ua en ru

Депутати про операції "Катманду": гроші розтринькані, Шкіряк ні в чому не винен

Депутати про операції "Катманду": гроші розтринькані, Шкіряк ні в чому не винен Швидше і дешевше було эвакуирвать наших громадян з Непалу приватними рейсами
Операцію "Катманду" нардепи назвали марнотратством. Парламентський антикорупційний комітет вимагає від уряду перевірити, наскільки ефективно були витрачені кошти на порятунок кількох десятків українців в Непалі. Депутати кажуть, для проведення ефективної операції достатньо було б трохи більше одного мільйона гривень.

Операцію "Катманду" нардепи назвали марнотратством. Парламентський антикорупційний комітет вимагає від уряду перевірити, наскільки ефективно були витрачені кошти на порятунок кількох десятків українців в Непалі. Депутати кажуть, для проведення ефективної операції достатньо було б трохи більше одного мільйона гривень.

Аби вивезти з Непалу 76 українців ДСНС і Міноборони знадобилося 8 діб і, тільки за попередніми даними, понад сім мільйонів гривень. Проте, як запевняє позафракційний нардеп Борислав Береза, який ініціював розгляд цього питання на комітеті, через поломку літака витрати на проведення операції виросли.

"Абсолютно бездарно проведена операція, включаючи планування і тих людей, котрі поїхали. Де психологи, як повинні були поїхати? Де спецкоманда? Замість них поїхали журналісти. Це була піар-акція. Чи не задорогі піар-акції для України за 7 млн грн? Скільки зараз коштує ця акція, враховуючи перельоти літаків, доставку деталей та простоювання літаків в аеропорту?", - зазначив Береза.

РБК-Україна вже писало про те, що обидва відомства відповідальні за операцію (ДСНС і Міноборони) у її провалі звинувачують одне одного. Попри те, у парламентському антикорупційному комітеті вважають, що провина лежить на Кабінеті міністрів, адже саме Кабмін своїм рішенням виділив кошти на проведення операції.

"Кабінет міністрів. При чому тут Арсен Аваков? Я думаю, що Кабмін несе політичну відповідальність, за цю діяльність яка була пов'язана з невдалою операцією", - заявив РБК-Україна нардеп від БПП Віктор Чумак.

Він також розповів, що своїм рішенням уряд більшу частину коштів виділив саме Міністерству оборони.

"Ці кошти спеціально виділялися на засіданні уряду. Там, по-моєму, із 7,4 млн грн, 6,8 млн грн було на Міноборони", - сказав Чумак.

Голова парламентського антикорупційного комітету таке витрачання коштів назвав марнотратством.

"Ця ситуація, на мою думку, не є настільки важливою і значущою порівняно з іншими масштабами корупції, що твориться в державі, але, оскільки вона показала неефективність і, можливо, марнотратство при витрачанні грошей, то ми звернулися до Кабміну з проханням провести перевірку чи розумно були витрачені гроші на таку евакуацію, чи можна це було б зробити звичайними чартерними рейсами дешевше", - сказав журналістам після засідання комітету нардеп від "Самопомочі" Єгор Соболєв.

Більш того, за словами нардепа Борислава Берези, далеко не всі українці, які перебували в Непалі потребували порятунку. За його словами, даремно було витрачено близько 6 млн грн. "Треба закінчувати з ефектними рішеннями і переходити до ефективних... Один квиток коштує 12 тис грн, ми спеціально подивилися. Відповідно, щоб евакуювати 100 осіб необхідно 1,2 млн грн. Більш того, частина з них взагалі не хоче евакуйовуватись, вони чекають на свої рейси на яких і полетять," - сказав РБК-Україна позафракційний нардеп Борислав Береза.

Нардеп від Радикальної Партії Олега Ляшка Ігор Попов вважає, що уряд має провести службове розслідування.

"Я пропоную рекомендувати уряду провести службове розслідування, яке дасть відповіді на всі ці питання", - зазначив Попов.

На засіданні комітету пролунала також пропозиція, що перевіркою в цьому випадку повинна зайнятися Держфінінспекція. Тут не завадить пригадати, що саме за результатами роботи Держфінінспекції зараз створена депутатська робоча група, за участю нардепів з антикорупційного комітету. Отже і у випадку з операцією "Катманду" справа може знову повернутися до комітету. Гостроти в цьому випадку додає і той момент, що Кабінет міністрів, який прийняв рішення про виділення коштів, має сам себе перевірити.

На засіданні комітету депутати також підняли питання про те, наскільки взагалі є дієвою ДСНС.

"Цей серіал є трошки смішний і ми всі спостерігаємо його практично в прямому ефірі. Але є такі більш сумні серіали, наприклад з евакуацією з Дебальцева, з нинішньою ситуацією, яка склалася з готовністю до евакуації людей з Курахова, Артемівська у зв'язку з можливим наступом... Я вважаю, що потрібно ставити питання в тому аспекті наскільки взагалі це відомство (ДСНС - ред.) готове виконувати свої функції в даному випадку і безвідносно до Шкіряка, який керує ним тиждень чи скільки", - сказав депутат від "Батьківщини" Ігор Луценко.

Перекидання відповідальності з одного відомства на інше оголює ще одну нагальну проблему - ефективної взаємодії між двома відомствами. І ця проблема стає ще гострішою перед обличчям російської агресії і тих завдань, які треба виконувати через постійні обстріли бойовиків на сході України.

Що ж стосується наслідків за проведення операції, то виглядає так, що за її проведення нікого так і не покарають.

Міністр МВС Арсен Аваков заявив сьогодні журналістам, що відповідати за невдалу операцію буде "той, хто цей літак надав - Міністерство оборони України". Більш того, Аваков повідомив, що у нього немає претензій до в.о. голови ДСНС Зоряна Шкіряка.

Нардеп Борислав Береза переконаний, що робити Шкіряка крайнім в цій ситуації неправильно.

"Інакше ніж ганьбою цю евакуацію назвати не можна... Але я б не хотів, щоби усі шишки падали на пана Шкіряка, тому що насправді це не була його ідея, і не він виділяв 7 млн 400 тис грн. Тому абсолютно неправильно робити його крайнім", - сказав Береза.

На запитання чи повинен Шкіряк йти у відставку депутат від БПП Віктор Чумак відповів: "Навіщо? Ну що ви зразу за відставку. Ситуація така, що не кожна помилка урядовця повинна мати наслідком відставку. Це ж не вина Шкіряка в тому, що літак був несправний", - вважає Чумак.

Фото: Богдан Кутепов/hromadske.tv