ua en ru

Хаменеї звинуватив ЦРУ і МОССАД у вбивстві іранського вченого-ядерника

Вищий керівник Ірану аятолла Алі Хаменеї звинуватив ЦРУ і МОССАД у вбивстві вченого-ядерника і заявив, що винні в його смерті будуть покарані, передає Reuters.
"Ми продовжимо наш шлях з сильною волею і обов'язково покараємо відповідальних за цей злочин", - заявив Хаменеї, підкресливши, що вибух автомобіля 32-літнього професора Тегеранського технологічного університету Мостафи Ахмаді Рошана організований американською та ізраїльською розвідками.
"Ця боязка атака була спланована і здійснена за підтримки ЦРУ і МОССАД, вона показує, наскільки далеко у свїй зарозумілості зайшли США і Ізраїль перед сильним Іраном", - упевнений аятолла.
Нагадаємо, вчений-ядерник Мостафа Рошан загинув в результаті вибуху бомби, встановленої під днищем його машини двома невідомими. При цьому вибухом вбило пішохода, що опинився поряд. В Атомному агентстві Ісламської Республіки Іран засудили вбивство фізика-ядерника і висловили готовність продовжувати розвивати атомну енергетику, незважаючи на чинний міжнародним співтовариством тиск. "Наша робота в цьому напрямку несе незворотний характер, - зазначили у відомстві. - Мерзенні спроби Америки і сіоністського режиму (Ізраїлю) зірвати її приречені на провал".
Офіційний представник Ради національної безпеки США Томмі Вієтор відкинув будь-яку причетність Вашингтона до загибелі в Ірані вченого-ядерника, який працював на одному з підприємств по збагаченню урану. В останні роки в Ірані було убито декілька вчених-ядерників. Тегеран звинувачує Ізраїль і США в цих вбивствах. Обидві країни відкидають звинувачення.
Відносно Ірану діють односторонні санкції США, Великобританії і Канади, спрямовані проти енергетичного і фінансового секторів іранської економіки. При цьому влада Франції підтримує введення нових, "безпрецедентних" санкцій, у тому числі заморожування активів Центрального банку Ірану, а також припинення закупівлі іранської нафти. Раніше в Японії висловили готовність скоротити імпорт іранської нафти.
Причиною нових санкцій стала доповідь Міжнародної організації з атомної енергії (МАГАТЕ), в якій говорилося, що Іран до 2003 р. вів роботи, спрямовані на створення ядерної зброї, і що така діяльність може здійснюватися й донині. США, Ізраїль і низка країн Заходу підозрюють Іран у спробах створити ядерну зброю. Іранський уряд заявляє, що його ядерна програма носить мирний характер.
10 січня 2012 р. Тегеран почав роботи по збагаченню урану на заводі "Форду", потужності якого розташовані в підземних бункерах в товщі гірського масиву неподалік від міста Кум (156 км на південь від столиці країни м. Тегерана). Влада Ірану має намір перенести в "Форду" 20% потужностей по збагаченню урану в цілях потроєння вироблення.