ua en ru

Вибори нового Папи Римського допоможуть Ватикану впоратися з дефіцитом бюджету

Переобрання Папи Римського, яке відбудеться в березні 2013 р., після того як нинішній понтифік Бенедикт XVI покине свій пост, може допомогти Ватикану в боротьбі з бюджетним дефіцитом.

У 2005 р. скликання конклаву і організація похорону понтифіка обійшлися Ватикану приблизно в 9 млн дол., у той час як профіцит бюджету Святого престолу склав тоді 12 млн дол., збільшившись відразу на 224% в порівнянні з показником 2004 р.

Про сприятливі з фінансової точки зору наслідки зміни понтифіка говорили навіть офіційні представники Ватикану. Наприклад, кардинал Сабастьяні, який займав тоді пост президента префектури економічних справ Святого престолу, заявив, що наплив мільйонів туристів (у 2005 р. Ватикан відвідали рекордні для того часу 3,8 млн людей) привів до зростання виручки місцевих музеїв, книжкових крамниць, видавництв і підрозділів з випуску монет і марок Ватикану.

Фактично бюджет Ватикану складається з двох різних документів. Це бюджет самого Ватикану (як географічного найменування), який формується і витрачається на функціонування місцевих музеїв і поштової служби, а також бюджет Святого престолу, куди входять витрати на утримання самого Папи, Римської курії, радіо Ватикану і місій Святого престолу за кордоном.

Хоча місцеві музеї після низки реформ в останні роки стали приносити Ватикану стабільний дохід, але бюджет Святого престолу вже давно "забарвлений у червоний колір". Згідно з останніми доступними даними, у 2011 звітному році його дефіцит склав рекордні за десятиліття 15 млн євро, перевищивши за своїм значенням сукупний накопичений дефіцит за період з 2007 по 2009 рр. Виняток тут склав лише 2010 р., коли Святому престолу вдалося зафіксувати несподіваний профіцит (9,85 млн євро) завдяки високій прибутковості власних інвестицій.

Очікується, що бюджет Святого престолу за підсумками 2012 р. буде також дефіцитним. Цей прогноз підтверджують вельми скромні результати багатьох учасників фінансових ринків (Ватикан активно інвестує власні кошти), а також заяви представників Церкви про необхідність економити.

Державний секретар Святого престолу кардинал Тарчізіо Бертоне не так давно звернувся до своїх підлеглих із закликом до "поступового, але ефективного скорочення витрат в умовах тривалих проблем з максимізацією виручки".

Нагадаємо також, що з 1 січня 2013 р. "Дойче Банк Італія" за вказівкою італійського Центробанку припинив обробляти всі платежі банківськими картами на території Ватикану, в результаті чого мешканці та гості Ватикану втратили можливість розплачуватися "пластиком" і отримувати гроші в банкоматах. Причиною санкцій стала невідповідність Інституту релігійних справ, що виконує функції Банку Ватикану, міжнародним стандартам у сфері протидії відмиванню грошей.

"Для Ватикану це по-справжньому серйозна проблема. Виходить, що він уже не у змозі забезпечити своїх гостей простим набором послуг міжнародного рівня. Вся ця історія також являє Святий престол як структуру, нездатну відповідати міжнародним фінансовим стандартам", - заявив італійський журналіст і фахівець з Ватикану Алессандро Спечіале.

Як повідомлялося, вчора, 11 лютого, світ потрясла новина про те, що Папа Римський Бенедикт XVI зрікається престолу. Офіційне складання повноважень глави Римської католицької церкви відбудеться 28 лютого. Як повідомлялося, новий Папа Римський може бути обраний протягом тижня, що передує католицькому Великодню, починаючи з 24 березня 2013 р.

Бенедикт XVI (у миру - Йозеф Ратцінгер) народився 16 квітня 1927 р., скоро йому виповниться 86 років. Він був обраний главою Римської католицької церкви у квітні 2005 р. після смерті понтифіка Іоанна Павла II. Востаннє в історії Папа Римський зрікався престолу в XV столітті.

Читайте також: Новим Папою Римським вперше може стати неєвропеєць (фото, відео)