ua en ru

Експорт космічної продукції з України виріс у 2012 р. на 5% - до 312 млн дол

Автор: RBC.UA
Україна збільшила експорт продукції космічної галузі у 2012 році, порівняно з 2011 р., на 5% - до 312 млн дол., повідомляє прес-служба Державного космічного агентства України, очолюваного Юрієм Алексєєвим. У минулому році було вироблено і реалізовано продукції на суму 538 млн дол.

Україна збільшила експорт продукції космічної галузі у 2012 році, порівняно з 2011 р., на 5% - до 312 млн дол., повідомляє прес-служба Державного космічного агентства України, очолюваного Юрієм Алексєєвим (на фото).

Читайте також: ДКБ "Південне" підтвердило, що ракетоносій "Зеніт" впав через українське обладнання

У минулому році було вироблено і реалізовано продукції на суму 538 млн дол. У порівнянні з 2011 р., обсяги виробництва зросли на 20%, обсяги реалізації продукції - на 19%. Частка експорту продукції в загальному обсязі реалізації становить 62%.

Майже три чверті експортованої продукції становить ракетно-космічна техніка. З бюджету у 2012 р. надійшло 14 млн дол., що становить 100% від запланованого і на 53% перевищує рівень 2011 р.

У 2012 р. виготовлено шість ракет "Зеніт". За програмою "Морський старт" із плавучої платформи "Одіссей" у Тихому океані здійснено три пуски "Зеніт-3SL", які вивели на геостаціонарні орбіти космічні апарати Intelsat-19, Intelsat-21 і Eutelsat-W5A.

Продовжується робота з виготовлення систем, вузлів, агрегатів ракети-носія "Циклон-4", виконано їх експериментальне відпрацювання. До Бразилії відправлено ​​першу партію технологічного обладнання наземного комплексу. На космодромі Алкантара триває будівництво головних споруд стартового і технічного комплексів.

У конструкторському бюро "Південне" завершено випуск конструкторської та експлуатаційної документації першого ступеня ракети-носія "Антарес". Перший демонстраційний пуск заплановано на квітень 2013 р.

У рамках проекту з Європейським космічним агентством виготовлено і спрямовано на космодром Куру у Французькій Гвіані два маршових двигуни четвертого ступеня для європейської ракети-носія "Вега". Перший успішний пуск цієї ракети відбувся 13 лютого 2012 р.

Читайте також: Японія запустила в космос два супутники для спостереження за Землею

Виготовлено та поставлено до Російської Федерації прилади та обладнання для забезпечення пусків ракет-носіїв "Союз" і "Протон".

Забезпечена дослідна експлуатація Системи координатно-навігаційного забезпечення України у складі 15 контрольно-коригувальних станцій і Центру контролю навігаційного поля.

Протягом року було реалізовано 1144 планових і 364 екстрених замовлень на зйомку земної поверхні космічним апаратом "Січ-2", отримано понад 1,5 тис. знімків по території Земної кулі загальною площею близько 10 млн кв. км.

Нагадаємо, в середині лютого повідомлялося, що Кабінет міністрів України схвалив Загальнодержавну цільову науково-технічну космічну програму на 2013-2017 рр. Орієнтовний загальний обсяг фінансування для реалізації програми складає 2,58 млрд грн, у тому числі з державного бюджету - 1,12 млрд грн.

Метою реалізації програми є "підвищення ефективності використання космічного потенціалу для вирішення актуальних завдань соціально-економічного, екологічного, культурного, інформаційного та науково-освітнього розвитку суспільства, забезпечення національної безпеки і оборони та захисту геополітичних інтересів держави".

Ця космічна програма є вже п'ятою за рахунком за роки незалежності України.

Читайте також: Мінекономрозвитку прогнозує виготовлення у 2013 р. дослідного зразка ракети-носія "Циклон-4"

Нагадаємо, 31 березня 2012 р. Кабінет міністрів України схвалив концепцію реалізації державної політики у сфері космічної діяльності на період до 2032 р. Орієнтовний обсяг фінансування заходів щодо її реалізації становить 38,5 млрд грн.

Як зазначалося, Міністерство економічного розвитку і торгівлі пропонує у 2013-2014 рр.. направити з держбюджету 1,42 млрд грн на забезпечення реалізації програм і проектів розвитку у сфері космічної діяльності, у тому числі - зі створення космічного ракетного комплексу "Циклон-4" та національної системи супутникового зв'язку. Про це йшлося у проекті держпрограми активізації розвитку економіки на 2013-2014 рр.

В цілому Мінекономрозвитку пропонує направити у 2013-2014 рр. на зазначені цілі 8,61 млрд грн, зокрема у 2013 р. - 4,9 млрд грн, у 2014 р. - 3,71 млрд грн.

Нагадаємо, 1 лютого українсько-російська ракета-носій "Зеніт-3SL" з американським супутником зв'язку Intelsat-27 впала в океан через кілька хвилин після старту з плавучої стартової платформи "Одіссей".

Пізніше, наприкінці лютого, у Військово-промисловій комісії (ВПК) Росії заявили, що аварія ракети-носія "Зеніт" у рамках міжнародного проекту "Морський старт" сталася з вини української сторони. "Висновки доповіді зводяться до того, що причиною аварії стала несправність блоків, вироблених в Україні. До російської техніки претензій немає", - повідомив перший заступник голови ВПК РФ Іван Харченко.

Читайте також: Падіння ракети-носія "Зеніт" могло статися через відмову двигуна першого ступеня або системи управління

У цей же день Державне конструкторське бюро (ДКБ) "Південне" (м. Дніпропетровськ) підтвердило, що ракетоносій "Зеніт" впав через українське обладнання у зв'язку з відмовою бортового джерела потужності, розробленого в ДКБ і виробленого "Південмашем". "Зараз ми продовжуємо аналіз телеметричної та іншої технічної інформації і поки не готові говорити про причину відмови техніки", - зазначав керівник центру інформаційних зв'язків ДКБ "Південне" Юрій Мошненко.

На даний час продовжується робота комісії з розслідування позаштатного пуску ракети "Зеніт".