LNG-термінал" 8 серпня ц.р. Як раніше повідомляв голова координаційної ради національного проекту "LNG-термінал" Віталій Дем'янюк, морська частина LNG-терміналу обійдеться в 1,663 млрд грн.

Читайте також: Уряд надасть держгарантії на 2,3 млрд грн на морську частину LNG-терміналу

Як заявив міністр енергетики та вугільної промисловості Юрій Бойко, будівництво LNG-терміналу має завершиться "якомога швидше", а початковим роботам буде дано старт вже цього року.

На думку прем'єр-міністра Миколи Азарова, проект будівництва LNG-терміналу дозволить Україні до 2017 р. отримувати до 10 млрд куб. м зрідженого газу на рік.

Будівництво LNG-терміналу розглядається Кабінетом міністрів як один із заходів щодо скорочення споживання російського газу. Спочатку термінал розрахований на прийом азербайджанського газу. Як розповів голова державного Агентства з інвестицій та управління національними проектами України Владислав Каськів, зріджений газ на український LNG-термінал може постачатися з Туреччини. Крім того, повідомлялося, що Україна розгляне можливість закупівлі зрідженого газу у США.

Раніше Каськів повідомляв, що розробником ТЕО є провідна європейська інжинірингова компанія "Sосоin", яка проектувала 7 діючих LNG-терміналів у світі і є підрозділом групи "Gas Natural Fenosa".

Інвестиційний конкурс, який передбачав залучення інвесторів з числа провідних енергетичних компаній до реалізації LNG-терміналу, повинен відбутися на початку вересня. LNG-термінал передбачає будівництво терміналу з прийому і регазифікації зрідженого газу в Одеській області в обсязі 10 млрд куб газу (близько 25% від усієї кількості імпорту закупленого у РФ газу в 40,2 млрд куб. м) недалеко від входу в порт "Південний". Головна мета проекту - диверсифікація джерел енергопостачання та посилення енергетичної безпеки України.

Зріджений природний газ (англ. термін - Liquefied natural gas) - стан природного газу, що отримується з нормального стану при охолодженні або підвищеному тиску. Зрідження природного газу проводиться для більш легкого і компактного складування або транспортування споживачеві. Щільність ЗПГ приблизно у 2 рази менше щільності бензину. Температура кипіння від -158 до -163 градусів залежно від складу. Коефіцієнт скраплення - 92 (так званий економічний режим, застосовуваний на газорозподільних станціях) до 95%.

Експерти вважають, що світове виробництво зрідженого природного газу зростає швидше, ніж будь-якого іншого палива, загрожуючи позиціям традиційних постачальників нафти і газу в Європі і на Близькому Сході. Незважаючи на економічний спад, продажі ЗПГ у 2011 році зросли на 10%, а виробництво досягло 240,8 млн тонн, за даними Міжнародної групи імпортерів ЗПГ. У грошовому вираженні продажі ЗПГ склали 250-260 млрд дол. - близько третини продажів газу, тоді як нафти було продано на 2,2 трлн дол.