ru ua

ВВП США в IV кварталі 2013 р. виріс на 3,2%, за рік - на 1,9%, - попередні дані

За попередніми даними, валовий внутрішній продукт (ВВП) США в IV кварталі 2013 р. порівняно з попереднім кварталом виріс на 3,2% в перерахунку на річні темпи, повідомило сьогодні Міністерство торгівлі США.

За попередніми даними, валовий внутрішній продукт (ВВП) США в IV кварталі 2013 р. порівняно з попереднім кварталом виріс на 3,2% в перерахунку на річні темпи, повідомило сьогодні Міністерство торгівлі США. Аналітики, опитані Reuters, очікували, що ВВП США зріс на 3,2%.

Економічне зростання в останній чверті року сповільнилося в порівнянні з III кварталом, коли ВВП США виріс на 4,1%, проте все одно виявився досить швидким, щоб виправдати поступове згортання стимулюючої програми Федеральної резервної системи (ФРС). Ще недавно економісти прогнозували, що зростання в IV кварталі може дотягнути і до 2%. При цьому вони брали до уваги значний рівень накопичених ділових запасів в III кварталі.

Рушійною силою американської економіки в жовтні-грудні 2013 р. стали споживчі витрати, які збільшилися на 3,3% (найвищий показник з кінця 2010 р.) порівняно з ростом лише на 2% у попередньому кварталі. Інвестиції компаній в обладнання зросли на 6,9% після скромного зростання на 0,2% кварталом раніше.

Вагомий внесок у зростання ВВП в IV кварталі внесло поліпшення зовнішньоторговельного балансу: експорт товарів і послуг США збільшився на 11,4% (у III кварталі - 3,9%), тоді як імпорт зріс лише на 0,9% (проти 2,4% у попередньому кварталі).

Економічне зростання було б ще переконливіше, якби не "шатдаун" федерального уряду в жовтні 2013 р., що тривав 16 днів. За оцінкою Бюро економічного аналізу США, частковий простий урядових органів "відняв" 0,3 процентного пункту від зростання ВВП.
Так звані "кінцеві продажі" (final sales), тобто ВВП без урахування виробляються, але не проданих товарів, в IV кварталі 2013 р. зросли на 2,8% порівняно зі зростанням на 2,5% у попередньому кварталі.

За весь 2013 р. американська економіка зросла на 1,9% слідом за зростанням на 2,8% в 2012 р.

Напередодні ФРС США оголосила про подальше скорочення програми "кількісного пом'якшення" (QE) на 10 млрд дол. - до 65 млрд дол. в місяць. Дебютне - з 85 млрд до 75 млрд дол. - було оголошено наприкінці 2013 р. ФРС пояснила друге скорочення програми тим, що економічне зростання в останні кілька кварталів прискорився, а ситуація на ринку праці покращилась, хоча і залишається далекою від оптимальної.