ua en ru

Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина"


Девіз:
Борітеся, поборете, Вам Бог помагає! На оновленій землі
Врага не буде, супостата, А буде син, i буде мати,
I будуть люди на землі.
Т. Г. Шевченко

Заснована у 1995 р. як Всеукраїнське громадське об'єднання "Союз Миролюбивих сил "Батьківщина" під керівництвом ректора Дніпропетровського університету Володимира Федоровича Пріснякова.

Громадське об'єднання було реорганізоване у партію 9 липня 1999 р. колишніми активістами партії "Громада" (зокрема Юлією Тимошенко та Олександром Турчиновим), які залишили її на знак протесту проти методів партійного керівництва з боку Павла Лазаренка (після того, як на нього було заведено кримінальну справу і він виїхав до США) і створили в березні 1999 р. фракцію "Батьківщина" у Верховній Раді України.

Як партія "Батьківщина" зареєстрована 16 вересня 1999 р. Першим головою партії був колишній секретар Дніпропетровського обкому КПУ Віктор Драченко. На ІІ з'їзді партії, який відбувся 18 грудня того ж року, лідером "Батьківщини" обрано Юлію Тимошенко, а її першим заступником Ярослава Федорчука (голову секретаріату партії "Громада").

Після призначення Тимошенко віце-прем'єром в уряді Віктора Ющенка, партію зараховували до "умовно провладних", її керівники брали участь в "новій парламентській коаліції" 2000 р. (кардинальна зміна керівництва Верховної Ради) і зберігали лояльність до Президента Леоніда Кучми навіть після початку "касетного скандалу". Але після арешту Тимошенко в лютому 2001 р. "Батьківщина" стала опозиційною і приєдналася до акції "Україна без Кучми".

В листопаді 2001 р. на базі Форуму національного порятунку (ФНП) - громадського об'єднання, що було створено 9 лютого 2001 р. за ініціативою Тимошенко - був створений політичний альянс Блок Юлії Тимошенко. До складу ФНП входили "Батьківщина", Українська республіканська партія, Українська консервативна республіканська партія, Українська республіканська партія "Собор", Українська соціал-демократична партія, Українська християнсько-демократична партія і Патріотична партія.

15 грудня 2001 р. до "Батьківщини" влилася "Українська консервативна республіканська партія" дисидента Степана Хмари.

У парламентських виборах 2002 р. "Батьківщина" брала участь в складі Блоку Юлії Тимошенко і отримала 7,24% голосів. У Верховній Раді IV-го скликання фракція БЮТ була представлена 20-ма депутатами.

На президентських виборах 2004 р. "Батьківщина" підтримала кандидатуру Віктора Ющенка. Блок Юлії Тимошенко та блок Віктора Ющенка "Наша Україна" оголошують про створення коаліції "Сила народу" для підтримки кандидатури Ющенка на виборах Президента. Її активісти брали активну участь у Помаранчевій революції. Після інавгурації Ющенка як Президента лідер партії була призначена прем'єр-міністром, Олександр Турчинов - головою СБУ, однак жодного міністерського портфеля "Батьківщина" не отримала. Після відставки уряду Тимошенко "Батьківщина" перебувала в опозиції.

19 березня 2005 р. про злиття з партією "Батьківщина" оголосила партія "Яблуко" Михайла Бродського. Однак злиття "Яблука" з "Батьківщиною" так і не завершилося, а в березні 2007 р. Михайло Бродський оголосив про відновлення діяльності "Яблука", перейменувавши його у "Партію вільних демократів".

Наприкінці 2005 р. партія "Єдина Україна" Богдана Губського прийняла рішення про саморозпуск і входження до складу "Батьківщини" для участі в парламентських виборах 2006 р.

7 грудня 2005 р. на міжпартійному з'їзді Блоку Юлії Тимошенко в Києві Тимошенко презентує нову ідеологію блоку - солідаризм.

На парламентських виборах 2006 р. "Батьківщина" брала участь у складі Блоку Юлії Тимошенко, який отримав 22,29% голосів - 132 мандати в Верховній Раді. Максимальну підтримку БЮТ одержав у Київській області (44,54 %), Значну підтримку блок мав також на Волині, Центральній та Північній Україні, а також у м.Києві. Мінімальна підтримка у Донецькій області - 2,47 %.

