Янукович і Медведєв на зустрічі в Сочі не змогли вирішити жодного питання, - "КоммерсантЪ"

П'ятниця 12 серпня 2011 14:20

Під час вчорашньої зустрічі в Сочі Президент Україна Віктор Янукович і його російський колега Дмитро Медведєв не змогли прийти до вирішення по жодному з обговорюваних питань. Про це з посиланням на свої джерела пише російська газета «КомерсантЪ».
«Оглядаючи в Сочі олімпійські будівництва, Віктор Янукович сказав журналістам свого пулу, що Москва і Київ повинні «переглянути ціни на газ, не вдаючись до судової процедури». Таким чином, він дав зрозуміти, що, якщо компроміс не буде знайдений, України готова судитися», - пише газета.
У відповідь Медведєв озвучив коло двосторонніх проблем, що потребують вирішення - газове співробітництво та делімітація/демаркація державного кордону. Крім того, сторони торкнулися теми Митного союзу.
«Після цього переговори проходили за закритими дверима і тривали до глибокого вечора. Даремно чи ні провели цей час обидва лідери, оголошено не було. Правда, угод по найболючішій газовій темі підписувати ніхто і не збирався - відсутність глави «Газпрому» Олексія Міллера і глави «Нафтогазу України» Євгена Бакуліна говорило саме за себе. «Тут такий клубок протиріч, що однією зустріччю його не вирішити», - зітхає співрозмовник «Ъ» в уряді РФ», - сказано в статті.
Далі «КомерсантЪ» нагадав, що минулого року Москва запропонувала Києву низку інтеграційних проектів: Митний союз (МС), злиття атомних компаній, створення СП між Об'єднаної авіабудівної корпорацією і КБ «Антонов», входження російського капіталу в «Укртелеком» (активом цікавилися компанії «великої трійки»), Одеський припортовий завод (СИБУР), Кременчуцький НПЗ («Газпром-нафта»), «Запоріжсталь» («Северсталь») і «Луганськтепловоз» («Трансмашхолдинг»). «Вінцем інтеграції повинно було стати об'єднання «Газпрому» і «Нафтогазу» на основі їх ринкової вартості («Газпром» приблизно в десять разів дорожче «Нафтогазу»). Це дозволило б «Газпрому», по суті, поглинути «Нафтогаз», а Москві - встановити контроль над ключовими економічними активом Україні - її газотранспортною системою (ГТС). В обмін на «Нафтогаз» Росія обіцяла Києву змінити умови контракту, укладеного екс-прем'єром Юлією Тимошенко в 2009 р. і на днях коштував їй свободи», - пише газета.
Але для Києва умови виявилися неприйнятними. «Команду президента шокувало те, наскільки зарозуміло в Москві ставляться до України. Росіяни не хочуть нічого інвестувати, всі просять задарма і погрожують санкціями для доступу української продукції на російський ринок», - пояснив причину розбіжностей джерело «Ъ» в уряді України.
Основна сутичка розгорнулася з питань злиття «Газпрому» з «Нафтогазом». «ГТС і «Нафтогаз» - основа нашого суверенітету. А суверенітет на гроші ми не змінюємо», - сказав високопоставлений співрозмовник «Ъ» в Києві. За словами співрозмовника «Ъ», близького до «Газпрому», в останній раз Олексій Міллер обговорював ситуацію з главою Міненергоуглепрома Україні Юрієм Бойко в липні, але позиції сторін не зрушили ні на міліметр.
«Не менш драматично складаються і переговори по МС. Віктор Янукович запропонував формулу «3 +1», за якою Київ не ставав би членом МС. Але Москву вона не влаштувала. Ще більше Росію розлютило те, що Україна почала переговори з ЄС про створення зони вільної торгівлі (FTA). «Є розрахунки, згідно з якими економічні вигоди від створення FTA з Європою перевищують всі бонуси від членства в МС», - сказало газеті джерело в МЗС Україні.
До економічних проблем додалися політичні. «Минулого року Москва і Київ не змогли узгодити питання про кордони. За словами співрозмовника «Ъ» в МЗС України, Росія не хоче вирішувати це питання «з шкідливості» - врегулювання кордонів може в перспективі полегшити Україні шлях до ЄС і НАТО», - сказано в статті.
Тому, пише газета, навряд чи варто чекати позитиву від засідання міждержавної комісії в вересні. «Ми вже починаємо морально готуватися до можливого повторення газової війни», - зазначив співрозмовник «КоммесантЪ» в Києві.

Читайте РБК-Україна в Google News

On Top
Продовжуючи переглядати RBC.UA Ви підтверджуєте, що ознайомилися з Політикою конфіденційності Правилами користування сайтом і згодні з використанням файлів cookie. Ознайомитися
Погоджуюся