ua en ru

Експорт іранської нафти у 2012 р. знизився на 27,4%

Автор: RBC.UA
Експорт іранської нафти в 2012 р. скоротився на 27,4%. Про це повідомило напередодні Інформаційне управління при Міністерстві енергетики США. Всього у 2012 р. Іран експортував нафти на 69 млрд дол. (у 2011 р. Іран експортував нафти на 95 млрд дол.).

Експорт іранської нафти в 2012 р. скоротився на 27,4%. Про це повідомило напередодні Інформаційне управління при Міністерстві енергетики США, передає телеканал Fox News. Всього у 2012 р. Іран експортував нафти на 69 млрд дол. (у 2011 р. Іран експортував нафти на 95 млрд дол.).

Причиною зниження обсягів експорту нафти стали економічні санкції, накладені США і Євросоюзом. Постачання нафти зменшилися до 1,5 млрд баррелів у день, тоді як 2011 р. вони складали 2,5 млрд баррелів в день. На 1% зменшилося споживання рідкого палива усередині країни, а також зменшився обсяг іноземних інвестицій у нафтову промисловість. При цьому доходи від експорту нафти складають до 50% надходжень до бюджету Ірану.

Читайте також: Західні держави запропонують Ірану полегшити санкції в обмін на закриття заводу зі збагачення урану

Літом 2012 р. США, Канада, Великобританія і держави ЄС ввели цілу низку санкцій відносно Ісламської Республіки, які призвели до обвалу курсу іранської валюти і серйозних економічних складнощів. Санкції стали наслідком політичних розбіжностей між Тегераном і країнами Заходу про право Ірану на ведення досліджень в області ядерних технологій. Агентство ООН з атомної енергії МАГАТЕ висловлює наполегливі побоювання, що Іран може розробляти ядерну зброю під прикриттям мирної атомної програми. Тегеран відкидає ці звинувачення, але не допускає міжнародних спостерігачів на деякі ключові ядерні об'єкти. Дану відмову в уряді мотивують тим, що на цих об'єктах йде засекречена розробка звичайних озброєнь.

Президент Ірану Махмуд Ахмадінеджад в лютому заявив, що у найближчому майбутньому робота уряду Ірану буде зосереджена на зниженні залежності прибуткової частини бюджету від експорту нафти. На думку Ахмадінежада, яке він озвучив в інтерв'ю державним ЗМІ, у країни є потенціал виробляти і продавати не тільки вуглеводні.

Читайте також: Іран хоче експортувати нафту в КНДР

"Ми зіткнулися з активною протидією з-за кордону, і воно значною мірою чинить вплив на нашу економіку. Якщо виникнуть серйозні коливання в залежних від продажу нафти доходах, це, безумовно, відіб'ється на нас. Ми зобов'язані піти на скорочення обсягу доходів бюджету, що отримуються від експорту нафти і в прискореному темпі підвищити експорт інших товарів", - заявив Ахмадінежад.

Зазначимо, у березні США переглянули заборону на покупку іранської нафти, виключивши з нуї Японію і 10 країн Євросоюзу. Як повідомив держсекретар США Джон Керрі, міжнародне співтовариство висловлює готовність зберегти тиск на режим Ірану, поки зберігається заклопотаність щодо його ядерної програми. При цьому колишні крупні імпортери іранської нафти були виведені з числа країн, зобов'язаних підтримувати нафтові санкції. Це, окрім Японії, Бельгія, Великобританія, Німеччина, Греція, Іспанія, Італія, Нідерланди, Польща, Франція і Чехія.

Читайте також: Попит на нафту в 2013 р. підвищиться на 0,9%, - ОПЕК

Керрі відзначив, що країни ЄС повністю підтримували ембарго на іранську нафту, а Японія значно скоротила обсяги своїх покупок. Тепер покупка нафти у Ірану не призводитиме до усунення країн-імпортерів від фінансової системи США.

Нагадаємо, раніше глава національної розвідки США Джеймс Клеппер повідомив, що економічні санкції, спрямовані проти нафтової промисловості Ірану і проти діяльності Центробанку країни, серйозно підірвали економіку Ісламської Республіки, внаслідок чого країна "вперше за 14 років зіткнулася з торговим дефіцитом". Проте, незважаючи на незадоволеність політикою уряду, масових виступів в Ірані не відбулося. Клеппер пояснює це "страхом населення перед спецслужбами і відсутністю ефективної опозиції".