ua en ru

ВР прийняла за основу законопроект про громадські організації

Верховна Рада України (ВР) сьогодні, в ході ранкового засідання, ухвалила в першому читанні законопроект про громадські організації, ініційований фракціями ПР, БЮТБ, НУ-НС. Даний документ за № 7262-1 від 01.11.2010 р. підтримали 251 народних депутатів.

У законопроекті пропонується, зокрема, визначити громадську організацію як добровільне об'єднання осіб для спільного задоволення законних інтересів, здійснення та захисту прав і свобод. Зняття обмежень щодо захисту виключно членів дозволить громадським організаціям ефективніше здійснювати екологічну, просвітню діяльність, надання правової допомоги та інші суспільно-корисні види діяльності. Наголошується також, що громадські організації діють без одержання прибутку (стаття 1 законопроекту).

У законопроекті визначається, що засновниками громадських організацій можуть бути громадяни України, іноземці та/або особи без громадянства, а також юридичні особи приватного права.

Уточнено вимоги до змісту установчих документів відповідно до рекомендацій Комітету Міністрів Ради Європи державам-членам щодо правового статусу неурядових організацій у Європі № СМ/Rec(2007)14 та Європейського суду з прав людини.
Однією з новел законопроекту є підхід до діяльності громадських організацій без обмежень за територіальною ознакою (тобто без поділу громадських організацій на місцеві, всеукраїнські та міжнародні), що дасть можливість громадським організаціям визначати територію своєї діяльності та вільно здійснювати статутну діяльність на всій території України без перереєстрації.

Законопроект передбачає нову концепція легалізації громадських організацій, що дозволить уникнути тривалої та обтяжливої подвійної реєстрації. Зокрема, Міністерство юстиції України здійснюватиме:
- акредитацію осередків іноземних неурядових (громадських) організацій, зареєстрованих згідно з законодавством інших держав;
- підтвердження статусу "всеукраїнських" для громадських організацій;
- ведення єдиного реєстру громадських (неурядових) організацій.

Законопроектом також передбачається, що осередки громадських організацій після набрання чинності цим законом не матимуть статусу юридичної особи; зареєстровані раніше осередки зможуть отримати свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи за поданням зареєстрованої громадської організації.

Крім того, відповідно до статті 14 законопроекту, будь-яка громадська організація може підтвердити статус "всеукраїнська" за умови наявності територіальних підрозділів у більшості регіонів України або відмовитись від нього.
Також уточнено вичерпний перелік підстав для ліквідації (розпуску) громадських організацій.