Після виборів розпочалися затяжні переговори по створенню "помаранчевої" коаліції між БЮТ, "Нашою Україною" та СПУ. Проте коаліційні дебати закінчилися переходом соціалістів на сторону Партії регіонів та створенням Антикризової коаліції за участю СПУ, КПУ та Партії регіонів. Після цього БЮТ йде в опозицію, вимагаючи від Президента Ющенка розпустити Верховну Раду.

2 квітня 2007 р. Президент видав указ про дострокове припинення повноважень Верховної Ради V скликання. В Україні почалася політична криза, яка завершилася позачерговими парламентськими виборами.

На дострокових парламентських виборах 2007 р. "Батьківщина" покращила свій результат, отримавши 30,71% голосів.

Перша десятка списку Блоку Юлії Тимошенко на парламентських виборах 2007 р.:

1. Юлія Тимошенко, лідер БЮТ;
2. Олександр Турчинов, перший заступник секретаря РНБОУ;
3. Микола Томенко, народний депутат України V скликання;
4. Йосип Вінський, народний депутат України V скликання;
5. Андрій Шевченко, народний депутат України V скликання;
6. Віктор Пинзеник, член партії "Реформи і Порядок";
7. Григорій Омельченко, народний депутат України V скликання;
8. Віталій Курило, ректор Луганського національного педагогічного університету імені Тараса Шевченка, народний депутат України V скликання;
9. Микола Петрук, народний депутат України V скликання;
10. Євген Корнійчук, член Української соціал-демократичної партії, народний депутат України V скликання.

Разом з "Народним Союзом - Нашою Україною" БЮТ зайняв більше половини парламентських місць, що дозволило обом блокам сформувати коаліцію, до якої пізніше приєднався і Блок Литвина.

На початку 2010 р. в Україні відбулися вибори Президента, головними суперниками на яких стали Віктор Янукович та Юлія Тимошенко. В першому турі, що відбувся 17 січня 2010 р., Янукович посів перше місце, набравши 35,3% голосів. Його єдиний суперник, тодішній прем'єр-міністр Тимошенко зайняла друге місце з 25%. Оскільки жоден з кандидатів не набрав абсолютної більшості, 7 лютого було оголошено датою проведення другого туру. 7 лютого лідер Партії регіонів здобув перемогу, набравши 48,95% (Тимошенко - 45,47%) і 14 лютого був оголошений Президентом України.

11 березня Партія регіонів, Комуністична партія України, Блок Литвина, кілька депутатів від Блоку Юлії Тимошенко і Блоку "Наша Україна-Народна Самооборона", а також позафракційні депутати сформували нову коаліцію. У цей же день уряд Тимошенко, яка зазнала поразки на президентських виборах, було відправлено у відставку.

З приходом до влади "біло-блакитних", проти Тимошенко було порушено ряд кримінальний справ, в тому числі, по факту розтрати бюджетних коштів, так покладання на державний бюджет боргів корпорації ЄЕСУ. В підсумку, Печерський районний суд міста Києва засудив екс-прем'єра до семи років позбавлення волі. Тимошенко відбуває покарання в Качанівській колонії міста Харкова. Крімінальна справа проти Тимошенко зіпсувала стосунки України з Європою і США, які вбачають в цьому ознаки політичного правосуддя.

Весною 2012 р. партії "Фронт змін" та "Батьківщина" оголосили про створення загального списку кандидатів у народні депутати на виборах 2012 р. Об'єднана опозиція висунула своїми лідерами Арсенія Яценюка та Юлію Тимошенко, незважаючи на те, що остання відбуває покарання в колонії.

У березні 2012 р. ще один в'язень, Юрій Луценко, заявив про те, що його партія "Народна самооборона" буде приєднана до "Батьківщини", однак офіційного приєднання поки що не відбулося.

На даний момент у фракцію БЮТ у Верховній раді входять 100 народних депутатів (після виборів 2007 р. було 156).

"Батьківщина" є членом наглядової ради Європейської народної партії з 2008 р. "Батьківщина" оголошує себе "всенародною центристською партією нової суспільної ідеології, що органічно поєднує соціальну солідарність із захистом індивідуальних прав і свобод людини".