ua en ru

ФРС США буде застосовувати і далі стимулюючі заходи, якщо і наскільки це необхідно (відео)

Автор: RBC.UA
Глава Федеральної резервної системи (ФРС) США Бен Бернанке не прояснив подальших кроків ФРС з підтримки економіки в програмній промові на економічному симпозіумі в Джексон-Хоул.

Глава Федеральної резервної системи (ФРС) США Бен Бернанке не прояснив подальших кроків ФРС з підтримки економіки в програмній промові на економічному симпозіумі в Джексон-Хоул.

"Беручи до уваги невизначеність і обмеження, закладені в інструментах монетарної політики, Федеральний резерв буде застосовувати додаткові стимулюючі заходи, якщо і наскільки це необхідно, для підтримки відновлення економіки та сталого поліпшення ситуації на ринку праці в контексті цінової стабільності", - заявив Бернанке, завершуючи свій виступ.

Читайте також: ВВП США в II кварталі 2012 р., за переглянутими даними, зріс на 1,7%

Мова глави ФРС була присвячена використанню нетрадиційних методів стимулювання економіки Центробанком. Бернанке вказав, що після того як ФРС в кінці 2008 р. вичерпала класичні заходи підтримки економіки (насамперед - пониження облікової ставки), їй довелося ступити на незвіданий шлях нестандартних заходів і вчитися "методом проб і помилок" безпосередньо на власному досвіді. З 2009 р. по 2011 р. ФРС придбала на відкритому ринку довгострокові цінні папери на 2,3 трлн дол: ці гроші у формі банківських резервів фактично були влиті у фінансовий сектор з метою пониження довгострокових процентних ставок і стимулювання кредитування.

Читайте також: "Економіка США в липні-початку серпня 2012 р. показала помірне зростання", - ФРС

Говорячи про позитивні й негативні сторони дій ФРС в період кризи, Бернанке відзначив: "Хоча у нас є істотні докази того, що скупка активів дозволила знизити довгострокові ставки і поліпшити фінансові умови в цілому, точна оцінка ефектів даних операцій в економіці за визначенням скрутна, оскільки ми можемо тільки здогадуватися, як розвивалася б економіка в відсутність дій ФРС ". Проте глава ФРС послався на дослідження, обнаружившее, що два раунди скупки активів ("кількісне пом'якшення", QE) дозволили до 2012 р. підвищити ВВП майже на 3% і збільшити зайнятість у приватному секторі більш ніж на 2 млн робочих місць (по порівнянні з прогнозними показниками без урахування QE).

Тим часом глава ФРС також перерахував ризики, які створюються подібною політикою, а саме ризики порушення нормального функціонування ринків цінних паперів, на яких проводить інтервенції Центробанк, зниження впевненості ринків в тому, що ФРС зможе без проблем припинити сверхмягкую монетарну політику, ризики для фінансової стабільності.

Читайте також: ФРС США готова пом'якшити політику в разі продовження кризи

Бернанке також зізнався, що "економічна ситуація, очевидно, далека від задовільної". Зокрема, рівень безробіття залишається більш ніж на 2 процентних пункти вище нормального довгострокового значення, а інші індикатори ринку праці вказують на "дуже низькі рівні використання трудових ресурсів" в США.

Коментуючи слова глави ФРС, стратег Bank of New York Mellon Майкл Вулфолк зазначив: "Як здається, Бернанке не надав ніяких ключів у відношенні дій, які може зробити ФРС на вересневому засіданні. Тож ринок знову може бути розчарований".

Нетрадиційні заходи грошово-кредитної політики ФРС, такі як "кількісне пом'якшення", принесли свої плоди, однак подальше застосування подібних заходів пов'язане з невизначеністю вигод і ризиків, вказав Бернанке в ретельно збалансованою мови.

Між тим необхідність проведення чергового раунду "кількісного пом'якшення" економіки неоднозначно розцінюється фінансовими аналітиками та представниками ФРС. Раніше глава Федерального резервного банку (ФРБ) Чикаго Чарльз Еванс висловив думку, що ФРС повинна негайно запустити новий раунд монетарного стимулювання економіки. "Момент для додаткового стимулювання давно настав, і рішучі заходи потрібно приймати вже зараз", - заявляв Еванс.

У липні Бернанке визнав, що темпи зростання економіки США стримуються такими факторами, як недостатня доступність кредитів для американських підприємств і сімей, тривала фінансова криза в Європі і невизначеність подальшої бюджетної політики Сполучених Штатів. "Відновлення американської економіки триває, однак ділова активність, судячи за наявними даними, сповільнилася в першій половині цього року", - вказав Бернанке.

У грудні ФРС США оприлюднила план посилення політики у фінансовій системі. Відомство озвучило загальний план посилення вимог до найбільшим американським банкам у спробі зміцнити фінансову систему проти майбутніх криз. Заходи ФРС, необхідність в яких прописана в законі Додда-Франка про фінансовий нагляд, включають нові правила для капіталу та ліквідності банків і будуть реалізовані в два етапи.

В основі першого етапу лежить план стрес-тестів, оголошений ФРС ще в листопаді. Результати останнього стрес-тесту продемонстрували здоров'я банківської системи США. У доповіді ФРС наголошується, що 15 з 19 банків мають достатній ресурсами, щоб впоратися з важкими ситуаціями, навіть враховуючи можливий зворотний викуп акцій або зростання дивідендів. Найгірші результати показали чотири великих американських фінансових інститути - Citigroup, Ally Financial, MetLife, SunTrust. Тест імітував рівень безробіття в 13%, 21-відсоткове зниження цін на житло, 50-відсоткове падіння цін на акції.