ua en ru

Глава ЄЦБ оголосив про нову програму скупки держоблігацій "проблемних" країн єврозони (доповнення)

Глава Європейського центрального банку (ЄЦБ) Маріо Драгі оголосив про нову програму скупки держоблігацій проблемних країн єврозони на вторинному ринку. Управляюча рада ЄЦБ погодила умови нової програми "Прямих монетарних операцій" (Outright Monetary Transactions, OMT) на вторинних ринках суверенних облігацій, повідомила Драгі.

Глава ЄЦБ підкреслив, що задіювання нової програми поставлене в залежність від активації Європейського стабілізаційного механізму (ESM) урядами зони євро. "Прихильність урядів своїм зобов'язанням і виконання завдань, поставлених перед фондом EFSF і механізмом ESM, є необхідними умовами для початку прямих операцій ЄЦБ і ефективності їх проведення", - вказав Драгі.

Нова програма ЄЦБ допоможе в усуненні "серйозних порушень у функціонуванні ринків урядових облігацій, які виникають головним чином з безпідставних страхів інвесторів з приводу оборотності євро", заявив Драгі, повторивши, що "євро не підлягає перегляду".

В окремому прес-релізі ЄЦБ повідомляється, що майбутні інтервенції Центробанку на вторинних боргових ринках будуть зосереджені на "коротшій частині кривої прибутковості", особливо на держоблігаціях з погашенням через 1-3 роки. Програма не передбачає ніяких кількісних лімітів. Покупки держоблігацій будуть повністю стерилізовані, тобто програма не збільшуватиме грошову масу.

Сьогоднішнє рішення означає, що ЄЦБ офіційно припиняє колишню програму скупки держпаперів, відому як SMP (Securities Markets Programme). Вона була ініційована в травні 2010 р. В рамках першого етапу програми ЄЦБ купував паперів Греції, Ірландії і Португалії. У серпні 2011 р. банк приступив до інтервенцій на ринках держоблігацій Італії і Іспанії - третьої і четвертої за розмірами економік єврозони, які також почали страждати від різкого дорожчання держзапозичень. Проте в лютому 2012 р. ЄЦБ знов припинив інтервенції, пояснюючи це пасивністю європейських урядів в питанні створення загальноєвропейських антикризових механізмів.

Читайте також: ЄЦБ зберіг облікову ставку на рівні 0,75%