ua ru

Під час розгляду держбюджету-2021 ВР має вирішити проблеми "зеленої" енергетики, - інвестори

Під час розгляду держбюджету-2021 ВР має вирішити проблеми "зеленої" енергетики, - інвестори Фото: вітрові турбіни (pixabay.com)
Автор: РБК-Украина

Уряд та Верховна рада повинні виконати закон України про часткове бюджетне фінансування зобов’язань по "зеленому" тарифу у 2021 році.

Про це заявила директор Європейсько-українського енергетичного агентства Олександра Гуменюк у своїй колонці для "Економічної правди".

"У законі чітко сказано, що мінімум 20% виробленої протягом року «зеленої» електроенергії має бути профінансовано з державного бюджету. Відповідної компенсації в проекті закону про державний бюджет України 2021 не передбачено. Щобільше, в законопроекті дію норми щодо 20% компенсації з державного бюджету взагалі призупинено на 2021 рік", - заявила Гуменюк.

За попередніми розрахунками, в бюджеті має бути закладено 11,5 мільярдів гривень.

"Єдине сподівання на Бюджетний комітет парламенту, який найближчим часом буде розглядати проект держбюджету на 2021 рік в другому читанні", - наголосила директор ЄУЕА.

Як повідомлялося, у червні найбільші асоціації зеленої енергетики і Кабінет Міністрів підписали меморандум про взаєморозуміння, який став основою ухваленого у липні Верховною Радою закону №810-IX (набув чинності 1 серпня).

Документ передбачає зменшення "зеленого" тарифу для СЕС на 15%, а для ВЕС – на 7,5% із серпня 2020 року. Уряд обіцяв 100% виплату тарифу і погасити до кінця 2021 року суму накопиченого боргу (22,4 млрд грн). 40% від цього держава зобов'язана погасити до кінця грудня 2020-го року.

Закон передбачає, що 20% виробництва зеленої електроенергії в Україні має бути оплачено з бюджету, а також борги можуть бути погашені через кредитування НЕК "Укренерго" після надання держгарантій компанії.

17 листопада Верховна Рада підтримала законопроєкт №4119 "Про внесення змін до Державного бюджету на 2019 рік", в якому, зокрема, йдеться про надання державних гарантій компанії "Укренерго" для можливості залучення кредитів на поліпшення фінансового стану компанії. 26 листопада законопроєкт підписав президент Володимир Зеленський.

Станом на початок грудня зрушень в оплаті накопиченого до 1 серпня боргу (22,4 млрд грн) не спостерігається. Окрім того, в проєкті державного бюджету на 2021 рік уряд не заклав 20% на часткову оплату зеленої електроенергії, як того вимагає законодавство.

Провідні асоціації ВДЕ неодноразово зверталися до прем'єр-міністра Дениса Шмигаля з заявами, що уряд порушує меморандум про взаєморозуміння з виробниками "зеленої" електроенергії, не виконує зобов'язання щодо погашення боргів перед ними.

За даними з судових реєстрів, уже понад 50 компаній, які інвестували в будівництво об'єктів відновлюваної енергетики подали позови до ДП "Гарантований покупець", щоб відсудити невиплачені кошти за вироблену електроенергію. Загальна сума позовних заяв перевищує 1 млрд грн. Перші суди інвестори вже почали вигравати.

Представники посольств Канади, Норвегії та Литви повідомили, що відмовлятимуть інвесторів від вкладень в Україну через створену владою фінансову кризу в "зеленій" енергетиці, а також тиск на інвесторів. Інвестори з цих країн вже готуються до міжнародних арбітражів.