ua en ru

Туркменістан веде переговори про вихід на газовий ринок Європи

Туркменістан веде переговори зі світовими компаніями, готовими надати допомогу в укладанні внутрішнього газопроводу від другого за величиною родовища в світі заради майбутніх постачань до Європи, сказав в четвер один з топ-менеджерів туркменського ПЕК.
Голова держконцерну Туркменгаз Аманали Ханалієв повідомив, що трубопровід "Схід-захід" дозволить найбільшому експортерові газу в Центральній Азії поставляти в рік до 30 млрд куб. м блакитного палива.
Туркменська влада раніше говорили, що ця труба може бути сполучена з Транськаспійським трубопроводом - через Азербайджан в обхід Росії. Є і інша дорога - до Росії через Прикаспійський газопровід, проте за рішенням Москви цей проект поки заморожений.
800-кілометрова труба "Схід-захід", що бере початок від родовища Південний Шолотань, повинна досягти берегів Каспію. Тоді як оцінки його запасів газу помітно підскочили за останні роки, міжнародні енергокорпорації, що стоять доки в стороні від грандіозних підприємств, задаються питанням, чи впорається Туркменістан своїми капіталами.
Ханалієв сказав на енергетичній конференції в Ашхабаді, що Туркменгаз і Туркменнафтогазбуд вже звели окремі ділянки трубопроводу "Схід-захід".
"За цим проектом також ведуться переговори з низкою міжнародних компаній, що мають відповідний досвід, технічні можливості і можливості залучення фінансових коштів, на виконання будівельно-монтажних робіт на окремих ділянках газопроводу і переходах", - сказав він.
Запаси Південної Ілотані, розташованої в східному регіоні країни, оцінюються британськими аудиторами Gaffney, Cline & Associates в діапазоні від 13,1 трильйонів до 21,2 трильйонів кубічних метрів і поступаються іранському гігантському родовищу Південний Парс.
Ці запаси можуть знайти вихід до Європи через захід Туркменістану - узбережжя Каспійського моря.
Туркменістан і Азербайджан солідарні в бажанні, за підтримки Євросоюзу, укласти трубопровід по морському дну, аби прилучитися до "Південного коридору" для постачань європейським споживачам.

Новий маршрут привабливий для європейських держав, залежних від постачань газу з Росії. Кремль виступив проти цих планів, кажучи про необхідність схвалення всіх п'яти прикаспійських країн, включаючи Росії.
Радник міністра енергетики Росії Володимир Лапіков конкретизував позицію Москви для учасників ашхабадської конференції.
"Росія не виступає проти Південного газового коридору, Набукко і інших проектів які розробляє ЄС", - сказав Лапіков.
"Росія виступає проти зайвої політизовано-гіпертрофованої уваги газового ринку до проблем енергетичної безпеки, лібералізації ринків в збиток іншим ... фундаментальнішим проблемам, таким як стабільне і довгострокове постачання енергією, екологічна безпека і якщо хочете економічна доцільність".
Днем раніше підтримку проекту продемонстрували США. Даніель Стайн, спецпосланець, по євразійській енергетиці Держдепартаменту сказав в Ашхабаді, що "жодна з інших країн не може накласти вето" на рішення Туркменії і Азербайджану, якщо ті "досягнуть згоди по будівництву такого трубопроводу".
Віце-президент державної нафтогазової компанії Азербайджану Тофік Гахраманов сказав на конференції, що в Баку і Ашхабада схожі позиції:
"А саме: забезпечення диверсифікації, багатоваріантності своїх експортних можливостей".
За його словами, Азербайджан гарантує і представляє свою територію, транзитні можливості і інфраструктуру для здійснення цього проекту.
У туркменському газі зацікавлені інвестори проекту трубопроводу "Набукко", який передбачає щорічні постачання до 33 мільярдів кубометрів газу по 3.000-кілометровому маршруту.
Проте спецуповноважений ЄС по енергетиці Гюнтер Оттінгер відзначив в листопаді високу вартість - 10 млрд євро - "Набукко" для Європи, що переживає економічну кризу.
Бриджіт Біхлер, старший менеджер проекту Nabucco, OMV Gas & Power GMBH сказала в четвер, що 2012 буде вирішальним роком для "Південного коридору".
"Завершення рамкової угоди про підтримку між Туркменією, Азербайджаном і ЄС буде вирішальним і сприятиме ухваленню всіх майбутніх рішень", - сказала вона.
За її словами, споруда Транскаспійського трубопроводу "юридично можлива", а комерційна доцільність проекту "Знаходиться у стадії оцінки".