ua en ru

Голосування руками: "Батьківщина" та "Удар" за, ПР проти

Автор: RBC.UA
Виникнення парламентської кризи у зв'язку з питанням про персональне голосування змусило заговорити про можливе голосування за допомогою рук. Регіонали і опозиціонери ніяк не можуть домовитися ні про систему "Рада-3", ні про систему "Рада-4", ні про систему "Рада-5", так що питання про голосування руками стає все більш актуальним.

Виникнення парламентської кризи у зв'язку з питанням про персональне голосування змусило заговорити про можливе голосування за допомогою рук. Регіонали і опозиціонери ніяк не можуть домовитися ні про систему "Рада-3", ні про систему "Рада-4", ні про систему "Рада-5", так що питання про голосування руками стає все більш актуальним.

Голова фракції "Батьківщина" Арсеній Яценюк вважає, що у спікера Верховної Ради Володимира Рибака є всі юридичні підстави для того, щоб забезпечити голосування руками або бюлетенями в парламенті. "Закон про регламент ВР, ст. 37 п. 2, там чітко передбачено, що в парламенті відбувається голосування... шляхом електронної системи голосування, що робить неможливим голосування за іншу людину. Вони сказали всьому світу, що зламали систему, і вона робить можливим голосування за іншу людину... Це означає, що треба керуватися другим пунктом цього закону, де написано, що якщо електронна система не працює, голосування відбувається руками. Йому нічого не потрібно робити, він заходить в зал, не підписує ніяких розпоряджень і говорить, що було проведене тестування, ви побачили, що система ... не працює, вимагає ремонту, відповідно до закону починає засідання парламенту і інформує всіх про спосіб голосування - голосування руками. До того моменту, поки ми не відремонтуємо систему "Рада", - сказав Яценюк.

Читайте також: "Батьківщина" висунула вимоги до Рибака - персональне голосування, євроінтеграція і декриміналізація

Він також зазначив, що "людського чинника боятися не треба", оскільки він може виникнути завжди, але процес необхідно почати. "Я упевнений, що якщо систему відремонтують і знову зламають, то, значить, знову відремонтують. Якщо ж неправильно порахують голоси - спершу треба, щоб їх хоч би просто почали рахувати. А якщо стояти і не рухатися - справи не буде", - зазначив лідер фракції "Батьківщина".

Читайте також: Єфремов сподівається, що до завтра депутати прийдуть до згоди щодо індивідуального голосування

Ідею голосування руками підтримує і лідер фракції "Удар" Віталій Кличко. "Керівники всіх фракцій погодилися, що в парламенті має бути забезпечене персональне голосування. Діюча система голосування не гарантує, що кожен депутат голосує за себе. Тестування "Рада-3" і сенсорної кнопки також показали, що на 100% не дається гарантія персонального голосування", - заявив Кличко, додавши, що "Удар" в таких умовах наполягає на голосуванні руками. "Тому на сьогодні ми розглядаємо різні варіанти, прописані в Конституції. А це голосування за допомогою підняття руки або ж коли депутати встають, голосуючи... Ми упевнені, що в цьому напрямі ми далі проводитимемо консультації і у результаті ми зможемо знайти компроміс", - підкреслив депутат.

В той же час лідер фракції Партії регіонів Олександр Єфремов вважає, що голосування руками недоцільне, враховуючи, що воно займатиме велику кількість часу. "Всі погодилися, що це теж не працює. Я повертаюся до наших пропозицій - фракції Партії регіонів. Зараз всі пішли думати над цим. Перше - ми повинні визначитися в системі голосування... Очевидно, доцільно повернутися до практики, коли проекти законів напрацьовуються, а голосують за них в один день. Так, Арсеній Яценюк запропонував, щоб це був вівторок і четвер. Ми також готові до цієї пропозиції. По-друге, глави фракцій беруть на себе відповідальність, що депутати фракції голосують персонально. Перед голосуванням картки депутатів, які відсутні, вилучаються, передаються в апарат ВР... Також, якщо депутат не голосує, не присутній в парламенті, йому не нараховується зарплата за цей день... Нам потрібно рухатися далі і модернізувати систему для голосування. Тому потрібно створити робочу групу, котра проаналізує, як голосують в європейських державах, і вибрати прийнятну форму", - заявив Єфремов.

Читайте також: Єфремов сумнівається в необхідності задіювати президентське право на розпуск парламенту

Нагадаємо, що трибуна парламенту була заблокована опозицією у зв'язку з вимогою про персональне голосування 5 лютого. Крайній термін, коли Верховна Рада повинна почати роботу, закінчується 6 березня. Якщо до цього часу народні депутати не зберуться на засідання, Президент Віктор Янукович вже 7 березня отримає право достроково припинити повноваження нинішнього парламенту.